Reklama

Ceny w sklepach szaleją, a święta będą drogie. Jakie ceny były w roku 2014 a jakie są teraz?

Opublikowano: sob, 16 kwi 2022 13:00
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Ceny w sklepach szaleją, a święta będą drogie. Jakie ceny były w roku 2014 a jakie są teraz?  - Zdjęcie główne

Ubiegłoroczne święta były drogie. Te będą kosztować nas jeszcze więcej. | foto pexels.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W wielu domach tradycyjnie rozpoczyna się pieczenie ciast i wielkie przedświąteczne sprzątanie. Sprawdzamy, ile zapłacimy w tym roku za produkty, które trafią do wielkanocnego koszyczka.

Takich cen produktów żywnościowych nie widział jeszcze nikt. Nie ma zatem wątpliwości, że chcąc zrobić większe zakupy na święta, nasze portfele uszczuplą się o kilkaset złotych.

Takie ceny w 2014

Postanowiliśmy sprawdzić ceny wybranych produktów z 2014 roku. Wtedy schab bez kości kosztował około 20 zł za kilogram. Za pierś z kurczaka musieliśmy zapłacić około 15 zł. Cena dużego słoika majonezu sięgała około 7 złotych. 

Za kilogram pietruszki musieliśmy zapłacić około 4,29 zł, natomiast za kilogram marchewki 1,19 zł. Kilogram cukru w tamtym czasie kosztował 2,39 zł, z kolei kukurydza konserwowa 2,39 zł. Za napój gazowany marki Pepsi o pojemności 2,5 litra musieliśmy wydać 5,49 zł.

Drożej w 2021 roku

Znaczna większość Polaków jeszcze w ubiegłym roku narzekała na horrendalne podwyżki cen. Widać to było zarówno w sklepach jak i na rachunkach za ogrzewanie, prąd, wodę czy gaz.

Jak wynika z porównywarki cen, średnia cena schabu bez kości czy piersi z kurczaka w 2021 roku to 17,99 zł za kilogram. 

Za duży słoik majonezu musieliśmy w roku ubiegłym zapłacić około 8 zł. Za kilogram pietruszki prawie 7 zł, a za marchew 3 zł za kilogram. Cena cukru wynosiła średnio 2,50 zł. Kukurydza konserwowa był to koszt 3,29 za puszkę, jeżeli chodzi o groszek, cena sięgała około 2,79 zł. Największa podwyżka dotyczyła jednak napojów słodzonych. Za popularne marki gazowanych napojów o pojemności ponad dwóch litrów musieliśmy zapłacić ponad 8 zł za butelkę.

Ceny w 2022 roku 

Życie z dnia na dzień staje się coraz droższe. Tu nikt nie ma żadnych wątpliwości. Szokują ceny prądu, gazu, paliw, a co gorsza, produkty żywnościowe zaczynają osiągać zawrotne ceny. Już teraz za kilogram pomidorów malinowych musimy zapłacić grubo ponad 20 zł. Nie mniej jednak kosztują zwykłe pomidory, bo około 10 zł. Marchew waha się w granicach 2 zł za kilogram. Za kilogram pietruszki zapłacimy około 5 zł. Papryka kosztuje natomiast około 20 zł za kilogram. 

Ceny wzrosły także, jeżeli chodzi o mięso i wędliny. Za wiejską kiełbasę zapłacić musimy około 40 zł za kilogram. Szokują także ceny jaj, które nie kosztują mniej niż 7 zł za dziesięć sztuk. Kostka masła z kolei kosztuje prawie 7 zł. 

2014 vs 2021 vs 2022 rok:

  • Jajka: w 2014 r. 3,49 zł, w 2021 r. 4,99 zł, w 2022 r. 7,39 zł
  • Kostka masła: w 2014 r. 3,69 zł, w 2021 r. 5,99 zł, w 2022 r. 6,79 zł
  • Sól: w 2014 r. 0,90 zł, w 2021 r. 1,49 zł, w 2022 r. 1,49 zł
  • Pieprz: w 2014 r. 1,20 zł, w 2021 r. 1,19 zł, w 2022 r. 1,69 zł
  • Chrzan w słoiku: w 2014 r. 1,40 zł, w 2021 r. 1,99 zł, w 2022 r. 2,69 zł
  • Kiełbasa swojska: w 2014 r. 26,50 zł, w 2021 r. 35 zł, w 2022 r. 38,99 zł
  • Bochenek chleba: w 2014 r. 2,49, w 2021 r. 3,80 zł, w 2022 r. 4,50 zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy