Reklama

Kolbuszowski sanepid zanotował kilkadziesiąt pogryzień przez psy, koty, lisa i kunę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Kolbuszowski sanepid zanotował kilkadziesiąt pogryzień przez psy, koty, lisa i kunę - Zdjęcie główne

Ataki psów w powiecie kolbuszowskim do duży problem. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kolbuszowej odnotowało w tym roku kilkadziesiąt pogryzień. Sprawy dotyczą głównie psów i kotów. Był też przypadku, gdzie ludzi pogryzł lis i kuna.

Jak poinformowała Barbara Dudzińska, szefowa kolbuszowskiego sanepidu od początku stycznia 2022 roku, do połowy sierpnia, odnotowano 68 przypadków pogryzień. Dotyczy to w głównej mierze psów i kotów. Jak zauważa dyrektor sanepidu w Kolbuszowej, w dużej części zanotowanych przypadków czworonogi atakują własnych właścicieli. 

Ataki psów 

Są także przypadki, gdzie psy rzucają się na obcych. Do takiego przypadku doszło kilkanaście dni temu w Świerczowie (gm. Kolbuszowa) oraz w Woli Raniżowskiej (gm. Raniżów). 

Kolbuszowscy policjanci interweniowali w Woli Raniżowskiej, gdzie kierowca volkswagena zgłosił, że przed samochód, którym kierował, wbiegł pies. Mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego wyszedł, aby sprawdzić, czy zwierzę nie potrzebuje pomocy, wtedy pies ugryzł go w rękę i uciekł z miejsca zdarzenia. Mężczyzna powiadomił policję.

- Chwilę później do kolbuszowskiej jednostki zgłosił się inny mężczyzna. Mieszkaniec gminy Kolbuszowa zgłosił, że został zaatakowany przez psa, którego właściciel nie zareagował na zachowanie zwierzęcia

- przekazała Jolanta Skubisz-Tęcza, rzecznik prasowy KPP w Kolbuszowej.

Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem w Świerczowie. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że biegający luzem pies atakował mężczyznę, złapał go zębami za spodnie, a wszystko to działo się w obecności właściciela zwierzęcia, który nie reagował na jego zachowanie. O tym więcej przeczytasz w artykule: Mężczyzna został pogryziony przez psa. Właściciel zwierzęcia nie zareagował. Musiała interweniować policja

Przypomnijmy, że do drastycznego zdarzenia z udziałem psów doszło nie dawno na Podkarpaciu. 12-letni chłopiec, który przyszedł w odwiedziny do swojego kolegi, został pogryziony przez psa rasy pitbull. 12-latek walczył o życie w szpitalu - niestety, nie przeżył. Właścicielowi psa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. O tym pisaliśmy w artykule: 12-latek pogryziony przez pitbulla nie żyje. Właściciel psa trafił do psychiatryka

Pogryzienia przez lisa i kunę 

Do nietypowego zdarzenia doszło także w Kolbuszowej Dolnej. Tam lis ugryzł nastolatkę. O zdarzeniu poinformował nas Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii. Na miejscu oprócz weterynarza pojawiła się także straż miejska. Grzegorz Dzimiera, komendant kolbuszowskiej straży miejskiej wyjaśnił, że lis znajdował się na łące nieopodal drogi krajowej nr 9 w Kolbuszowej Dolnej.

Z relacji rodziny wynikało, że do nastolatki, spacerującej z psami podbiegł lis, który zachowywał się dziwnie. Zwierzę najprawdopodobniej w obronie własnej ugryzło dziewczynkę. Trafiła ona na pogotowie. Na szczęście ugryzienie nie było dotkliwe. Nie wymagała ona hospitalizacji. Około dwumiesięczny lis był na tyle słaby, że decyzją Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Kolbuszowej został uśpiony. O tym przeczytasz więcej w artykule: Lis pogryzł dziewczynkę w Kolbuszowej Dolnej. Interweniował weterynarz i straż miejska

Barbara Dudzińska, szefowa sanepidu poinformowała także, że w tym roku doszło na terenie powiatu kolbuszowskiego do pogryzienia przez kunę. 

Pogryzienia w 2021 roku 

Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna w Kolbuszowej odnotowała w 2021 roku 51 przypadków pogryzień przez psy. 

Jeżeli do pogryzienia doszło poza posesją, właściciel musi liczyć się z karą, którą wyznaczy policja lub sąd. Jeżeli do pogryzienia dochodzi na prywatnej posesji, wówczas policja nie nakłada mandatu na właściciela pod warunkiem, że zwierzę jest zaszczepione przeciwko wściekliźnie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy