Reklama

Nowy wariant obwodnicy Nowej Dęby. Zmiany chcieli mieszkańcy Huty Komorowskiej [MAPA]

Opublikowano: śr, 12 sty 2022 14:25
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Podsumowane zostały pierwsze konsultacje z mieszkańcami dotyczące propozycji przebiegu planowanej obwodnicy Nowej Dęby. Bardzo licznie głos w dyskusji zabrali mieszkańcy Huty Komorowskiej, którzy walczą o to, aby ich wieś nie została podzielona nową drogą. Po ich interwencji powstał nowy wariant przebiegu obwodnicy.

Obwodnica Nowej Dęby, w ciągu drogi krajowej nr 9, jest jedną z ośmiu podkarpackich inwestycji realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Ma ona wyprowadzić ruch tranzytowy nie tylko z miasta, ale być może również z sąsiedniego Majdanu Królewskiego. Wszystko zależy od tego, który wariant nowej drogi zostanie wybrany.

ZOBACZ TAKŻE

Nowy policjant w szeregach kolbuszowskich funkcjonariuszy

Ponad 1200 głosów w sprawie obwodnicy Nowej Dęby

Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem przygotowało dziewięć propozycji przebiegu obwodnicy. Cztery z nich zakładają, że nowa droga będzie również obwodnicą Majdanu Królewskiego.

O tym, który z wariantów jest najlepszy, dyskutowano w trakcie pierwszych konsultacji społecznych zorganizowanych 21 września ubiegłego roku w Nowej Dębie oraz w urzędzie w Majdanie Królewskim. Łącznie w tych dwóch spotkaniach udział wzięło 171 osób. 

Mieszkańcy mogli od razu podzielić się swoimi wątpliwościami lub przesłać swoją opinię do projektantów na formularzach. Łącznie wpłynęło ich 733, czyli przeszło 1200 głosów.  

- Autorami nadesłanych formularzy opinii są mieszkańcy gmin: Nowa Dęba, Majdan Królewski, Baranów Sandomierski, Chmielów, Skopanie, Świlcza, Tarnobrzeg, Kraków

- wyliczają projektanci. 

- Pod uwagę nie wzięto głosów mieszkańców Chmielowa, Skopania, Świlczy i Tarnobrzega z uwagi na zamieszkanie poza zasięgiem oddziaływania inwestycji. Uwzględnione zostały formularze opinii od mieszkańców gminy Kraków z uwagi na własność działki na terenie gminy Nowa Dęba. Ostateczna liczba ważnych głosów wynosi 1242 - dodają przedstawiciele wrocławskiego biura projektów. 

Sprzeciw mieszkańców Huty Komorowskiej

Najliczniej głos zabrali mieszkańcy Huty Komorowskiej (gm. Majdan Królewski) - 685 głosów. - W tym jeden formularz opinii w formie zbiorczej podpisany został przez 517 osób, gdzie w części ankietowej zaznaczyli poparcie dla wariantu cztery i sprzeciw dla pozostałych. Jest to efekt dużego sprzeciwu społecznego dla budowy obwodnicy, która przechodzi przez miejscowość Huta Komorowska i w ocenie mieszkańców dzieli ją na pół - czytamy w raporcie  opublikowanym na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Mieszkańcy Huty nie chcą, aby nowa droga przecięła wieś, co jest wstępnie brane pod uwagę.

- Wiele istniejących dróg przestanie istnieć. Możliwość przejazdu na drugą stronę wsi będzie tylko w dwóch miejscach. Znacznie utrudni to życie mieszkańcom i bardzo wzrośnie zagrożenie dla dzieci w drodze do szkoły

- na takie ewentualne problemy wskazywali niezadowoleni mieszkańcy Huty Komorowskiej. 

Nowy wariant obwodnicy nie przetnie Huty

Zaproponowali oni, aby wariant ósmy planowanej obwodnicy został zmodyfikowany.  - Ten, który wyznaczyliśmy, jest nieznacznie dłuższy od proponowanego przez projektantów, ale omija wszystkie zabudowania. Wszyscy mieszkańcy wsi zgodnie twierdzą, że jeśli już wieś ma ucierpieć, to tylko na taki wariant przystaniemy - mówili mieszkańcy sołectwa, którzy apelowali o to, aby ich głos został uwzględniony.

- Sprawa dotyczy nas mieszkańców bardziej niż kogokolwiek w Majdanie i Nowej Dębie, bo to nas próbuje się poświęcać

- podkreślali. 

Głos mieszkańców, w swoim raporcie, zawarli projektanci. - Należy wskazać, że mieszkańcy Huty Komorowskiej popierają wariant ósmy, ale w nowym przebiegu. Sprzeciwiają się natomiast wariantowi ósmemu, ale w przebiegu pokazanym na spotkaniach informacyjnych - czyli taki, który przechodzi przez Hutę Komorowską - czytamy w opublikowanym dokumencie.

Modyfikacji przebiegu wariantu ósmego chciała także gmina Majdan Królewski. Taki przebieg nowej drogi (wariant 8 bis - do POBRANIA w dużej rodzielczości) został dołączony do opublikowanego raportu. Na nowym rysunku droga, podobnie jak wcześniejszy wariant 8, zaczyna się w Komorowie. Biegnie ona w kierunku Majdanu Królewskiego, a następnie odbija w bok, omijając Hutę Komorowską i biegnie dalej przez lasy. 

Kiedy powstanie obwodnica Nowej Dęby?

Projektanci poznali już opinie mieszkańców. Co dalej? - W wyniku przeprowadzonych analiz wskazane zostaną warianty, które będą uszczegóławiane w trakcie dalszych prac projektowych. Wybór ten nastąpi wstępnie na posiedzeniu Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych w Rzeszowie, a ostateczne rekomendacje tych wariantów zostaną ustalone przez GDDKiA w Warszawie - czytamy w przedstawionym raporcie. 

Uzgodnienie preferowanego wariantu zostało zaplanowane na pierwszy kwartał 2022 roku. Kiedy to już nastąpi, w kolejnych miesiącach wykonywane będzie szczegółowe studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z materiałami niezbędnymi do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. 

Następnie GDDKiA ogłosi kolejny przetarg. Tym razem wyłoni on projektanta i wykonawcę obwodnicy Nowej Dęby. Nowa droga ma mieć dwa pasy ruchu - każdy po 3,5 m szerokości oraz dwa pobocza - po 1,75 m. Nową drogą mamy pojechać w 2029 roku. 

Takiej obwodnicy chcą:

 • Gmina Nowa Dęba – poparcie dla wariantu nr 8,
 • Gmina Baranów Sandomierski – poparcie dla wariantu nr 8, sprzeciw dla pozostałych wariantów,
 • Gmina Majdan Królewski – poparcie dla wariantu nr 8 bis, jako alternatywa dla wariantu nr 8,
 • "Pogoń" – Stowarzyszenie Kultury Fizycznej – Klub sportowy – poparcie dla wariantu nr 2, nr 3, nr 4, nr 5, nr 9, sprzeciw dla wariantu 8,
 • Stowarzyszenie "Przyjazny Samorząd" – instytucja społeczna – poparcie dla wszystkich wariantów, sprzeciw dla wariantu nr 8.

Wnioski z akcji informacyjnej:

 • Największy sprzeciw otrzymały warianty 6, 7, 8, które dzielą miejscowość Hutę Komorowską na pół.
 • Najbardziej akceptowalnym społecznie wariantem wśród mieszkańców Nowej Dęby jest wariant 8. W części ankietowej otrzymał on największe poparcie na terenie gminy Nowa Dęba, jednocześnie wśród mieszkańców Nowej Dęby otrzymał najmniej głosów sprzeciwu.
 • Mieszkańcy Jadachów i Woli Tarnowskiej wskazują wariant 8 jako preferowany.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 12 dni temu | ocena +1 / -1

  Takijeden

  Ma sens, nie pieprzcie głupot. Generalnie chodzi o zmniejszenie ruchu przez ND i MK a przez to poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia w tych miejscowościach. A okolicznym mieszkańcom też powinno na tym zależeć, bo jeżdżą na zakupy do Biedronek, Lidla, Hitpolu, Stokrotki, na targ i przy dużym ruchu są narażeni na wypadki i kolizje tak samo jak miej... Rozwiń

 • 14 dni temu | ocena +2 / -5

  Krucek83

  A dla mnie osobiście w ogóle nie ma sensu ta cała obwodnica, przecież cały tranzyt ruszy jak otworzą S19 icały ten ruch, który w tej chwili jest będzie rozładowany a nie ucierpi ani ,,MIASTO,,Nowa Dęba ani ,, WIEŚ,, Majdan Królewski, bo przecież jak nawet powstałaby ta obwodnica to na krajowej 9 będą poruszać się sami tubylcy i będzie można sobie p... Rozwiń

 • 14 dni temu | ocena +9 / -4

  ND.

  No i bardzo dobrze ze ludzie myślą I potrafią się zjednoczyć i postawić na swoim dbając o dobro i bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci . Obwodnica brawo ale nie kosztem ludzi .

 • 14 dni temu | ocena +8 / -17

  Miastowy

  Wieśniaki będą dyktować Miastu Nowa Dęba jakieś warunki haha do czego to doszło, a jeszcze nie dawno furmankami jeździli i w polu robili.... I tak tylko do kościółka jeździcie, hitpola i na strefę w Dębie tyrając za najniższą, a przepraszam: raz w miesiącu teraz do lidla ;D haha

  • 14 dni temu | ocena +6 / -0

   Jadach

   A teraz przenieśli się do pobliskich zakładów, bo balkoniarze, nie potrafią nawet guzików w profesjonalnych maszynach wciskać, I w dalszym ciągu balkonowych ****** z ich papierowym miasteczkiem trzeba utrzymywać

  • 14 dni temu | ocena +11 / -1

   Mieszkam w bloku na 40m2

   „Miastu Nowa Dęba” :D :D chyba mieścince dzieciaczku :D

  • 14 dni temu | ocena +11 / -2

   Uuu

   Miastowy jak z koziej dupy trąba mówiąc o sobie ze miastowy z Nowej Dęby to poza Tarnobrzegiem w dupie byłeś i gówno widziałeś a cała dęba to ludzie z plepsów i okolicznych wiosek miasto beż perspektyw z samymi **** ... pizzeriami beż miejsca dla młodych beż pracy i z blokami co ocieplają a ledwo stoją budowane jak cały prl

  • 14 dni temu | ocena +11 / -3

   Buhahah

   Kur .. z miasta Nowa Dęba masz gościu tupet jakie to miasto trochę bloków dla przybłęd potrzebnych n zakładach zbieraninie z całej Polski Cyganów i ni robót i on Ci powie ze jest z miasta ...

 • 15 dni temu | ocena +6 / -12

  Zesraj się a nie daj się

  No to nici z tego wyjdą, z całej obwodnicy Majdanu, a hucioki będą stali kwadrans przy wyjeździe na DK9 koło kapliczki. Dobrze wam tak buraki.

  • 14 dni temu | ocena +12 / -2

   Wariat 8 bis

   No to weź się zesraj i się zamknij nie kasz zielonego pojęcia lepiej s nie odzywać i niech dla paru kilometrów woecej ma wieś przedzielić na pół to lepiej mieć spokój i na dk9 wyjezdzac choćby 20 min nie powinno Cie to obchodzić ty tyle schodzisz z zasranego bloku i idziesz do auta .. jak go masz bo o jeździe masz słabe pojęcie...i co jest lepsze... Rozwiń

   • 14 dni temu | ocena +2 / -7

    Zesraj się a nie daj się

    17:00 a ty już pijany.