Reklama

Odsłonięcie muralu Józefa Batorego w Weryni [ZDJĘCIA - WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KULTURA Dzięki staraniom IPN w Rzeszowie na budynku Szkoły Podstawowej w Weryni powstał mural patrona szkoły – mjr. Józefa Batorego, urodzonego w Weryni, żołnierza AK, szefa łączności zewnętrznej IV Zarządu Głównego Zrzeszania Wolność i Niezawisłość zamordowanego przez komunistów 1 marca 1951 r. W tym roku mija 70 rocznica mordu popełnionego na działaczach WiN. Mural wykonał Arkadiusz Andrejkow.

Dzisiaj (21 czerwca) przy szkole podstawowej odbyło się oficjalne odsłonięcie murala z wizerunkiem mjr. Józefa Batorego.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Weryni. Następnie Orkiestra Dęta poprowadziła przemarsz na plac szkolny. Zaproszeni goście, żołnierze, pedagodzy jak i przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą mjr. Batorego. W dalszej części programu uczniowie zachwycili zebranych przygotowaną akademią. Po niej przyszła pora na przemowy i podziękowania gości. 

Pomysłodawcą i fundatorem muralu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który dzięki staraniom i dobrej współpracy ze Szkołą Podstawową im. mjr. Józefa Batorego zrealizował to przedsięwzięcie.

Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow, artysta z Sanoka.

Mjr. Józef Batory jest upamiętniony również  w Rzeszowie, jego popiersie znajduje się na Pomniku Żołnierzy Wyklętych, który został odsłonięty z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej 17 listopada 2013 r. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy