Przetarg obejmuje trzy odcinki drogi krajowej nr 9:
- od drogi ekspresowej S74 do obwodnicy Nowej Dęby – około 19 km;
- od obwodnicy Nowej Dęby w Komorowie do obwodnicy Kolbuszowej – około 11 km;
- od obwodnicy Kolbuszowej w Widełce do węzła Rzeszów Zachód na autostradzie A4 – około 14 km.
Nawet 33 tysiące pojazdów na dobę
DK9 stanowi kluczową trasę łączącą północ z południem Polski. Obecny jej przebieg, obciążony dużym natężeniem ruchu tranzytowego, staje się coraz bardziej uciążliwy dla mieszkańców przyległych obszarów.
- Według Generalnego Pomiaru Ruchu 2020-2021, na odcinku od Nagnajowa do Nowej Dęby średni dobowy ruch pojazdów wynosił pomiędzy 6 a 11 tys. pojazdów na dobę, na odcinku od Nowej Dęby do Kolbuszowej między 8 a 12 tys. pojazdów na dobę, natomiast pomiędzy Kolbuszową a węzłem Rzeszów Północ na A4 wynosił od 13 do 33 tys. pojazdów na dobę
- napisała Joanna Rarus, rzecznik prasowa GDDKiA i dodała:
Odsunąć ruch od zabudowań
Nowa trasa ma pozwolić na odsunięcie ruchu tranzytowego od zabudowań, poprawiając płynność i bezpieczeństwo przejazdu. Dodatkowo usprawni transport na trasie Rzeszów – Radom – Warszawa, a także przyspieszy dojazd do granicy ze Słowacją.Realizacja tej inwestycji pozwoli na eliminację wąskich gardeł, które obecnie spowalniają ruch na tej trasie. Dzięki nowemu odcinkowi podróż w kierunku Rzeszowa oraz dalej na południe stanie się szybsza i bardziej komfortowa.
Będą szczegółowe analizy
Przyszły wykonawca będzie zobowiązany do przeprowadzenia szczegółowych analiz, takich jak analizy ruchowe, środowiskowe, techniczne i ekonomiczne. Celem tych prac jest ustalenie optymalnego przebiegu trasy oraz wstępnych rozwiązań projektowych. Będzie to kluczowy krok w realizacji inwestycji, który umożliwi przejście do kolejnego etapu – opracowania koncepcji programowej.
Co ze "starą dziewiątką"?
Wiele osób zastanawia się, co stanie się z drogą krajową nr 9, która jest obecnie. Bartosz Wysocki, przedstawiciel GDDKiA w Rzeszowie przekazał, że najprawdopodobniej droga krajowa przekształci się w drogę wojewódzką. Zarządcą drogi będzie zatem Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.Jedno jest pewne. Stary ślad DK9 będzie dużo mniej oblegany, a ruch na nim znacznie się zmniejszy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.