Piesi kontra kierowcy. W tych miejscach jest najniebezpieczniej na "zebrach"

Opublikowano:
Autor:

Piesi kontra kierowcy. W tych miejscach jest najniebezpieczniej na "zebrach" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Zarzutów jednych, pod adresem drugich, jest sporo. Piesi skarżą się na to, że kierowcy prawie przejeżdżają im po butach. Z kolei kierowcy wytykają pieszym m.in. wchodzenie na pasy w ostatniej chwil, wprost pod ich koła.

Nieprawidłowe zachowanie zarówno pieszego, jak również kierowcy wiąże się  z odpowiedzialnością karną - mówi Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik kolbuszowskiej policji, i przypomina, czego jednym i drugim robić nie wolno.  

A odświeżyć pamięć co jakiś czas trzeba, bo jak pokazują policyjne statystyki, w ubiegłym roku na drogach powiatu kolbuszowskiego doszło do kilkudziesięciu zdarzeń z udziałem pieszych. 

Tu jest niebezpiecznie 

Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie na "zebrach". - Z naszych obserwacji wynika, że jednymi z najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych są przejścia, gdzie występuje bardzo duże natężenie ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w ciągach dróg krajowych i wojewódzkich, a także w pobliżu centrów handlowych - mówi oficer prasowy. 

- Należą do nich m.in. przejście przez drogę krajową nr 9 na ulicy Rzeszowskiej w Kolbuszowej, ale także na ulicy Obrońców Pokoju (tuż za skrzyżowaniem z ulicą Jana Pawła) czy ul. ks. L. Ruczki - wylicza Jolanta Skubisz-Tęcza. 

Grzechy pieszych

Jak dodaje przedstawicielka policji, jedną z bardziej niebezpiecznych sytuacji, z jaką możemy spotkać się w rejonie przejść dla pieszych, jest sytuacja, gdy jeden z pojazdów zatrzymuje się, aby ustąpić pierwszeństwa drugiemu, a drugi pojazd przejeżdża, nie upewniwszy się, że na przejściu nie ma pieszego.

- Bywa również tak, że piesi oczekujący na przejście na drugą stronę, korzystając z sytuacji, gdzie pojazdy stoją w "korku", próbują je ominąć, wchodząc na jezdnię zza stojących pojazdów - dodaje rzecznik. 

 

 

 

Obowiązki kierowcy względem pieszego:

- zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność

- ma obowiązek zatrzymać się przed przejściem, gdy na pasach znajduje się pieszy (jeśli pieszy zbliża się do "zebry" lub czeka na przepuszczenie przez kierowców, wyłącznie od dobrej woli kierowcy zależy, czy się zatrzyma) 

- w oznaczonych strefach zamieszkania ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu 

- skręcając w drogę poprzeczną musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża

 

Kierującemu pojazdem zabrania się:

- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany

- omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

- jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych

- kierujący pojazdem, przejeżdżając przez chodnik lub drogę dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli i ustąpić pierwszeństwa pieszemu

 

 

Pieszemu zabrania się:

- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych

- wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi

- przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi

- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko

- przebiegania przez jezdnię

- chodzenia po torowisku

- wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto

 Przyczyny zdarzeń drogowych z udziałem pieszych (niewłaściwe zachowanie kierującego i pieszego) w 2018 r. w powiecie kolbuszowskim:

  Liczba zdarzeń Liczba wypadków Liczba zabitych Liczba rannych
Ogółem; wina i współwina 13 7 2 5
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w innych okolicznościach 4 2 2 0
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych 3 1 0 1
Nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd 4 2 0 2
Przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym 2 2 0 2

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE