Reklama

Reklama

Paszporty covidowe stały się faktem

Opublikowano: czw, 3 cze 2021 18:00
Autor: | Zdjęcie: iStock

Paszporty covidowe stały się faktem - Zdjęcie główne

foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Polska dołączyła już do systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Stało się to 1 czerwca.

Reklama

Od 1 czerwca certyfikat covidowy w Polsce można pobrać bezpłatnie z strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku. Aby to zrobić, należy zalogować się poprzez stronę pacjent.gov.pl. Po 25 czerwca będzie on dostępny także w aplikacjach  mojeIKP i mObywatel. 

ZOBACZ TAKŻE: Dostałeś taką wiadomość? Lepiej w nią nie wchodź!

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, dokument otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły dostać go w formie drukowanej od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Certyfikaty będą wydawane po każdej z dawek szczepionki z wyraźnym oznaczeniem cyklu (1/2, 2/2, 1/1).

Co udowadnia i dla kogo jest?

Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba:

 • przebyła chorobę COVID-19,
 • ma negatywny wynik testu COVID-19,
 • została zaszczepiona przeciwko COVID-19

Różne terminy ważności

W zależności od powodu wydania, certyfikat ma różny terminy ważności. Dokument potwierdzający status bycia ozdrowieńcem będzie wydawany po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego zakażenie COVID-19 i będzie ważne przez 180 dni. W przypadku wydanego przez Polskę certyfikatu z tytułu negatywnego wyniku testu na obecność zakażenia COVID-19 może to być 48 godzin w przypadku testu PCR oraz testu antygenowego. Jeśli jesteśmy zaszczepieni, termin wyniesie 12 miesięcy. 

Gdzie jest uznawany dokument? 

Z informacji podanych przez resort zdrowia wynika, że certyfikat będzie respektowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. System Unijnego Certyfikatu Covid będzie stopniowo powiększany o podobne systemy tworzone w innych krajach świata.

Potwierdzenie certyfikatu

Posiadając dokument, w czasie kontroli przez odpowiednie służby kod QR będzie skanowany specjalną aplikacją “Unijny Certyfikat Covid”. Aplikacja po 10 czerwca będzie dostępna w Google i AppStore. Podczas procesu weryfikacji sprawdzany będzie status posiadacza certyfikatu oraz jego tożsamość, a także autentyczność i ważność zaświadczenia. 

Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +1 / -1

  Adam

  Jeżeli mam przeciwwskazania do szczepienia to znaczy że mi już nie wolno nic noszą wszędzie maskę dbam o dystans i ręce i co mam się zamknąć bo trzeba się szczepić na siłę ja całe życie nie jeżdżę na wakacje bo mnie nie stać bo nie należy się bo ani pięćset plus ani bon turystyczny tylko opłaty właśnie na wszystko socjalne dla uprzywilejowanych.adam

 • 5 miesięcy temu | ocena +2 / -3

  Marta

  Dla foliarzy wyznaczyć getta i ich tam zamknąć, jak chcą narażać na utratę życia innych to niech sami wymrą!

  • 5 miesięcy temu | ocena +0 / -1

   Anielka

   Biedna pani Marto Jak pani może życzyć komuś śmierci cz to po chrześcijańsku znając życie jest pani pewnie wykształconą osoba jednak to nie współgra z inteligencją i dobrymi manierami .Serdecznie pozdrawiam życzę zdrowia i długiego życia .