Reklama

Kostka, groszek i ekogroszek czeka na składach. Mieszkańcy gminy Niwiska w kolejce po węgiel

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Freepik

Kostka, groszek i ekogroszek czeka na składach. Mieszkańcy gminy Niwiska w kolejce po węgiel - Zdjęcie główne

Węgiel w gminie Niwiska można odbierać w dwóch punktach. | foto Freepik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Mieszkańcy gminy Niwiska doczekali się na węgiel o który wnioskowali. Po długim oczekiwaniu czarne złote trafia po kolei do osób z listy. Ile gospodarstw domowych starało się o ten surowiec?

Gmina Niwiska jak wiele innych prowadzi preferencyjną sprzedaż węgla. Cena węgla wynosi 1870 zł brutto za tonę. Wnioski o zakup węgla rozpatrywane są w kolejności w jakiej zostały złożone do urzędu gminy. We wtorek (13 grudnia) upływa ostateczny termin złożenia wniosku o zakup węgla na rok 2022.

 

Wnioski na 2023 ruszyły

- Są gminy, które zrobiły sobie za małe zapotrzebowanie na węgiel, a ludzie czekają. Może ja trochę przeszacowała, a więc należy zweryfikować umowę z polską grupą gazowniczą o dostarczenie ilości węgla zabezpieczonego w ramach umowy, wynikającą ze złożonych wniosków na rok 2022 - informowała radnych Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska. 

Stan na poniedziałek (12 grudnia) mówi, że zostało złożonych 433 wnioski na zakup węgla, z których wynika, że w tym roku będzie potrzeba 543 ton surowca. Gmina wcześniej zabezpieczyła 650 ton. Nadwyżka była z obawy, żeby węgla nikomu nie zabrakło. Na rok 2023 w gminie Niwiska potrzeba około 400 ton węgla, ale nikt jeszcze nie pytał urzędu, jaki tonaż potrzebują. 

Odbiór węgla z trzech polskich kopalni realizuje dla gminy Niwiska, kwalifikowany dostawca węgla z Przebendowa (powiat mielecki) zakład usługowo-leśny Dul Wiesław. Węgiel do Niwisk przywożony jest z trzech polskich kopalni węgla kamiennego. 

 

Tam po węgiel

Węgiel w gminie Niwiska wydawany jest w dwóch punktach prowadzonych przez przedsiębiorców Sławomir Wrażeń Skład kruszywa Niwiska 516 A i Katarzyna Saj Rolmasz Niwiska 473. 

Z danych przedstawionych w poniedziałek (12 grudnia) wynika, że rozdysponowano 53 procent ilości węgla objętego wnioskami mieszkańców, czyli blisko 287 ton. Na bieżący tydzień zaplanowany jest odbiór kolejnych 150 ton. Osoby zakwalifikowane do zakupu po uiszczeniu opłaty informowane są o możliwości odbioru węgla we wskazanym punkcie. Maksymalna ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego wynosiła do niedawna 1,5 tony do końca tego roku i 1,5 tony do 30 kwietnia 2023 roku. Zgodnie ze zmianą rozporządzenia ministra aktywów państwowych w przypadku gdy do 31 grudnia 2022 roku nie dokonano zakupu paliwa albo dokonano takiego zakupu w ilości mniejszej niż 1,5 tony to niewykorzystany limit przechodzi na rok 2023. 

Obrazują to na przykładzie gospodarstwo domowe, które kwalifikuje się do dodatku węglowego, nie kupiło w tym roku surowca, to w roku 2023 może kupić 3 tony. 

 

Pytania samorządowców

Radny Adam Chlebowski dopytywał, czy właściciel gospodarstwa domowego, który zgłosił w deklaracji, że potrzebuje 1,5 tony węgla do końca roku, czy ponownie musi złożyć deklarację na nowy rok? 

Wójt Elżbieta Wróbel wyjaśniła, że w przypadku kiedy mieszkaniec wnioskował w deklaracji o 1,5 tony na ten rok i 1,5 tony na następny to nie musi ponownie składać dokumentów. - Jeżeli ktoś nie złożył, a chce teraz napisać wniosek to nic nie stoi na przeszkodzie. My 2 stycznia od nowa będziemy informować mieszkańców, ale ci którzy już złożyli przyjmujemy tonaż 400 ton, który liczymy już ze złożonych wniosków na 2023 rok - wyjaśniła włodarz. 

Samorządowiec Adam Świder pytał o strukturę surowca. Czy przywieziony węgiel to kostka, groszek, czy miał? 

- Miału w ogóle nie mamy. Jest to groszek ze Staszica i z Piasta natomiast z Rydłutowy jest kostka. Jest to węgiel bardzo energetyczny, jest on dobry do kotłowni, do pieca węglowego, który ma nadmuch. Jeżeli to są piece kuchenne, kaflowe, on trzyma bardzo dobrze ciepło, ale trzeba się nie zarażać i dalej nim palić, bo on się spali całkowicie, tylko nie trzeba nerwowo wyciągać i wynosić na drogę - tłumaczyła wójt. 

Z kolei radnego Roberta Łakomego, interesowała cena, a właściwie to czy dojdzie do jej zmiany. - Mamy umowy zawarte do końca roku, ale nie zmienia się kwota w polskiej grupie gazowniczej za tonę, gdzie płacimy 1,5 tys. zł i nie zmienia się kwota z usługodawcami 320 zł. 50 pozostaje w gminie na oprawę. Czyli 1870 zł jest ważne do 30 kwietnia 2023 roku - wyjaśniła Elżbieta Wróbel. Padło też pytanie, czy w gminie Niwiska będzie dostępny ekogroszek. Na tę chwilę jest go 16 ton, bo takie zapotrzebowanie zrobili mieszkańcy. Ekogroszek został dostarczony na składy w poniedziałek (12 grudnia) i będzie dystrybuowany do tych, którzy złożyli wniosek na ekogroszek. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy