Reklama

Kolbuszowa na pocztówkach sprzed lat. Zobacz uwiecznione kadry miasta nad Nilem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GALERIA Rynek - ta część miasta nad Nilem najczęściej pojawiała się na pocztówkach, które można było wysłać z pozdrowieniami z Kolbuszowej. Zobacz co jeszcze można było znaleźć na kartkach pocztowych sprzed lat.

Wysyłanie pocztówek nie jest już tak popularne jak kiedyś. Zakup kartki, znaczka i napisanie kilku zdań - na to poświęcić trzeba chwilę czasu i pieniędzy. Prościej i szybciej w obecnych czasach jest wysłać zdjęcie z telefonu z pozdrowieniami z wakacji, czy z wyprawy w góry. Wciąż jednak pocztówki są w sprzedaży - również te z kadrami Kolbuszowej. 

Na pocztówkach z naszego miasteczka najczęściej możemy spotkać kolbuszowski rynek, studnię, Miejski Dom Kultury, kościół czy scenerie z kolbuszowskiego skansenu.

Takie pocztówki potrafią nieść ze sobą ważne informacje np. to, jak kiedyś wyglądała Kolbuszowa. Co niezwykłe, nawet u ludzi niezainteresowanych historią potrafią wywołać swojego rodzaju refleksję nad mijającym czasem. Wiadomo, wszystko się zmienia, niektórych budynków już nie ma, niektóre zmieniły wygląd – widokówka pozwala na moment przenieść się w przeszłość i porównać ją z teraźniejszością. 

Specem od widokówek z Kolbuszową w roli głównej, niewątpliwie, jest Andrzej Wesołowski, pasjonat historii. Posiada on w swojej kolekcji imponujący zbiór  pocztówek kolbuszowskich, efekt ponad 30 lat zbierania. Uwiecznione na nich wizerunki Kolbuszowej zaczynają się w 19. wieku.

W 2017 roku wydał on nawet książkę "Pocztówki kolbuszowskie", która ma postać bogato ilustrowanego albumu. Przedstawia on nie tylko wspomnianą kolekcję, ale i ciekawie ujęty zarys historii pocztówki. Pierwsza kartka z widokiem Kolbuszowej została wysłana w 1899 roku. Była to czarno-biała litografia, uwieczniająca panoramę miasta od strony dzisiejszej ulicy Rzeszowskiej oraz widok na kościół.

Kolbuszowskie pocztówki znaleźć można także w zbiorach historyka Pawła Michno, mieszkańca Kolbuszowej Górnej. Sporo można ich znaleźć również w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy