reklama
reklama

Mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego zakażony legionellą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego zakażony legionellą - Zdjęcie główne

Wśród osób zakażonych jest też osoba z powiatu kolbuszowskiego. | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI U kolejnych 16 osób na Podkarpaciu stwierdzono zakażenie legionellą. Wśród nich jest pacjent mieszkający w powiecie kolbuszowskim.
reklama

W niedzielę (27 sierpnia) rzeszowski sanepid poinformował o tym, że badania potwierdziły obecność bakterii Legionella u kolejnych 16 osób. Łącznie to już 143 pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina. 

- 16 nowych potwierdzonych wyników badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczy pacjentów dotychczas hospitalizowanych w szpitalach województwa podkarpackiego

- wyjaśnia Wiesław Kwater, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie. 

Pacjenci z potwierdzonym dodatnim wynikiem w kierunku Legionella pneumophila mieszkają w:

  • Rzeszowie - 96 pacjentów,
  • powiecie rzeszowskim - 31 pacjentów,
  • powiecie ropczycko-sędziszowskim - 3 pacjentów,
  • powiecie dębickim -4 pacjentów,
  • powiecie jasielskim -1 pacjent,
  • powiecie łańcuckim - 2 pacjentów,
  • powiecie przeworskim - 1 pacjent,
  • powiecie przemyskim - 1 pacjent,
  • powiecie kolbuszowskim - 1 pacjent,
  • powiecie niżańskim -1 pacjent,
  • powiecie stalowowolskim - 1 pacjent,
  • woj. lubelskim, powiecie opolskim – 1 pacjent.

- Odnotowano 7 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila obciążonych chorobami współistniejącymi

- dodaje zastępca dyrektora rzeszowskiego sanepidu.

Bakteria Legionella wywołująca legionellozę jest obecna na całym świecie i bardzo powszechna w środowisku. Najczęściej występuje w wodzie i mokrej glebie, a obecność Legionella pneumophila odnotowywano m.in. w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach wodnych, urządzeniach klimatyzacyjnych, basenach, czy urządzeniach medycznych.

Jak informuje sanepid, potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej wodę w każdym budynku. Źródłem zakażenia człowieka może być woda i aerozol wody zawierający bakterie Legionella pneumophila.

Zakażenie występuje najczęściej drogą inhalacyjną, a nie po wypiciu wody. Choroba wywołana tą bakterią nie przenosi się ponadto z człowieka na człowieka. Sama choroba charakteryzuje się poważną niewydolnością oddechową, która może doprowadzić do ciężkiego zapalenia płuc.

Wciąż nieznane jest źródło zakażenia legionellą w Rzeszowie. W niedzielę sanepid ma wydać komunikat w sprawie wyników pierwszych próbek wody, które zostały pobrane z punktów w miejskiej sieci wodociągowej oraz z mieszkań osób, u których stwierdzono zakażenie legionellą. Sprawą zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama