Reklama

Na mieszkańców powiatu kolbuszowskiego padł blady strach. Piszą do wójta i nie tylko

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Na mieszkańców powiatu kolbuszowskiego padł blady strach. Piszą do wójta i nie tylko  - Zdjęcie główne

Mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego przestają czuć się bezpiecznie, pracując w polu, czy spacerując po lasach. Wszystko za sprawą wilków, które coraz częściej zaczynają pojawiać się w naszych lasach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Na mieszkańców powiatu kolbuszowskiego padł blady strach. Coraz częściej słyszy się o wilkach, które coraz bliżej podchodzą pod zabudowania, powodując przy tym niemałe straty. Mieszkańcy postanowili wystosować pismo do kilku instytucji z prośbą o zainteresowanie się tematem.

- My mieszkańcy miejscowości Poręby Dymarski, Cmolas, Majdan Królewski i okolic żądamy interwencji w sprawie coraz częstszego występowania i ataków wilków na terenie naszych miejscowości

- czytamy w petycji, którą w zaledwie kilkanaście godzin podpisało ponad sto osób. 

Żądają natychmiastowych działań

Mieszkańcy wskazują na to, że do niedawna obecność wilków zauważalna była przez ataki na dziką zwierzynę, której rozszarpane szczątki znajdywane były w trakcie prac wykonywanych w lesie lub podczas spacerów. W ostatnim czasie jednak wilki poszły o krok dalej i zagryzły daniele, które hodował jeden z mieszkańców Porąb Dymarskich. Wówczas drapieżniki przelały czarę goryczy, a mieszkańcy postanowili działać.

- Bardzo jesteśmy tym zaniepokojeni i żądamy natychmiastowego działania. Dzieci chodzą na piechotę i dojeżdżają rowerami do szkoły, mieszkańcy utrzymują się z pracy w lesie i na polach położonych pośród lasów. Jak w takiej sytuacji mamy się czuć bezpiecznie?

- wskazują mieszkańcy z kilku wiosek z powiatu kolbuszowskiego.

Pismo wysłane zostało m.in. do Nadleśnictwa Kolbuszowa, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, starostwa w Kolbuszowej, Urzędu Gminy w Majdanie Królewskim, Urzędu Gminy Dzikowiec, Urzędu Gminy Cmolas, Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej, Ewy Draus, wicemarszałek województwa podkarpackiego, Zbigniewa Chmielowca, posła na Sejm RP, Bogdana Romaniuka, radnego sejmiku województwa.

Pod pismem w ciągu zaledwie kilkunastu godzin podpisało się ponad sto osób m.in. z Porąb Dymarskich, Cmolasu, Siedlanki, Kupna, Kolbuszowej Górnej i Majdanu Królewskiego.

Jest i zostanie ściśle chroniony

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zdementował pogłoski o rzekomych planach wyłączenia wilka spod ścisłej ochrony gatunkowej.

- Deklaracja jest jednoznaczna: wilk jest i pozostanie gatunkiem ściśle chronionym

- czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Co w sytuacji, jeżeli pojawiają się konflikty na płaszczyźnie człowiek - wilk? Do właśnie takiego konfliktu doszło na terenie gminy Cmolas, gdzie wilki zagryzły zwierzęta hodowane przez ludzi.

Wszystko jednak zależy od decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. To ona bowiem może zdecydować o płoszeniu wilków czy też ich odłowieniu i przewiezieniu w inne odleglejsze, niezamieszkałe tereny Podkarpacia. Jedno jest pewne. Mieszkańcy nie mają co liczyć na odstrzał tych chronionych zwierząt. Nie doszło bowiem do spotkania wilka, który bezpośrednio zagroziłby życiu człowieka. 

KONTYNUUJ CZYTANIE ARTYKUŁÓW:

Tygodnik Korso Kolbuszowskie - e-wydanie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy