Zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie dyżurny kolbuszowskiej straży otrzymał około godziny 13:45. Na miejsce pojechała karetka pogotowia, policja, i w sumie trzy zastępy straży pożarnej - z Kolbuszowej i Kupna.
Miało dojść do wypadku drogowego. Strażacy, którzy przyjechali pod wskazany adres, nie zastali żadnych rozbitych samochodów. Dyżurny stanowiska kierowania w Kolbuszowej przekazał nam, że jak się okazało - mechanicznie uszkodzony telefon iPhone powiadomił CPR o wypadku. Alarm uznano za fałszywy w dobrej wierze.
Podobne przypadki zdarzały się już w powiecie kolbuszowskim, ale to samochody powiadamiały o wypadkach (np. podczas nieumyślnego naciśnięcia guzika SOS). W styczniu tego roku auto, przebywając w jednym z warsztatów samochodowych w Kolbuszowej Górnej, wezwało pomoc. Z kolei w lutym 2024 r. w Zielonce doszło do wypadku. Samochód osobowy wpadł do rowu. System E-Call sam powiadomił służby. Możliwe, że dzięki temu udało się uniknąć tragedii. Jedna osoba została ranna i trafiła do szpitala.
Jak działa powiadamianie o wypadkach w urządzeniach Apple?
Jeśli iPhone lub Apple Watch wykryje wypadek, automatycznie uruchamia system powiadamiania. Najpierw urządzenie wyświetla ostrzeżenie na ekranie, a iPhone dodatkowo odczytuje komunikat na głos. Jeśli nie zareagujesz w ciągu 20 sekund, urządzenie automatycznie zadzwoni do służb ratunkowych.Apple Watch zaczyna wibrować i pokazuje możliwość skontaktowania się z ratownikami. Gdy iPhone nawiąże połączenie z ratownikami, Siri odtwarza wiadomość: "Właściciel tego iPhone'a miał poważny wypadek samochodowy i nie reaguje na swój telefon", powtarzając to co kilka sekund. Jednocześnie przekazuje twoją lokalizację za pomocą danych GPS (szerokość, długość geograficzna i promień wyszukiwania). Ta informacja jest także odtwarzana przez głośnik urządzenia, by ułatwić służbom ratunkowym szybkie odnalezienie Cię. Dzięki temu systemowi Apple automatycznie wezwie pomoc, gdy będziesz tego najbardziej potrzebować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.