Reklama

Hodowcy świń z powiatu kolbuszowskiego mogą liczyć na pomoc finansową. Trzeba jednak coś udowodnić

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.com

Hodowcy świń z powiatu kolbuszowskiego mogą liczyć na pomoc finansową. Trzeba jednak coś udowodnić  - Zdjęcie główne

Wysokość pomocy wynosi 80 zł za każdą świnię urodzoną w gospodarstwie producenta | foto Pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Hodowcy świń mogą liczyć na pomoc finansową. Należy pamiętać jednak, że trzeba spełnić pewne warunki. Jakie? To wyjaśnia Marek Łeptuch, kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kolbuszowej.

Jednym z warunków, które musi spełnić przedsiębiorca, jest to, że 1 kwietnia tego roku prowadził gospodarstwo, na którym były świnie. Musi także udowodnić, że od 1 kwietnia do 30 czerwca na jego gospodarstwie urodziły się prosięta. 

Kolejnym warunkiem uczestnictwa w mechanizmie jest realizacja przez producenta świń w gospodarstwie co najmniej jednego z działań "prośrodowiskowych", wymienionych w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 2022 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów jabłek oraz producentów świń. 

Pomocą zostaną objęte jedynie świnie urodzone od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 r., oznakowane i zgłoszone do 15 lipca 2022 r. do systemu. 

Wysokość pomocy wynosi 80 zł za każdą świnię urodzoną w gospodarstwie producenta. Jednak łączna kwota tej pomocy udzielonej producentowi świń nie może być większa niż 160 000 zł.

Wnioski o udzielenie pomocy można składać od 2 do 15 lipca w biurze powiatowym ARiMR w Kolbuszowej. Jak zaznacza kierownik Marek Łeptuch, producent świń może złożyć tylko jeden wniosek, który powinien obejmować wszystkie świnie urodzone w wymienionym powyżej okresie. 

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kolbuszowej zarejestrowanych jest 165 gospodarstw, gdzie hodowane są świnie. Jak wynika z danych przekazanych przed ARiMR, prawie połowa gospodarstw, w których hoduje się trzodę chlewną, leży na terenie gminy Raniżów (72). W Kolbuszowej zarejestrowanych gospodarstw utrzymujących świnie jest 55. Kolejną gminą, gdzie kilkudziesięciu rolników posiada świnie, jest gmina Dzikowiec (23 stada).

Z kolei w gminie Niwiska zarejestrowanych jest siedem stad, w gminie Majdan Królewski cztery i tyle samo w gminie Cmolas.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy