Reklama

Minister odwiedził Kolbuszową. W jakim celu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: kombatanci.gov.pl

Minister odwiedził Kolbuszową. W jakim celu? - Zdjęcie główne

foto kombatanci.gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odwiedził kombatantów i działaczy opozycji antykomunistycznej z województwa podkarpackiego. Zawitał również do Kolbuszowej.

Wizyta rozpoczęła się od briefingu prasowego, który odbył się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

- Zarówno środowiska działaczy opozycji antykomunistycznej, jak i kombatantów są nam szczególnie bliskie. Troszczymy się o pamięć historyczną w naszym województwie. Pamiętamy o wszystkich tych, którzy włączyli się w sposób szczególny w trudną drogę tworzenia niezawisłej Rzeczypospolitej

- podkreśliła wojewoda Ewa Leniart.

Wizyta ministra Jana Kasprzyka na Podkarpaciu miała bezpośredni związek z ogólnopolską akcją świąteczną adresowaną do kombatantów, osób represjonowanych i działaczy opozycji antykomunistycznej.

- Z opłatkiem, kartkami świątecznymi przygotowanymi przez dzieci i drobnymi upominkami docieramy bezpośrednio do domów dotychczasowych uczestników naszych spotkań. Ta krótka chwila rozmowy i przekazania życzeń jest dla weteranów, bohaterów naszej wolności bardzo ważna

- powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

Minister mówił również o innych akcjach dedykowanych kombatantom – m.in. o inicjatywie "Obiady dla bohaterów", która objęła kilkanaście tysięcy osób w skali kraju.

Szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał także, że w tym roku wprowadzono również istotne zmiany w prawie, które poprawiły sytuację grup szczególnie dotkniętych w czasach komunistycznych. Chodzi m.in. nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych wprowadzającą dodatkowe świadczenia wyrównawcze. Przyjęto także ustawę o zadośćuczynieniu Sybirakom, dzięki której wypłacane są jednorazowe odszkodowania osobom zesłanym w głąb nieludzkiej ziemi. Na ten cel państwo zabezpieczyło 300 mln zł.

W konferencji wziął także udział Krystian Fila, reprezentujący Fundację Nie Zapomnij o Nas, jedną z organizacji pozarządowych, które codziennie w czasie epidemii dostarczają ciepłe posiłki oraz paczki żywnościowe najbardziej potrzebującym kombatantom i działaczom opozycji w PRL.

- Cieszę, że pomoc kombatantom łączy wiele środowisk, które mają przed sobą jeden cel wspierać i jednoczyć

- powiedział Krystian Fila.

Po spotkaniu z mediami minister Jan Józef Kasprzyk udał się ze świątecznymi życzeniami do domów przedstawicieli wspomnianych wyżej środowisk. Odwiedził m.in. kombatantów w Rzeszowie, Łańcucie, Przemyślu, Kolbuszowej i Dębicy. W mieście nad Nilem odwiedził Franciszka Batorego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy