Reklama

Pierwsze Dni Kolbuszowej zorganizowano w 1961 roku. Jak wyglądało kilkudniowe świętowanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Macieja Skowrońskiego.

Pierwsze Dni Kolbuszowej zorganizowano w 1961 roku. Jak wyglądało kilkudniowe świętowanie? - Zdjęcie główne

Pierwsze Dni Kolbuszowej obchodzono we wrześniu 1961 r. | foto Archiwum Macieja Skowrońskiego.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dni Kolbuszowej w mieście nad Nilem organizowane są od 1961 roku. Jak wtedy wyglądały? Przez ile dni po raz pierwszy obchodzono święto miasta? Sprawdzamy.

Przez ponad tydzień mieszkańcy miasta nad Nilem świętowali w 1961 roku 300-lecie Kolbuszowej. Uroczystości rozpoczęły się 10 września a zakończyły osiem dni później.

Były to pierwsze Dni Kolbuszowej, których przebieg został dokładnie opisany w drugim numerze Biuletynu Towarzystwa J. Goslara (2/1961) zredagowanym i wydanym przez Muzeum Regionalne Lasowiaków Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami w Kolbuszowej. 

Tysiące mieszkańców na wiecu

Obchody święta miasta w 1961 roku rozpoczęto uroczystą sesją Miejskiej i Powiatowej Rady Narodowej. Podczas niedzielnych obrad (10 września) wręczono dyplomy honorowego obywatela Kolbuszowej (M. Kruczkowi i M. Kaczorowi) oraz podziękowania 25. zasłużonym dla miasta i powiatru obywatelom.

Zanim kolbuszowianie zaczęli świętować, grupa ok. 4 tys. osób wzięła udział w okolicznościowym wiecu na rynku, podczas którego omówiono zmiany, jakie zaszły w Kolbuszowej po wojnie.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną – występy zespołów Powiatowego Domu Kultury i kapeli ludowej z Olchowej (dziedziniec liceum) oraz wielką zabawę taneczną na stadionie sportowym. 

Wielki jarmark na zielonym rynku

Kolejny dzień obchodów święta miasta nie przewidywał żadnych atrakcji dla mieszkańców. Poniedziałek (11 września) poświęcono przemianom kulinarno-kulturalnym w powiecie kolbuszowskim, które omawiano podczas zjazdu zorganizowanego w PDK.

Dużo ciekawiej przebiegał kolejny dzień (12 września). Na tzw. zielonym rynku w Kolbuszowej odbywał się wystawa maszyn i narzędzi rolniczych oraz wielki jarmark, w czasie którego zaprezentowano „szereg estetycznych towarów na okres jesienno-zimowy”. Po pokazie mody rozpoczął się konkurs traktorowy.

W międzyczasie w centrum miasta można było posłuchać orkiestry dętej i chóru PDK. Wieczorem mieszkańców zaproszono na spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. 

Święto rzemieślników w Kolbuszowej

Z kolei 13 września 1961 r. w mieście na Nilem odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 375-lecia rzemiosła kolbuszowskiego. Podczas zjazdu rzemieślników zorganizowanego w PDK wręczono honorowe odznaki Związku Izb Rzemieślniczych cechmistrzowi Wojciechowi Durakowi, Henrykowi Rychlickiemu i Janowi Kurdyszowi.

Wieczorem po raz kolejny na deskach PDK wystąpili aktorzy z rzeszowskiego teatru. 

Gawęda przy ognisku obok mostu

Najwięcej atrakcji dla mieszkańców zaplanowano w kolejnych dniach święta miasta. W czwartek (14 września) o godz. 10 przy liceum otwarto zlot Hufca ZHP.

Z kolei wieczorem, na estradzie ustawionej obok mostu zapłonęło harcerskie ognisko, przy którym gawędę o historii Kolbuszowej opowiedział dr Kazimierz Skowroński. Młodzież bawiła się, tańczyła i śpiewała do późnych godzin nocnych. 

 

Wielkie otwarcie, czyli "eksperyment kolbuszowski"

Następnego dnia dzieci i młodzież rozpoczęły nowy rok szkolny 1961/1962. Centralne uroczystości zorganizowano w powiecie kolbuszowskim, gdzie otwarto 17 placówek kulturalnych w sołectwach w ramach tzw. „eksperymentu kolbuszowskiego”.

Nowe obiekty udostępnione zostały mieszkańcom Widełki, Kolbuszowej Dolnej, Cmolasu, Hadykówki, Komorowa, Nowej Wsi, Przyłęka, Huty Komorowskiej, Trzęsówki, Niwisk, Staniszewskiego, Trześni, Weryni, Dzikowca, Raniżowa, Mazurów i Trzebosi. 

Wrześniowe obchody 300-lecia istnienia miasta

Świętujących 300-lecie powstania miasta kolbuszowian czekały jeszcze dwa dni uroczystości. W sobotę (16 września) uczniowie z kolbuszowskiego liceum spotkali się z władzami. Przedstawiciel młodzieży zadeklarowali wówczas, że przepracują 500 godzin przy budowie linii kolejowej Rzeszów – Kolbuszowa.

W tym dniu licealiści złożyli wieńce pod pomnikiem żołnierzy radzieckich na Rynku oraz na grobach żołnierzy polskich, którzy we wrześniu 1939 roku zginęli w bitwie o Kolbuszową.


Organizatorami pierwszych obchodów święta miasta był Miejski Komitet 300-lecia Kolbuszowej. Fot. Archiwum Macieja Skowrońskiego

Pamiątkowy nadruki i plakietki

Ostatni dzień pierwszych w historii obchodów Dni Kolbuszowej (17 września) przebiegał pod znakiem imprez sportowych i zlotu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Kolbuszowej, Sokołowa, Dzikowca, Kupna, Widełki, Nowego Dzikowca, Kolbuszowej Dolnej, Nowej Wsi i Mechowca.

Po południu odbył się wyścig kolarski na trasie Kolbuszowa – Nowa Dęba – Kolbuszowa. Nie zabrakło również meczów piłki nożnej, a wieczorem mieszkańcy bawili się podczas festynu strażackiego.

Z okazji pierwszych Dni Kolbuszowej wykonano m.in. okolicznościowe nadruki na koperty oraz pamiątkowe plakietki. Po 1961 roku obchody święta miasta na stałe wpisały się w kalendarz imprez. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy