Reklama

Mieszkańcy proszą o drogę. Urzędnicy rozkładają ręce. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy proszą o drogę. Urzędnicy rozkładają ręce. Dlaczego? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ponad dziesięć gospodarstw znajduje się przy "powiatówce", która nie jest nawet przejezdna. Mieszkańcy apelują o utwardzenie nawierzchni na trakcie przy ich domach, a urzędnicy rozkładają ręce, bo stan prawny drogi nie pozwala na jakiekolwiek prace.

Taka sytuacja ma miejsce w Kłapówce w przysiółku Łąki. Droga, która prowadzi do stawów, na mapach widnieje jako droga powiatowa relacji Kłapówka - Pogwizdów - Hucisko. Znacznie różni się jednak ona od traktów, które w swoich zasobach ma Zarząd Dróg Powiatowych w Kolbuszowej.

O jej stanie, i braku oświetlenia ulicznego, mieszkańcy rozmawiali podczas zebrania wiejskiego w Kłapówce. Wtedy też podjęli decyzję o zwróceniu się z wnioskiem do urzędu o zabezpieczenie pieniędzy na oczekiwane przez nich inwestycje. 

Za długo

Nie był to jednak pierwszy raz, gdy mieszkańcy zwrócili się do magistratu. Końcem ubiegłego roku szukali pomocy w Urzędzie Miejskim w Kolbuszowej. W odpowiedzi szefa gminy przeczytali, że aktualnie jest wykonana dokumentacja na oświetlenie uliczne części drogi. Wyjaśniono im także, że budowa oświetlenia będzie uzależniona od pieniędzy, które urząd będzie miał do dyspozycji z budżetu. 

Drugą sprawą jest fakt, że dokumentacja dotycząca oświetlenie nie uzyskała pozytywnej decyzji lokalizacji inwestycji. Przyczynił się do tego sprzeciw Państwowych Lasów oraz braku zgody na wejście w teren z budową oświetlenia na działkach prywatnych. Finisz sprawy był taki, że prace dokumentacyjne na tej części drogi zostały wstrzymane w uzgodnieniu z sołtysem Kłapówki. 

Co na to zarządca?

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do zarządcy drogi. Droga powiatowa relacji Kłapówka-Pogwizdów-Hucisko będąca w ewidencji Zarządu Dróg Powiatowych w Kolbuszowej położona jest na działkach, których właścicielem jest miasto i gmina Kolbuszowa. Ponadto wyżej wymieniony ciąg drogowy nie spełnia warunków ustawy o drogach publicznych. - Stan prawny działek pod drogą nie pozwala na prowadzenie jakichkolwiek robót inwestycyjnych - wyjaśnia Eugeniusz Szczebiwilk, dyrektor Zarządu Powiatowych Dróg w Kolbuszowej.

 

W związku z powyższym Zarząd Powiatu Kolbuszowskiego rozpoczął procedurę pozbawienia statusu drogi powiatowej i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych. - Wolę przejęcia tej drogi i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych publicznych wyraził burmistrz Kolbuszowej - zaznacza Szczebiwilk. Jednak zgodnie z ustawą o drogach publicznych, w przedmiotowej sprawie, wymagana jest opinia zarządów sąsiednich powiatów.

Pozytywna opinia powiatu rzeszowskiego będzie możliwa po uzyskaniu zapewnienia burmistrza Głogowa Małopolskiego, że odcinek drogi powiatowej zlokalizowany na terenie powiatu rzeszowskiego zostanie zaliczony do kategorii dróg gminnych.

Potrzebna droga

- Sprawy proceduralne nie pozwoliły, by przekazanie zostało zrealizowane z mocy od 1 stycznia 2020 roku - nadmienia Eugeniusz Szczebiwilk. Obecnie odcinek przedmiotowej drogi posiada nawierzchnie utwardzoną destruktem asfaltowym, ewentualne ubytki uzupełniane są takim samym materiałem. 

- Droga musi być wytyczona, bo nie do końca wiadomo, dokąd jest droga, a dokąd pole orne - nadmienia sołtys Edward Sudoł. Jak przyznaje gospodarz sołectwa, stan drogi nie jest dobry. Dodaje on także, że mieszkańcy najbardziej życzyliby sobie, żeby droga została wyasfaltowana. - Droga ta nie jest ujęta w planie ani odśnieżania czy koszenia - nadmienia Sudoł. Jak dowiadujemy się z rozmowy z sołtysem, chce on, aby mieszkańcy uzyskali odpowiedź z magistratu co do planów związanych z wspomnianą drogą. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE