Od 1 czerwca certyfikat covidowy w Polsce można pobrać bezpłatnie z strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku. Aby to zrobić, należy zalogować się poprzez stronę pacjent.gov.pl. Po 25 czerwca będzie on dostępny także w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.
ZOBACZ TAKŻE: Dostałeś taką wiadomość? Lepiej w nią nie wchodź!
Jak podało Ministerstwo Zdrowia, dokument otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły dostać go w formie drukowanej od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Certyfikaty będą wydawane po każdej z dawek szczepionki z wyraźnym oznaczeniem cyklu (1/2, 2/2, 1/1).
Co udowadnia i dla kogo jest?
Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba:
- przebyła chorobę COVID-19,
- ma negatywny wynik testu COVID-19,
- została zaszczepiona przeciwko COVID-19
Różne terminy ważności
W zależności od powodu wydania, certyfikat ma różny terminy ważności. Dokument potwierdzający status bycia ozdrowieńcem będzie wydawany po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie COVID-19 i będzie ważne przez 180 dni. W przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu z tytułu negatywnego wyniku testu na obecność zakażenia COVID-19 może to być 48 godzin w przypadku testu PCR oraz testu antygenowego. Jeśli jesteśmy zaszczepieni, termin wyniesie 12 miesięcy.
Gdzie jest uznawany dokument?
Z informacji podanych przez resort zdrowia wynika, że certyfikat będzie respektowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. System Unijnego Certyfikatu Covid będzie stopniowo powiększany o podobne systemy tworzone w innych krajach świata.
Potwierdzenie certyfikatu
Posiadając dokument, w czasie kontroli przez odpowiednie służby kod QR będzie skanowany specjalną aplikacją “Unijny Certyfikat Covid”. Aplikacja po 10 czerwca będzie dostępna w Google i AppStore. Podczas procesu weryfikacji sprawdzany będzie status posiadacza certyfikatu oraz jego tożsamość, a także autentyczność i ważność zaświadczenia.Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.