Gmina Majdan Królewski zaciągnie dwa zobowiązania finansowe w kwocie 130 tys. złotych każde. Te pieniądze posłużą jako wkład w przygotowanie dokumentacji projektowej na zagospodarowanie terenu wokół zbiorników wodnych w Krzątce i Majdanie Królewskim. Wiemy, kto zajmie się wykonaniem projektu.
Pierwszy pomysł obejmuje zagospodarowanie terenu wokół zbiornika po dawnej żwirowni w Krzątce (niespełna 14 hektarów terenu). Plan jest taki, aby to miejsce służyło rekreacji.
- Projekt zakłada stworzenie miejsca wypoczynku, rekreacji i spotkań w otoczeniu zieleni i wody dla wszystkich mieszkańców. Obecnie zbiornik po żwirowni jest zaniedbany (w części zarośnięty szuwarami, w większości krzewami), co utrudnia do niego dostęp
- mówi wójt Jerzy Wilk.
Wskutek degradacji terenów łączących główny zbiornik wodny ze zbiornikami mniejszymi zostało odcięte połączenie wodne (tzw. kanały) pomiędzy tymi zbiornikami. W planie jest więc rekultywacja tego terenu.
- Wpłynie ona korzystnie na ekosystem wodny i sprawi, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców gminy i nie tylko. Podstawową funkcją założenia jest przywrócenie i ochrona naturalnych siedlisk przyrodniczych poprzez rekultywację zbiornika i terenu po żwirowni oraz zagospodarowanie terenu wokół
- dodał włodarz.
Jerzy Wilk w rozmowie z Korso powiedział, że zostanie wykonane odmulenie zbiornika, a także jego oczyszczenie.
- Dzięki temu możliwe będzie powstanie sprzyjającego środowiska dla wielu gatunków zwierząt, ryb oraz roślin
- dodał włodarz gminy.
Majdański urząd przekonuje, że wszystkie zaplanowane zabiegi mają służyć temu, aby odwiedzający mieli bliski kontakt z naturą oraz czuli się komfortowo i swobodnie. - Projekt stworzony został z myślą o ludziach w każdym wieku. Ponadto planuje się wykonanie alejek z nasadzeniami drzew i krzewów - nadmienił nasz rozmówca.
Drugi projekt zakłada zagospodarowanie zbiornika wodnego Jeziórko na terenie Majdanu Królewskiego (os. Podlasek). Ta koncepcja przewiduje stworzenie miejsca wypoczynku, rekreacji i spotkań w otoczeniu zieleni i wody dla wszystkich mieszkańców.
Ten teren przylega bezpośrednio do działki, na której mieszczą się budynki szkoły podstawowej. Włodarz mówił na jednym z ostatnich posiedzeń, że do dyspozycji jest tam ponad hektar lustra wody. -
Może kawałek plaży udałoby się zrobić - tutaj jak i w Krzątce, żeby można było korzystać z tego jako kąpieliska
- zastanawiał się Wilk.
Gmina ma nadzieję, że realizacja wspomnianych projektów przyciągnie wielu turystów oraz stanie się miejscem do aktywnego wypoczynku. - Obecnie na oba zadania jest tworzona dokumentacja projektowa - potwierdził wójt i dodał:
- Dla potrzeb wykonania projektu budowlano- wykonawczego został już wybrany wykonawca.
Udało nam się ustalić, że zajmie się tym Firma Handlowo Usługowa "Kreska" Krzysztof Buczyński z Tarnobrzega. Wykonawca będzie musiał przygotować dokumentację projektową na oba zadania.
Czy gmina ma natomiast plan, gdzie "uderzyć" po fundusze? Już teraz wiadomo, że realizacja każdej z inwestycji będzie liczona w milionach złotych, a samorządu nie stać, aby sfinansować je w całości z własnego budżetu. - Kolejne kwoty, które wstępnie są przewidywane na realizacje tych przedsięwzięć, to są kwoty kilkumilionowe w każdym przypadku - mówił włodarz.
Jerzy Wilk zakłada, że zadania inwestycyjne zostaną zrealizowane z unijnych pieniędzy w ramach projektów w Strategii Rozwoju Ponadlokalnego dla Partnerstwa Kolbuszowskiego na lata 2022-2030.
Szef majdańskiej gminy dodał, że obecnie został rozpoczęty proces konsultacji społecznych projektu strategii rozwoju. Mieszkańcy mogą w tym czasie podzielić się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. - Mogą je składać w każdej formie - mówi wicewójt Janina Wójtowicz. Formularz dostępny jest na stronie internetowej gminy, jak również można go pobrać osobiście w urzędzie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.