Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie to obowiązek każdego właściciela czworonoga w powiecie kolbuszowskim. Jak przypomina Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii, pies powinien zostać doprowadzony do gabinetu weterynaryjnego w terminie 30 dni od dnia ukończenia trzeciego miesiąca życia.
W niektórych miejscowościach na wsiach funkcjonują objazdowe punkty szczepień, jednak ich organizacja zależy od dostępności i chęci lekarza weterynarii.
- Dobrą wolą lekarza, jeśli ma czas i ochotę, jest wyznaczenie punktów, np. na wsiach. Ale nie jest to jego obowiązek
- podkreśla Olszowy.
Każde szczepienie psa zostaje odnotowane w rejestrze, a właściciel otrzymuje zaświadczenie lub odpowiedni wpis w paszporcie zwierzęcia. Dane te trafiają do powiatowego lekarza weterynarii.
Warto zaznaczyć, że liczba szczepień w powiecie kolbuszowskim pozostawia wiele do życzenia. Piotr Stanek, inspektor weterynaryjny ds. zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, podkreśla, że poziom szczepień jest zbyt niski.
- Poziom zaszczepienia psów w powiecie kolbuszowskim jest zdecydowanie za niski. Zgodnie z ustawą wszyscy powinni szczepić psy. Kto nie poddaje psów corocznym szczepieniom w kierunku wścieklizny, popełnia wykroczenie
- informuje Stanek.
Każde zgłoszenie pogryzienia przez psa nieszczepionego skutkuje mandatem. - Jeśli mamy zgłoszenie z sanepidu i pies, który pogryzł, jest nieszczepiony, to za każdym razem wystawiamy mandat - tłumaczy powiatowy lekarz weterynarii.
Za niezaszczepienie psa właścicielom grozi kara grzywny do 500 zł. Podobna kara dotyczy nieszczepienia kotów w obszarach, gdzie wścieklizna została wykryta, takich jak aktualnie województwo lubelskie, a blisko Podkarpacia stwierdzono taki przypadek. W tych miejscach obowiązuje również nakaz trzymania kotów w zamknięciu.
W przypadku ucieczki psa z posesji i pogryzienia poza nią, weterynarze informują policję, która może również nałożyć karę. Nie warto lekceważyć obowiązku szczepień. To nie tylko kwestia zdrowia i bezpieczeństwa, ale także uniknięcia sankcji prawnych.
Przeszło 4,5 tysiąca zaszczepionych psów i blisko 50 pogryzień. Tak w wielkim skrócie wyglądała statystyka za 2022 rok, opracowana przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kolbuszowej. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku wystawiono 16 mandatów za brak szczepienia. Z kolei w Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej zarejestrowano 67 postępowań dotyczących niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Więcej o tym TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.