reklama
reklama

Książka z bajkami prosto z Kolbuszowej. Wydało ją Muzeum Kultury Ludowej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MKL w Kolbuszowej

Książka z bajkami prosto z Kolbuszowej. Wydało ją Muzeum Kultury Ludowej - Zdjęcie główne

Książkę można już zakupić. | foto MKL w Kolbuszowej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIBlisko 200 stron liczy książka, którą wydało właśnie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Nosi ona tytuł: „Kto nie wierzy, niech sprawdzi. Bajki Lasowiaków i Rzeszowiaków”.
reklama

Zbiór bajek zawartych w książce pochodzi głównie z archiwów kolbuszowskiego muzeum oraz Archiwum Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.

- Wykorzystano także materiały z opracowań XIX-wiecznych etnografów, takich jak Zygmunt Wierzchowski, Józef Sulisz i Seweryn Udziela. Część opowieści spisana została pod koniec XIX wieku, inne pochodzą z naszego stulecia. Zebrane bajki pochodzą z różnych miejscowości regionu, łączy je jedno – są częścią ustnej tradycji Lasowiaków i Rzeszowiaków. W przeszłości były opowiadane w domach podczas długich jesiennych wieczorów, w karczmach oraz na odpustach. Te pełne emocji, zabawne czy straszne historie przetrwały do czasów współczesnych dzięki wielu pokoleniom opowiadających i słuchaczy

reklama

- wyjaśniają pracownicy MKL w Kolbuszowej.

Zebrane bajki opracował dr Janusz Radwański, który w razie potrzeby dostosował je do potrzeb najmłodszych czytelników, dodając wyjaśnienia trudniejszych wyrazów w przypisach. Książka podzielona została na trzy części. Pierwsza zawiera opowieści humorystyczne, druga – te o mroczniejszym charakterze, a trzecia wyjaśniające różne zjawiska, takie jak pochodzenie nazw miejscowości.

reklama

Wśród bajek znajdują się również te z elementami fantastycznymi. Czytelnicy spotkają m.in. topielca – demoniczną postać związaną z wodą, Bidę, która straszy w domach, oraz Gniotka, demona siadającego na piersiach śpiących. Poznają także historię chłopa, który wysiadywał jaja, oraz przepis na zupę z babskiej ciekawości.


Fot. MKL w Kolbuszowej

Książka została zilustrowana przez Izabellę Kędzierską, uznaną graficzkę, która przez blisko siedem lat była odpowiedzialna za wizualną identyfikację Muzeum Kultury Ludowej. Jej wybitna praca została doceniona w 2019 roku, kiedy otrzymała Główną Nagrodę w IV Przeglądzie Muzeum Widzialne w kategorii identyfikacji muzealnej.

reklama

Książkę w cenie 49 zł można kupić w muzealnym sklepie stacjonarnym oraz internetowym. Liczy ona 192 strony i ma wymiary: 24 cm x 16,5 cm x 2 cm. 

Wybór tekstów: Karolina Migurska, Justyna Niepokój-Gil, dr Janusz Radwański, dr Izabela Wodzińska.

Zespół redakcyjny: Jacek Bardan, Katarzyna Dypa, Agata Front, Grzegorz Wójcicki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama