Restauratorka odwiedziła kolbuszowski park etnograficzny przy okazji kuchennych rewolucji jednej z rzeszowskich restauracji. Aby jeszcze lepiej zapoznać załogę z nowym, zaproponowanym przez Magdę Gessler menu, a przede wszystkim posmakować dań kuchni regionalnej, ekipa kuchennych rewolucji przyjechała do Kolbuszowej. To właśnie tam uczyli się najsmaczniejszych smaków Podkarpacia.
24 lutego 2016 roku Magda Gessler przyjechała do kolbuszowskiego skansenu. Restauratorka zaproponowała, by największym przysmakiem odmienionej rzeszowskiej restauracji, stały się gołąbki, dlatego kolbuszowski park etnograficzny był miejscem, gdzie uczestnicy programu nie tylko kosztowali, ale też uczy się robić te specjały na pięć różnych sposobów.
- Wszystko odbywało się pod okiem pani Janina Olszowy, czyli naszej babci Jasi znawczyni kuchni regionalnej
- wspominała Kinga Bielec, z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Dla pani Janina było to ogromne przeżycie, ale i wielki za szczyt którego się nie spodziewała. Pochwał ze strony znanej restauratorki było bardzo wiele.
Najbardziej panią Gessler zaskoczy gołąbki z pęczaku i grochu z dodatkiem gotowanego mięsa z żeberek. Przygotowano też gołąbki z kaszą wymieszaną z dużą ilością orzechów włoskich suszonymi śliwkami dodatkiem rodzynek, podane na słodko z sosem śmietanowym z miodem albo bułką tartą usmażone na maśle.
Były też tradycyjna w naszej kuchni gołąbki dworskie z ryżem i mięsem wieprzowym, a także startymi na surowo ziemniakami, czyli gołąbki Kresowe.
- W moim przepisie ziemniaki ścierne są równocześnie z cebulą, żeby nie pociemniały. Farsz składa się w 70% z tartych i surowych ziemniaków oraz 30% ugotowanych i tłuczonych, a do tego dodana jest cebulka podsmażona na słoninie. Gołąbki podaje się ze skwarkami i surówką z kiszonej kapusty - mówiła o przygotowywanych w skansenie pysznościach pani Janina. A jak ocenia spotkanie z popularną restauratorką? - Spotkanie było bardzo sympatyczne. Pani Gessler była zadowolona ze wszystkiego. Wręcz byłam zszokowana i pochwałami - mówiła pani Janina Olszowy. Zdjęcia do popularnego programu trwały dwie godziny i były nagrywane w kuchni mieszczącej się w zabytkowej szkole w Trzebosi, w której od kilku lat prowadzone są warsztaty kulinarne dla mieszkańców.
Archiwalny odcinek można obejrzeć na platformie Player. Sezon 13 Kuchennych Rewolucji w rzeszowskim Pablo Picasso. Restauracja przekształciła się w miejsce Pod Gołąbkiem, serwujące lokalne dania. To miejsce niestety nie przetrwało.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.