Reklama

Mural Janka Bytnara powstanie w Kolbuszowej. Gdzie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Posłuszny

Mural Janka Bytnara powstanie w Kolbuszowej. Gdzie? - Zdjęcie główne

W tym roku obchodzono 100. rocznicę urodzin Janka Bytnara, o czym przypominał baner zawieszony na ogrodzeniu kolbuszowskiego LO. W tle widać popiersie Rudego, które odsłonięte zostało 2 czerwca 2012 roku podczas obchodów stulecia liceum. | foto Bartosz Posłuszny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Postać Janka Bytnara, ale i nie tylko, ma zostać namalowana na muralu, który najprawdopodobniej początkiem przyszłego roku powstanie w Kolbuszowej. W którym miejscu?

Do tej pory przygotowanych zostało dziewięć projektów malunku o wymiarach ok. 8 na 15 metrów, który będzie zdobił ścianę zewnętrzną kolbuszowskiego liceum ogólnokształcącego. To właśnie ta placówka nosi imię Janka Bytnara, urodzonego w Kolbuszowej bohatera Szarych Szeregów. 

- Chcemy uczcić w ten sposób naszego patrona. Mamy bardzo dobre miejsce na wykonanie muralu, czyli ścianę hali widowiskowo-sportowej od strony basenu

- mówi Dariusz Fus, dyrektor LO. 

Potrzebne wsparcie na mural

Wykonawcą malunku ma być Rafał Roskowiński - to pionier sztuki muralu, doktor sztuk pięknych, założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Liceum stara się o współfinansowanie tego przedsięwzięcia przez Instytut Pamięci Narodowej. Maksymalnie na ten cel można pozyskać 10 tys. zł.

- Na pewno też będziemy szukać sponsorów

- zaznacza dyrektor Fus. 

Koncepcja dla IPN

Gotowy projekt muralu ma zostać przesłany do zaakceptowania do IPN w Warszawie.

- Na pewno zrobimy to jeszcze w tym roku i zobaczymy, jak IPN się do tego odniesie, oraz czy narzuci nam konkretne terminy wykonania muralu

- dodaje szef kolbuszowskiego LO. 

Kiedy odsłonięcie?

Nasz rozmówca zaznacza, że w przypadku, gdy IPN nie sprecyzuje daty, wówczas odsłonięcie muralu odbędzie się między marcem a majem, czyli datami związanymi z Jankiem Bytnarem. Przypomnijmy, że urodził się on 6 maja 1921 roku, a zmarł 30 marca 1943 roku w Warszawie. 

- Na pewno będziemy chcieli, aby była odpowiednia oprawa dla tego wydarzenia. Być może odsłonięcie muralu uda się wkomponować w obchody 110-lecia naszej szkoły, które będziemy chcieli zorganizować w przyszłym roku. Oczywiście, jeżeli warunki nam na to pozwolą

- dodaje dyrektor Fus, odnosząc się do sytuacji epidemiologicznej w kraju i ewentualnych obostrzeń. 

Historia na ścianie

Na muralu, który powstanie na ścianie budynku hali widowiskowo-sportowej, ma znajdować się nie tylko postać Janka Bytnara.

- Chcielibyśmy, aby ten mural opowiadał jego historię życia. Aby pojawiły się na nim osoby bardzo blisko z nim związane, jak rodzice czy siostra. Może uda się także tam zamieścić sylwetki jego najbliższych przyjaciół

- wylicza dyrektor Fus i dodaje: 

- Taki mural, mam nadzieję, do wszystkich trafi i wszystkich zainteresuje. Wydaje mi się, że będzie to bardzo dobry przekaz, szczególnie do ludzi młodych, taki, który zachęci ich do sięgnięcia do literatury i bliższego poznania historii życia Janka Bytnara. 

Pierwszy w powiecie

Mural na budynku sali kolbuszowskiego liceum byłby drugim w powiecie kolbuszowskim. W tym roku odsłonięty został malunek, który również wykonany został na ścianie zewnętrznej sali gimnastycznej, ale szkoły podstawowej. Można go oglądać w Weryni. 

Obraz przedstawia mjr. Józefa Batorego - członka IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zamordowanego w więzieniu na warszawskim Mokotowie 1 marca 1951 roku. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow. Uroczyście został on odsłonięty 21 czerwca: Odsłonięcie muralu Józefa Batorego w Weryni [ZDJĘCIA - WIDEO]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy