Reklama

4,5 tysiąca szczepień psów w powiecie. Do tego mandaty za ich brak i liczne pogryzienia. Inspektorat weterynarii podsumował 2022 rok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.

4,5 tysiąca szczepień psów w powiecie. Do tego mandaty za ich brak i liczne pogryzienia. Inspektorat weterynarii podsumował 2022 rok - Zdjęcie główne

Zbyt niska liczba szczepień i wałęsające się psy w powiecie kolbuszowskim to wciąż ogromny problem. | foto Canva.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Przeszło 4,5 tysiąca zaszczepionych psów, blisko 50 pogryzień i 16 nałożonych mandatów. Tak w wielkim skrócie wygląda statystyka za 2022 rok, opracowana przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kolbuszowej. Przedstawiciel tej instytucji mówi wprost - poziom zaszczepienia psów w powiecie jest zbyt niski.

Według danych Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kolbuszowej w zeszłym roku w całym powiecie kolbuszowskim zaszczepiono 4560 psów przeciwko wściekliźnie. To niewiele. Na naszym terenie doszło także do 49 pogryzień. Problem zauważa policja i weterynaria.

To nasz obowiązek

Obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą, podlegają psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju. Wykonują je lekarze weterynarii. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do prowadzonego przez nich rejestru.

Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie, jeśli zwierzę taki posiada. Dane z rejestru szczepień przeprowadzonych w danym miesiącu są z kolei przekazywane powiatowemu lekarzowi weterynarii.

- Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić je w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia

- informował Marek Olszowy, lekarz weterynarii.

Poziom zaszczepienia zbyt niski

O obywatelskim obowiązku przypomina również Piotr Stanek, inspektor weterynaryjny ds. zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Ten zaznacza w rozmowie z Korso, że liczba szczepień w zeszłym roku w całym powiecie nie jest satysfakcjonująca.

- Poziom zaszczepienia psów w powiecie kolbuszowskim jest zdecydowanie za niski. Zgodnie z ustawą wszyscy powinni szczepić psy. Kto nie poddaje psów corocznym szczepieniom w kierunku wścieklizny, popełnia wykroczenie

- poinformował nasz rozmówca.

16 mandatów w powiecie

W 2022 roku wystawiono 16 mandatów za brak szczepienia. Były one nakładane w przypadku psów, które pogryzły i nie miały aktualnych szczepień. Piotr Stanek w rozmowie z nami przyznał, że mandatów w odniesieniu do całego powiatu zostało wystawionych niedużo.

- Pies szczepiony czy nie, zawsze może ugryźć. Wszystkie psy powinny być szczepione. Czy spowoduje wypadek osoba, która ma przegląd w samochodzie podbity czy też nie, to skutek jest ten sam - jest osoba poszkodowana. Ta sama zasada

- zaznacza przedstawiciel kolbuszowskiej weterynarii.

Koty także do szczepienia

Za niezaszczepienie psa grozi kara grzywny do 500 zł. Taka sama kara grozi w przypadku nieszczepienia kotów, jeżeli na danym obszarze został wprowadzony obowiązek ochronnego szczepienia ich przeciwko wściekliźnie.

- Osobiście uważam, że powinny być i koty szczepione, bo są takim samym wektorem przenoszenia wścieklizny, jak psy i inne ssaki. Też się plączą, nie są do końca udomowione. Nad psami mamy większą możliwość zapanowania, a kota wypuszczamy i nie wiemy co się z nim dzieje

- podsumował Stanek.

Policja: Problem jest ciągle powszechny

Problem niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt jest w naszym powiecie nadal powszechny. W 2022 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej zarejestrowano 67 postępowań dotyczących niezachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt.

- Zgłoszenia dotyczące biegających bez nadzoru psów bardzo często napływają do kolbuszowskiej jednostki. Mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego często również zaznaczają tą kategorię na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

- informowała kom. Jolanta Skubisz-Tęcza, oficer prasowy kolbuszowskiej policji.

Kolbuszowska policja przypomina, że obowiązkiem właściciela zwierzęcia jest sprawowanie właściwej opieki nad nim. W przypadku psa to m.in. stosowanie się do obowiązku szczepień, ale też sprawowanie właściwego nadzoru nad nimi. W tym przypadku za niezachowanie środków ostrożności grozi kara ograniczenia wolności, nagany lub grzywny do 1000 złotych.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy