Reklama

Kolbuszowa. Niedopałki i puszki w piaskownicach

Opublikowano: pt, 19 kwi 2019 19:00
Autor:

Kolbuszowa. Niedopałki i puszki w piaskownicach  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Słońca za oknem coraz więcej. Dzieciaki chętniej będą korzystać z placów zabaw. Czy jednak po zimie nadają się one na beztroską zabawę?

Na terenie miasta znajduje się ich kilka. W każdym z nich z pewnością znaleźlibyśmy coś, z czego nie do końca bylibyśmy zadowoleni. Pewnie nie każdy też wie, do kogo można zgłaszać zauważone na placach mankamenty. 

Raz na jakiś czas

Właściciele lub zarządcy placów zabaw zobowiązani są do poddawania ich raz na 5 lat kontroli okresowej. Wtedy to mają za zadanie sprawdzić stan techniczny znajdujących się tam urządzeń i ich przydatność do użytkowania. Jednak co roku place monitorowane są przez przedstawicieli urzędu miasta. 

Ważnym jest, aby na placu zabaw ustawić regulamin korzystania z niego. Podane muszą być również numery alarmowe i do administratora. 

Zdarza się, że urządzenia nie są wystarczająco dokręcone, albo po prostu śruby są już poluzowane. Skorodowane łańcuchy siedzisk huśtawek. Uszkodzenia ławek. Często teren jest niewystarczająco równy. 

- W piaskownicy można znaleźć różne rzeczy. Od niedopałków przez śmieci po butelki czy puszki - informuje nas mama 4-letniej Marysi. Drewno wokół piaskownicy jest popękane i nietrudno o drzazgę. 

Wśród mieszkańców zdarzają się głosy, że teren placów często jest nierówny. Martwi ich również to, że dzieci często pozostawione są bez opieki dorosłych. Regulamin mówi jasno, że korzystanie z urządzeń zabawowych powinno odbywać się pod opieką dorosłych. Niektóre z placów zabaw nie są ogrodzone. Zdecydowanie trudniej tam utrzymać porządek. - Zdarzają się takie przypadki, że mieszkańcy wyprowadzają swoje psy, tam gdzie bawią się nasze dzieci - tłumaczy kobieta. Siatki wokół placu zabaw często nie są bezpieczne. Dzieci mogą sobie o nie pokaleczyć ręce - mówi kobieta.

- W ościennych miejscowościach place zabaw są przede wszystkim lepiej wyposażone - mówi jedna z matek - Nie rozumiem, dlaczego w mieście, gdzie jest skumulowana ilość dzieci, są niedoposażone, a przede wszystkim są niezadbane i nieestetyczne - podkreśla nasza rozmówczyni. 

Do przewodniczących

Mieszkańcy najczęściej kontaktują się z przewodniczącymi osiedli w sprawach placów zabaw. To do nich zgłaszają wszelkie nieprawidłowości w tym temacie.

Kontrole placów zabaw przeprowadzane są raz w roku przez Państwowy Nadzór Budowlany w Kolbuszowej oraz Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kolbuszowej.W tym roku  został już przeprowadzony wiosenny przegląd placów zabaw i wydane zalecenia wykonania remontów poszczególnych placów. - Ogólny stan placów zabaw oceniany jest jako dobry - informuje przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej - Wszystkie place zabaw utrzymywane są w dobrym stanie - wyjaśnia.

Doposażenie placów zabaw jest w kompetencji przewodniczących zarządu osiedla. Piasek w piaskownicach na placach zabaw wymieniany jest dwa razy w roku i jest badany przez Państwowy Inspektorat Sanitarny w Kolbuszowej. - Place zabaw są ogrodzone, co uniemożliwia dostęp zwierząt do piaskownic - wyjaśnia Andrzej Selwa z kolbuszowskiego magistratu.

Rodzice jednak nie czują żadnej poprawy co do miejsc, gdzie bawią się ich dzieci. - Może i są komisje, ale nie rzutuje to jakoś znacząco na poprawę tych miejsc - powiedział jeden z rodziców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 3 lata temu | ocena +0 / -0

    Tomasz

    Lepiej się zajmijcie tymi pchlarzami co tam leją i s***ają ! Kilka mandatów i Janusze z Grażynkami by się nauczyły...