Reklama

Kiedy wymienić opony na zimowe? Rozwiewamy odwieczny dylemat

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: iStock

Kiedy wymienić opony na zimowe? Rozwiewamy odwieczny dylemat - Zdjęcie główne

foto iStock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Choć opady śniegu zdarzają się w Polsce coraz rzadziej, nie warto rezygnować z wymiany opon na zimowe. W polskim prawie nie ustanowiono takiego obowiązku, jednak kierowcy powinni zadbać o odpowiednie ogumienie dla własnego bezpieczeństwa.

Kierowcy często zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment na wymianę opon z letnich na zimowe.

- Zdaniem wielu ekspertów „zimówka” znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7 st.
– czytamy na stronie policji.

To właśnie ten rodzaj ogumienia charakteryzuje się wyższą przyczepnością nawet na suchej nawierzchni. Kiedy zaś asfalt pokrywa się opadami, specjalna konstrukcja i nacięcia w bieżniku odprowadzają nadmiar wody i śniegu w taki sposób, aby możliwe było zachowanie kontroli nad prowadzonym pojazdem i zminimalizowane ryzyka poślizgu.

Kiedy możemy dostać mandat?

W Polsce przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku użytkowania opon zimowych, dlatego policja nie nałoży również mandatu, jeśli ogumienie nie zostanie zmienione. Należy jednak pamiętać, że niedopuszczalne jest ich zużycie powyżej przewidzianej normy. Minimalna głębokość bieżnika to zgodnie z prawem 1,6 mm. Eksperci zgodnie twierdzą jednak, że realne bezpieczeństwo zapewnia wgłębienie 4-milimetrowe. Za poruszanie się na „łysych” oponach służby mogą nawet pozbawić nas dowodu rejestracyjnego z uwagi na niedostateczny stan techniczny pojazdu. W takiej sytuacji dalsza jazda byłaby zabroniona.

Respektujmy prawo w innych krajach

Jak podaje Europejskie Centrum Konsumenckie Polska, choć rodzime przepisy nie wymagają od nas wymiany ogumienia, taki zapis zawarty jest w prawie innych krajów. Przed wyjazdem na urlop warto zapoznać się zatem z wymaganiami stawianymi przez państwo, do którego się wybieramy. Poniżej przedstawiamy listę opublikowaną przez ECKP:

Bezwzględnie obowiązkowe:

 • Estonia: 1 grudnia – 1 marca
 • Finlandia: 1 grudnia – 28 lutego
 • Szwecja: 1 grudnia – 31 marca (opony zimowe lub łańcuchy śniegowe na koła
 • Słowenia: 15 listopada – 15 marca (opony zimowe lub łańcuchy śniegowe na koła)
 • (poza tym okresem także, jeśli występują znaczne opady śniegu)
 • Obowiązkowe, jeśli warunki pogodowe tego wymagają (śnieg, lód lub szron na drodze)
 • Austria: 1 listopada – 15 kwietnia (opony zimowe lub łańcuchy na koła)
 • Niemcy: brak sprecyzowanego czasu (opony zimowe lub całoroczne jeśli na drodze panują warunki wymagające ich posiadania)
 • Łotwa: 1 grudnia – 1 marca (opony umożliwiające jazdę w zimowych warunkach)
 • Norwegia: wymagane jest dopasowanie rodzaju opon do warunków pogodowych
 • Słowacja: wymagane jest dopasowanie rodzaju opon do warunków pogodowych.
 •  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy