Reklama

Pamiętamy i czekamy na beatyfikację Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła z Dzikowca

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: B.Posłuszny

Pamiętamy i czekamy na beatyfikację Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła z Dzikowca - Zdjęcie główne

Niedawno obchodziliśmy rocznicę urodzin i śmierci Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła. | foto B.Posłuszny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mija dokładnie 41 lat od śmierci znanego na całą okolicę Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła. Wierni dokładnie pamiętają tę datę, bo jak sami mówią, "takiego księdza ze świecą szukać".

W 2014 roku ruszył proces beatyfikacji ks. Stanisława Sudoła, długoletniego proboszcza z Dzikowca. Warunkiem wyniesienia na ołtarze musi być świadectwo cudu, jakie dokonała osoba beatyfikowana za życia. - W przypadku ks. Sudoła jest on spełniony. Chodzi o uzdrowienie za jego wstawiennictwem. Jest to poparte przez lekarzy i specjalistów. Takie rzeczy muszą potwierdzić osoby kompetentne - mówił w rozmowie z nami ks. Jan Biedroń, postulator, który zajmował się całą sprawą w Polsce.

Ks. Sudoł na dzikowieckiej ziemi

Ks. Stanisław Sudoł objął parafię w Dzikowcu 10 stycznia 1945 r. Szybko zyskał uznanie i akceptację miejscowych parafian. Od samego początku zajął się reorganizacją parafii, rozpoczynając od spraw duchowych. Zachęcał do modlitwy, uczestnictwa w niedzielnej mszy św., w nabożeństwach, zakładał i prowadził grupy duszpasterskie działające przy parafii. Wprowadził czterdziestogodzinne nabożeństwo, głosił nauki rekolekcyjne, zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu.

Służba Bogu - oddany ks. Stanisław Sudoł

Ks. Sudoł zmarł 19 marca 1981 r. Pogrzeb odbył się 22 marca. W mszy pogrzebowej wzięły udział tysiące wiernych. Został pochowany w Dzikowcu. Parafianie na jego nagrobku zamieścili napis: "Módl się za nami i ciesz się w Niebie, za wierną służbę Bogu i ludziom".

Przez blisko 62 lata pracy duszpasterskiej ks. Sudoł jawił się jako głosiciel nauki Kościoła, patriota miłujący ojczyznę. Jego imieniem zostały uhonorowane szkoły w Dzikowcu i Wiązownicy. Był pobożny, gorliwy, a przede wszystkim bardzo sumienny. Osoby, które miały okazję go poznać, uważają go za autentycznego świadka wiary.

Ostatnie posiedzenie trybunału w sprawie beatyfikacji 

W kościele parafialnym w Dzikowcu odbyło się ostatnie posiedzenie trybunału badającego, na poziomie diecezjalnym, świętość ks. Sudoła.

- Dokonując kanonicznego zakończenia diecezjalnej fazy procesu kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła, wpatrujemy się w niebo, aby dojrzeć tam Sługę Bożego

- powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Uroczystość odbyła się w niedzielę, 2 czerwca 2019 roku, w Dzikowcu.

Po zakończeniu mszy św. odbyła się sesja zamykająca proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Ks. Adam Kopeć, delegat biskupa ds. procesu beatyfikacyjnego, przedstawił przebieg procesu. Poinformował, że w latach 2014 – 2019 odbyły się 44 sesje. Powołano i przesłuchano 31 świadków. Zostali powołani trzej biegli z zakresu historii i archiwistyki, którzy po przeszukaniu kilkunastu archiwów zebrali ponad 4,5 tys. stron dokumentów dotyczących ks. Stanisława Sudoła. Powołani biegli cenzorzy teologowie dokonali ekspertyzy kilkudziesięciu pism Sługi Bożego wydanych w aneksach kilku książek o nim. Poinformował, że w trakcie procesu zmienił się postulator. Powołanego w 2014 r. ks. Krzysztofa Ciska w 2016 r. zastąpił ks. Jan Biedroń.

Następnie notariusz trybunału przedstawił biskupowi ordynariuszowi akta procesowe. Akta oryginalne, po ich opieczętowaniu i zalakowaniu, zostały złożone w Archiwum Diecezji Sandomierskiej. Nikt nie może ich otwierać bez zezwolenia Stolicy Apostolskiej. Transumpt procesu w języku polskim i języku włoskim biskup polecił przekazać do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Zobowiązał do tego portatora ks. Rafała Kułagę.

Kolejnym etapem sesji było złożenie uroczystej przysięgi przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz członków trybunału, związanej z zakończeniem dochodzenia diecezjalnego. Następnie biskup Nitkiewicz uroczyście ogłosił, że proces na etapie diecezjalnym został definitywnie zakończony. Teraz będzie on toczył się w Kurii Rzymskiej.

Sprawa ks. Sudoła trafiła do Rzymu

Biskup Nitkiewicz przekazał Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych akta procesu beatyfikacyjnego duchownego z Dzikowca. Końcem czerwca w 2019 roku dokumenty zostały złożone na ręce ks. Bogusława Turka CSMA, podsekretarza kongregacji.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył tego dnia mszy św. sprawowanej na grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

- Eucharystię koncelebrowało ponad 60 kapłanów, a we wspólnej modlitwie uczestniczyła grupa pielgrzymów

- informował ks. Tomasz Lis, rzecznik Diecezji Sandomierskiej.

Po mszy św. bp Nitkiewicz wraz z kapłanami sandomierskimi spotkali się z kardynałem Luisem Ladarią, prefektem Kongregacji Nauki Wiary oraz z abp. Cyrilem Vasilem, sekretarzem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Biskupowi ordynariuszowi i kapłanom towarzyszył ks. Krzysztof Cisek, pracownik Kongregacji Nauki Wiary.

Proces beatyfikacji trwa 

Adam Kopeć, wicepostulator w sprawie beatyfikacji ks. Sudoła, poinformował, że aktualnie przygotowywany jest bardzo obszerny dokument nazywany Positio. Ten dokument ma udowodnić, że ks. Stanisław Sudoł zasługuje na chwałę ołtarzy. Na chwilę obecną ciężko powiedzieć, ile czasu będzie trwać cały proces w Watykanie.

ŻYCIE KSIĘDZA STANISŁAWA SUDOŁA 

Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 r. w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. Został skierowany jako wikariusz do parafii Rakszawa. Po prawie trzech latach biskup przeniósł go do Wiązownicy, gdzie był najpierw administratorem, a następnie proboszczem. Był to czas, kiedy podjął się także budowy kolejnego kościoła w Manasterzu i był współinicjatorem budowy świątyni w Szówsku.

10 stycznia 1945 r. ks. Stanisław Sudoł objął parafię w Dzikowcu. Szybko zyskał uznanie i akceptację miejscowych parafian.

Ksiądz Stanisław Sudoł zakończył swoje świątobliwe życie 19 marca 1981 r. Pogrzeb odbył się 22 marca, w trzecią niedzielę Wielkiego Postu.

Przez blisko 62 lata jego pracy duszpasterskiej wśród powierzonych mu wiernych, ks. Sudoł jawił się jako niezmordowany głosiciel nauki Kościoła, patriota miłujący Ojczyznę, naród, a nade wszystko jako kapłan miłujący ludność.

CIAŁO KSIĘDZA STANISŁAWA SUDOŁA 

Ciało księdza Stanisława Sudoła zostało przeniesione z cmentarza do kościoła parafialnego w Dzikowcu. Diecezja Sandomierska poinformowała, że po otrzymaniu zezwolenia Stolicy Apostolskiej i zgodnie z przepisami prawa polskiego 20 grudnia 2018 roku miała miejsce ekshumacja i zabezpieczenie doczesnych szczątków ks. Stanisława Sudoła, który był pochowany na cmentarzu parafialnym w Dzikowcu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy