Pierwsze bardzo ciepłe wiosenne dni zachęciły wiele osób do wycieczek rowerowych. Nie zabrakło wśród nich także takich, które postanowiły wsiąść na jednoślad po spożyciu alkoholu. Zatrzymane zostały one przez kolbuszowskich policjantów.
Nietrzeźwi zatrzymani w Woli Raniżowskiej i Widełce
Beata Chmielowiec, przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, poinformowała, że w środę, 19 kwietnia, funkcjonariusze zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich jechał rowerem.Do zatrzymania doszło w Woli Raniżowskiej (gm. Raniżów). Tam kierujący jednośladem, mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego, miał 1,6 promila.
Z kolei po godz. 22 w Widełce policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę osobowego forda. Ten w wydychanym powietrzy miał 1,44 promila alkoholu.
W tych przypadkach policja prowadzi postępowanie.
Ponad 3 promile u rowerzysty w Wilczej Woli
Kilka dni później (sobotę, 22 kwietnia) funkcjonariusze KPP w Kolbuszowej zatrzymali trzech pijanych rowerzystów. Pierwszy z nich, 65-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego, jechał swoim jednośladem przez Cmolas. Okazało się, że miał 0,38 promila w wydychanym powietrzu. Otrzymał on mandat karny.Drugiego z nietrzeźwych policja zatrzymała w Kopciach (gm. Dzikowiec). Okazał się nim być 23-letni mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego. Jechał rowerem, mając 1,46 promila.
Do ostatniego zatrzymania doszło tego samego dnia w Wilczej Woli (gm. Dzikowiec). Tak 44-latek, również mieszkaniec naszego powiatu, wydmuchał 3,26 promila. W obu przypadkach trwa postępowanie, a kierowcy jednośladów odpowiedzą za swoje czyny przed sądem.
Co grozi za jazdę po spożyciu rowerem?
Rowerzysta, który spożył alkohol, podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 1000 zł. Kara za jazdę pod wpływem alkoholu jest jeszcze wyższa. W tym przypadku kara wynosi co najmniej 2500 zł.Wiele osób zastanawia się, czy można stracić prawo jazdy na rowerze, jeśli policja stwierdzi obecność alkoholu. Najnowsze przepisy bardzo precyzyjnie regulują tę kwestię. Osoba poruszająca się rowerem w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu nie zostanie ukarana utratą prawa jazdy. W przepisach jest jasno określone, że osoba przyłapana na prowadzeniu roweru pod wpływem alkoholu może jedynie utracić prawo do kierowania danym rodzajem pojazdów. Nadal więc może prowadzić samochód lub motocykl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.