Reklama

Każdy posiadacz kur musi je zarejestrować? Nowy pomysł ministerstwa? Marek Łeptuch z ARiMR wyjaśnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Każdy posiadacz kur musi je zarejestrować? Nowy pomysł ministerstwa? Marek Łeptuch z ARiMR wyjaśnia - Zdjęcie główne

Hodowcy kur szeroko otworzyli oczy ze zdziwienia, słysząc, że mają obowiązek rejestracji swoich zwierząt. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Rozdzwoniły się telefony w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kolbuszowej. Czy od teraz trzeba rejestrować każdą kurę, którą hodujemy w naszym gospodarstwie? Marek Łeptuch, kierownik ARiMR uspokaja.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że trzeba będzie zgłosić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każdą kurę, kaczkę czy indyka, także te trzymane w małych, przydomowych gospodarstwach - i to nawet jedną kurę. Wiadomość ta wzbudziła duże wzburzenie wśród rolników. 

- Chyba już całkowicie chcą wykończyć małych rolników. Gospodarze trzymający na własny użytek kilka kur będą woleli z nich zrezygnować, a nie biegać po urzędach i tłumaczyć się z każdego jajka. Ugotuję w niedzielę rosół, to w poniedziałek będę jechał do agencji i zgłaszał ubytek w gospodarstwie? A jak kurę porwie lis albo jastrząb? Albo zdechnie ze starości?

- zastanawia się jeden z rolników. 

Rejestracja drobiu 

Każda osoba utrzymująca w swoim gospodarstwie choćby jedną kurę czy gęś miałaby zarejestrować swoją hodowlę w systemie ARiMR. Każdy posiadacz drobiu, nawet w najmniejszej liczbie, miałby zgłosić ten fakt.

Informacje o miejscach utrzymywania drobiu i innych ptaków miałyby być wykorzystywane do prowadzenia działań mających na celu zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie ognisk ptasiej grypy.

Właściciele kur mieliby rejestrować swój dobytek jako tzw. zakład drobiu -  nawet jeżeli dotyczyłoby to jednej sztuki ptactwa.

Według definicji, zakłady drobiu to zakłady utrzymujące drób i ptaki żyjące w niewoli. Powyższa definicja "zakładu drobiu" dotyczy również drobiu utrzymywanego w małych gospodarstwach. 

Zwolnieni z rejestracji

Przepisy spotkały się ze sporą krytyką środowiska rolniczego. 17 lutego ku uldze wielu drobnych gospodarzy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że podjęło działania zwalniające z obowiązku rejestracji utrzymywania drobiu na potrzeby własne. 

Zaleciło też powstrzymanie się od rejestracji swojego drobiu u Powiatowego Lekarza Weterynarii i w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. Potwierdza to Marek Łeptuch, kierownik kolbuszowskiego ARiMR. 

W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym.

Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. - Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu - czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

OBOWIĄZEK REJESTRACJI

Marek Łeptuch, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kolbuszowej informuje, że obowiązek rejestracji w ARiMR mają posiadacze zwierząt:

  • krów
  • świń
  • owiec i kóz
  • drobiu, jeżeli nie jest na użytek własny
  • jeleniowatych, np. danieli
  • wielbłądowatych, np. lam
  • a od niedawna także koni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy