Reklama

Niemal 100 lat były ukrywane na strychu. Teraz Franciszek Batory przekazał cenne dokumenty na ręce kolbuszowskich policjantów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Kamil Ząbczyk

Niemal 100 lat były ukrywane na strychu. Teraz Franciszek Batory przekazał cenne dokumenty na ręce kolbuszowskich policjantów - Zdjęcie główne

Franciszek Batory przekazał przedwojenne dokumenty podczas pożegnania insp. Stanisława Babuli. | foto Kamil Ząbczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Franciszek Batory przekazał na ręce kolbuszowskich policjantów przedwojenne dokumenty, książki i zdjęcia. Przez niemal 100 lat ukrywane były na strychu. Jak mówi kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, zostaną one wyeksponowane w budynku KPP w Kolbuszowej. - To duża wartość historyczna - nadmienia.

Franciszek Batory pilnie strzegł dokumentów po swoim wuju Stanisławie Karkucie, który niegdyś był funkcjonariuszem Policji Państwowej i pełnił służbę na posterunkach w powiecie kolbuszowskim. Cenne eksponaty ukryte były na strychu pod deskami przez niemal 100 lat.

Dokumenty, książki i zdjęcia o ogromnej wartości historycznej, Batory przekazał 22 lutego, podczas pożegnania z mundurem byłego komendanta kolbuszowskiej policji, insp. Stanisława Babuli.

Darczyńca osobiście podpisał akt przekazania dokumentów. Fot. Kamil Ząbczyk

W zbiorach znajduje się m.in. ustawa o policji z 1919 roku, szereg publikacji i instrukcji policyjnych (lata 1920-38), a także kodeks karny z 1933 roku. Jak informuje kolbuszowska policja, książki są osobiście podpisane przez Stanisława Karkuta, a na wielu z nich widnieje pieczęć Posterunku Policji w Spiach (gm. Dzikowiec), gdzie starszy posterunkowy Karkut służył przez wiele lat. Na kartach znajdują się również odręczne zapiski właściciela. 


Dokumenty zachowały się w bardzo dobrym stanie, jak na swoje lata. Fot. KPP Kolbuszowa

Stanisław Karkut, wuj Franciszka Batorego, pracował również na posterunkach w Majdanie Królewskim oraz Kolbuszowej. Po wyzwoleniu (1944 r.) został zatrzymany i wywieziony do ZSRR za przynależność do Armii Krajowej. Trzy lata później wrócił do Polski, gdzie zmarł w 1970 roku.


Starszy posterunkowy Stanisław Karkut. Fot. Archiwum prywatne

Książki i publikacje trafiły do Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej - zgodnie z życzeniem ich darczyńcy. Kolbuszowscy funkcjonariusze obiecali Franciszkowi Batoremu, że zadbają o przekazane eksponaty i znajdą one honorowe miejsce na komendzie.

- Przekazane materiały to cenna pamiątka dla kolbuszowskich policjantów. Zostaną one wyeksponowane w budynku Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej, tak aby pracujący tu funkcjonariusze, jak również wszyscy odwiedzający naszą jednostkę, mogli przenieść się w czasy, kiedy powstawała nasza formacja

- przekazała nam kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik KPP w Kolbuszowej.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy