Reklama

Powstanie monitoring na cmentarzu w Kolbuszowej Dolnej. Ma to uchronić przed kolejnymi kradzieżami

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Powstanie monitoring na cmentarzu w Kolbuszowej Dolnej. Ma to uchronić przed kolejnymi kradzieżami - Zdjęcie główne

Jedną z inwestycji będzie montaż monitoringu i oświetlenia. Co jeszcze w planach? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na cmentarzu komunalnym przy ul. Sokołowskiej w Kolbuszowej Dolnej w końcu wykonany zostanie monitoring. Na tym nie koniec zaplanowanych na ten rok inwestycji na terenie nekropolii.

Gmina Kolbuszowa jest w trakcie poszukiwań firmy, która zrealizuje dwa zaplanowane zadania. Będzie miała na to 120 dni. 

Jedno z nich dotyczy budowy oświetlenia drogi prowadzącej do cmentarza. Postawionych ma zostać tam 11 słupów oświetleniowych, wysokich na 8 metrów, z oprawami LED. 

Uchronić przed kradzieżami

Na terenie samej nekropolii wykonanych ma zostać siedem latarni. Na czterech z nich dodatkowo zamontowane zostaną kamery monitoringu wizyjnego. Przypomnijmy, że wielokrotnie w tym miejscu dochodziło do kradzieży. O takiej sytuacji informował m.in. w 2018 roku radny Paweł Michno. Monitoring ma odstraszyć potencjalnych złodziei. 

W budżecie gminy Kolbuszowa na 2022 rok na wydatki związane z cmentarzem zaplanowano w sumie 120 tys. zł. Jednym z zadań jest wykonanie alejek cmentarnych (pierwszy etap). Utworzony ma zostać także zbiornik odparowujący. Po wykonaniu dokumentacji i określeniu kosztów inwestycji ma zostać podjęta decyzja o budowie.

W kolejnych latach na terenie cmentarza komunalnego mają powstać pierwsze w powiecie kolbuszowskim kolumbaria - miejsce na urny z prochami. 

- Według projektu planowana jest budowa kolumbariów w centralnej części cmentarza. Powierzchnia terenu inwestycji to 2013 mkw. Znajdą się tam kolumbaria dwupoziomowe - 19 obiektów dwuniszowych, 16 obiektów czteroniszowych, 12 obiektów ośmioniszowych oraz ośmiu obiektów 16-niszowych

- informuje przedstawiciel kolbuszowskiego magistratu.

Budowa domu pogrzebowego

Samorząd pracuje również nad inną, dużą inwestycją związaną z cmentarzem komunalnym. Mowa o budowie domu przedpogrzebowego. Budynek z kaplicą cmentarną ma łączyć funkcję związaną z odprawianiem ceremonii pogrzebowej jak również wykonywania czynności z przygotowaniem zwłok do pochówku. 

Gmina uzyskała już pozwolenie na budowę tego obiektu. Szacunkowy koszt robót budowlanych, według wyliczeń projektowych na koniec 2020 roku, to 1,8 mln złotych. Z powodu wzrostu cen materiałów budowlanych ta kwota zapewne będzie jeszcze większa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy