Reklama

Niektórym szpitalom grozi nadzór komisarzy. Co ze szpitalem w Kolbuszowej?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Korso Kolbuszowskie

Niektórym szpitalom grozi nadzór komisarzy. Co ze szpitalem w Kolbuszowej? - Zdjęcie główne

Rząd planuje reformę szpitali i podzielenie ich według kategorii. Co ze szpitalem w Kolbuszowej? | foto Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Rząd planuje reformę szpitali i podzielenie ich według kategorii. Gdyby do tego doszło, placówki kategorii C zostaną objęte miękką restrukturyzacją, a w kategorii D pojawi się komisarz. Co ze szpitalem w Kolbuszowej?

Związek Miast Polskich opublikował niedawno symulację podziału lecznic według kategorii (od A do D) przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Resort wziął pod uwagę sytuację finansową lecznic, bazując na danych z 2020 roku. 

 W grupie A są te, które bardzo dobrze sobie radzą finansowo (przynoszą zyski). Takich placówek nie jest zbyt wiele. W kolejnej, grupie B, mowa o lecznicach wymagających wprowadzenia działań naprawczo-rozwojowych. Dalej mamy grupę C i szpitale, które przynoszą straty oraz grupę D - te najgorzej radzące sobie finansowo, w których miałby pojawić się komisarz. 

Kolbuszowa w kategorii B 

Szpitalowi Powiatowemu w Kolbuszowej, na wspomnianej liście, przypisano kategorię B.

-  Grupa B to takie, które mieszczą się jak my w zakresie amortyzacji, czyli nie przynoszą strat

- wyjaśniał radnym powiatowym Zbigniew Strzelczyk, dyrektor kolbuszowskiej lecznicy. 

- Dlaczego o tym mówię? Niektórzy z państwa może nie rozumieją ruchów, tych przyszłościowych, które poczyniliśmy, łącznie z zarządem i szanowną radą. Pozwoliły one znaleźć nam się w grupie B. Wiele szpitali nie dało sobie z tym rady i w tej chwili mogą się liczyć z zarządem komisarycznym. Wtedy nikt nie będzie nikogo pytał, gdzie i jaki oddział ma funkcjonować. Po prostu komisarz sam zdecyduje. Nie będzie dyskusji radnych ani nikogo więcej - dodał dyrektor Strzelczyk, odnosząc się do likwidacji oddziału pediatrycznego i ginekologiczno-położniczego. 

Postawili na zabiegówkę  

Szef lecznicy przyznał, że podejmowane były względem szpitala trudne decyzje. - Ale to naprawdę dla dobra jednostki. Położyliśmy główny nacisk na rozwój oddziału zabiegowych w Kolbuszowej. Mamy świetny oddział urologiczny. Nie gorszy oddział chirurgiczny, w połączeniu ze świetnie działającą ortopedią. W tym roku sam oddział urologiczny przyniósł już 700 tys. zł nadwykonań - powiedział Zbigniew Strzelczyk. 

Dyrektor zapewniał samorządowców, że w szpitalu nie dzieje się nic złego. Nikt nie zamierza szpitala sprzedaż czy sprywatyzować. - Nasz szpital ma się dobrze. Ma się mieć jeszcze lepiej - dodał dyrektor Strzelczyk. 

Takiego samego zdania jest Józef Kardyś, starosta kolbuszowski.

- Nasze postępowania, jako wysokiej rady, są prawidłowe. Dzisiaj możemy mówić o tym, że nasz szpital znalazł się w drugiej kategorii, gdzie nie jesteśmy brani pod interwencję jakieś agencji, która ma powstać. Jest to podstawa, żeby myśleć o utrzymaniu nie spadkowym, tylko rozwojowym szpitala

- zaznaczył szef powiatu. 

TO SĄ PLANY 

Rafał Śliż, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału NFZ, powiedział nam, że to, jakie kategorie przypisano do poszczególnych szpitali, może się jeszcze zmienić. Resort zdrowia podejmie decyzję dopiero końcem drugiego kwartału. 

Symulacja przyznania szpitalom kategorii - niektóre placówki z Podkarpacia 

 • Szpital specjalistyczny w Brzozowie - C
 • Szpital psychiatryczny w Jarosławiu - B
 • Szpital w Kolbuszowej - B
 • Szpital w Leski - D
 • Szpital specjalistyczny w Mielcu - C
 • Szpital w Nowej Dębie - C
 • Szpital w Ropczycach - B
 • Szpital MSWiA w Rzeszowie - A
 • Szpital nr 1 w Rzeszowie - A
 • Szpital w Sanoku - D
 • Szpital w Ustrzykach Dolnych - D

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy