Reklama

Konfiskata pojazdu pijanego kierowcy i areszt dla recydywistów. Wraca kontrowersyjny projekt

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPP Kolbuszowa

Konfiskata pojazdu pijanego kierowcy i areszt dla recydywistów. Wraca kontrowersyjny projekt  - Zdjęcie główne

Według nowego projektu policja będzie mogła skonfiskować samochód pijanego kierowcy. | foto KPP Kolbuszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Wraca kontrowersyjny temat konfiskaty pojazdów. Zgodnie z projektem Ministerstwa Sprawiedliwości nietrzeźwy kierowca, który będzie miał ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, straci swój samochód. Nie istotne, czy spowodował kolizję, wypadek, czy po prostu został zatrzymany przez policję podczas rutynowej kontroli.

W razie recydywy, czyli ponownego prowadzenia pojazdu na podwójnym gazie, policja będzie mogła odebrać takiemu kierowcy jego samochód, kiedy ten będzie miał nie 1,5 promila, lecz 0,5 promila alkoholu.

Procedura konfiskaty samochodu 

Po zatrzymaniu pijanego kierowcy policja tymczasowo zajmie jego auto. Ten okres ma trwać 7 dni. Następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. Sąd będzie mógł jednak w wyjątkowych okolicznościach odstąpić od orzeczenia przepadku.

Pijany kierowca, a nie jego samochód 

Co jeżeli samochód, w którym zatrzymano pijanego kierowcę, nie jest jego wyłączną własnością? Sąd w takim przypadku orzeknie przepadek równowartości pojazdu. Jeśli doszło do wypadku, to liczyć się będzie równowartość sprzed wypadku. Chodzi tu o auta użyczone na podstawie umów oraz będące współwłasnością.

Pijani kierowcy w Kolbuszowej 

Nie brakuje pijanych wsiadających za kółko również w Kolbuszowej. W czwartek, 3 lutego policjanci zatrzymali pijanego kierowcę w Kłapówce (gm. Kolbuszowa). Miał on ponad 2,5 promila. Gdyby nowe przepisy weszły w życie kolbuszowscy policjanci mieliby prawo skonfiskowań jego samochód. O tym więcej przeczytasz w artykule: Pijany kierowca czekał w przydrożnym rowie na przyjazd policji

Do zatrzymania pijanego kierowcy doszło także w ostatnim czasie w Świerczowie. Tam 22-latek miał ponad 1,5 promila. O tym przeczytasz w artykule: Wsiadł pijany za kółko. Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierowcy w Świerczowie

Wyższe kary dla pijanych 

W projekcie przewidziano też wyższe kary dla kierowców przyłapanych po raz kolejny na prowadzeniu po pijanemu. Obecnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości po raz kolejny sąd może orzec grzywnę lub karę ograniczenia wolności. Po zmianach będzie to wyłącznie kara pozbawienia wolności.

Kary przewidziane dla pijanych kierowców będą mogły zostać nałożone również na tych, którzy nie zostali zbadani po wypadku i wypiją alkohol w okresie od spowodowania wypadku do chwili badania. Nie będzie więc tłumaczenia, że wypili alkohol w wyniku stresu po zdarzeniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy