Przypomnijmy, że początkiem października 2023 roku odbyło się zebranie mieszkańców Hadykówki. Były to konsultacje związane z planowaną budową trzeciej już wieży nadajnikowej. Inwestor wystąpił z wnioskiem do cmolaskiego urzędu o usytuowanie takiego obiektu właśnie we wspomnianej wsi.
Eugeniusz Galek, ówczesny wójt gminy Cmolas w swojej decyzji stanowczo odmówił ustalenia lokalizacji inwestycji, tym samym krzyżując plany firmie Towerlink Poland, która chciała postawić wieżę nadajnikową w Hadykówce.
W argumentach, jakie znalazły się w uzasadnieniu o odmowie, wójt wskazał, że z informacji zawartych we wniosku wynika, że instalacja telekomunikacyjna będzie generować promieniowanie elektroenergetyczne o częstotliwości 900, 1800 MHz.
- Anteny ulokowane będą na wysokości nie mniejszej niż 44 metry nad poziomem terenu. Symulacja emitowanego promieniowania elektroenergetycznego anten wykazała, że przy zastosowaniu maksymalnych pochyleń anten i maksymalnej mocy anten sektorowych, miejsca, gdzie poziom natężenia promieniowania elektroenergetycznego przekroczy normy wyznaczone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pół elektroenergetycznych w środowisku, znajdą się na wysokości nie mniejszej niż 41,2 m n.p.t.
- uzasadniał wójt.
Ponadto wskazał on, że w otoczeniu projektowanej stacji bazowej występują obszary rolne, a także obiekty przemysłowe oraz domy jednorodzinne. Zabudowa ma wysokość do trzech kondygnacji nadziemnych (ok. 12 m). Na działce, po wschodniej stronie terenu inwestycji, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową ogranicza jej wysokość do 13 metrów.
Decyzja wójt Bernadetty Wolak-Posłusznej
Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu, które wezwało gminę Cmolas do ponownego rozpatrzenia. Stało się to po wyborach samorządowych oraz po zmianie władzy w cmolaskiej gminie. Stanowisko włodarza objęła wówczas Bernadetta Wolak-Posłuszny.Urząd Gminy w Cmolasie po ponownym przeanalizowaniu sprawy wydał pozytywną decyzję dotyczącą budowy wieży w Hadykówce, co oznacza, że gmina wyraziła zgodę na powstanie takiego obiektu. Informacja ta została podana do publicznej wiadomości w piątek, 26 lipca 2024 roku.
O sprawie pisaliśmy m.in. w artykułach:
- Kolejny maszt 5G ma powstać we wsi. "Fatum zawisło nad Hadykówką"
- Gmina wyraziła zgodę na budowę wieży nadajnikowej 5G
Mieszkańcy nie dają za wygraną
Mieszkańcy Hadykówki nie spodziewali się takiej decyzji gminy, która jest na ich niekorzyść. Postanowili wziąć jednak sprawy w swoje ręce i zacząć działać. Po raz kolejny odwołali się oni od decyzji wójta, a sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.Poza tym postanowili jasno wyrazić swój sprzeciw w sprawie budowy wieży 5G, manifestując to wymownymi plakatami i mówiąc jednym głosem: "NIE DLA WIEŻY 5G!"
Rozprawa sądowa, która odbędzie się już w czwartek, 9 stycznia da odpowiedź, czy walka mieszkańców przyniosła zamierzony skutek. Do tematu wrócimy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.