Reklama

- Nie możemy przechodzić obojętnie obok każdej podwyżki nałożonej na przedsiębiorców - mówi właściciel firmy transportowej z Kolbuszowej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum Korso

- Nie możemy przechodzić obojętnie obok każdej podwyżki nałożonej na przedsiębiorców - mówi właściciel firmy transportowej z Kolbuszowej - Zdjęcie główne

Podatki od środków transportu w górę dla przedsiębiorców z gminy Kolbuszowa. | foto Fot. Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI - Kolejny raz bez konsultacji z przedsiębiorcami Urząd Miasta w Kolbuszowej podniósł podatki - mówi jeden z właścicieli firmy transportowej. Dodaje, że historia zna takie przypadki, że przewoźnicy masowo przemeldowywali się do ościennych gmin, aby nie płacić wysokich podatków od środków transportu. Czy ostatnia podwyżka doprowadzi do podobnej sytuacji? Czy właściciele firm transportowych z Kolbuszowej zmienią swoje adresy?

Na temat podwyżek rozmawiamy z właścicielem firmy transportowej, który w branży działa od ponad 20 lat. Zdaniem przedsiębiorcy magistrat objął złą drogę, bo urząd uważa, że podniesienie podatków będzie służyło zwiększeniu wpływów do budżetu. - Wszyscy wiemy, że nie tędy droga, szczególnie w takim trudnym czasie w jakim się znajdujemy, teraz kiedy balansujemy na granicy opłacalności - zaznacza właściciel firmy transportowej z gminy Kolbuszowa.

Mniej pieniędzy w budżecie gminy Kolbuszowa

Podatek od środków transportu płaci branża transportowa i branża budowlana, jak i np. tartaki, które borykają się dzisiaj z podobną sytuacją. Każda branża, która dysponuje flotą samochodów musi liczyć się z tym, że rok 2023 będzie dla nich zdecydowanie droższy niż każdy poprzedni. 

- W naszej branży ważny jest jeszcze jeden aspekt. Chodzi o to, że podatek od środków transportu płacimy w gminie, gdzie jesteśmy zameldowani. Zwyżka podatku w naszej gminie spowoduje odpływ samochodów, do innych sąsiadujących gmin, tam gdzie taniej. W gminie Kolbuszowa jest około 50 procent droższy podatek od środków transportowych niż w gminach ościennych. To jest tylko kwestia przemeldowania i zgłoszenia innej miejscowości do płacenia podatków

- tłumaczy. 

Przedsiębiorca z Kolbuszowej uważa, że wzrost stawek podatków, spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu, kiedy właściciele firm związanych z transportem przeniosą się do innych miejscowości. 

- Przedsiębiorcy umieją liczy i się po prostu przemeldują ze swoimi samochodami. Oczywiście czas pokaże w jakiej to będzie skali - nadmienia. 

Podwyżka stawek od środków transportu w gminie Kolbuszowa wynosi 10 procent. Można to pokazać na przykładzie. W przyszłym roku na jednym zespole pojazdów (ciągnik siodłowy plus naczepa), różnica między stawką gminy Kolbuszowa a sąsiednimi urzędami oscyluje w granicy 1 500 zł. 

Jeżeli w gminie Kolbuszowa są przewoźnicy, którzy mają kilkadziesiąt samochodów, dajmy na to 30 aut, to różnica w rocznym podatku drogowym, przy przemeldowaniu się do innej gminy, wyniesie 45 tys. zł. 

- Dzisiaj nikogo nie stać, żeby z takiej opcji nie skorzystać i przepisać się z autami. Wójtowie gmin ościennych zapraszają z otwartymi rękami, bo dla nich jest to czysty wpływ budżetowy

- dodaje nasz rozmówca. 

Wiele kosztów na barki przedsiębiorców

Branża transportowa oprócz stawek podatku musi liczyć się również z tym, że brakuje odpisu VAT-u z cen paliw. Rok temu było to 23 procent VAT-u, dzisiaj jest to 8 procent VAT-u. Nie dość, że ceny paliwa wzrosły, to kwota całościowa jest wyższa o 15 procent, z tego powodu, że przedsiębiorcy mają niższy odpis podatkowy. 

Na rynku pracy, brakuje zawodowych kierowców. Pakiet mobilności wprowadził na firmy transportowe dodatkowe obłożenia podatkowe. Zwyżka płacy kierowców w zależności od oddelegowania, co zatem idzie wyższy ZUS dla pracowników, który jest płacony od wysokości wypłaty. Eksperci szacują, że problem z deficytem kierowców trwa od kilku lat i na ten moment brakuje około 150 tys. specjalistów. Nowy Ład wprowadził kolejne obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców.

- Składka zdrowotna w wysokości 5-9 procent, która jest podatkiem dochodowym, a nie składką zdrowotną i kulminacja wszystkich podatków: drogowych, ubezpieczeniowych, paliwo, pracownicy, kierowcy, ZUS - wylicza nasz rozmówca.

Właściciel firmy nadmienia, że kolejny rok będzie bardzo ciężki, gdzie dla niektórych firm może być i nie do udźwignięcia. 

- Jak nie ma pracowników na rynku, to trzeba ich godziwie wynagrodzić, żeby chcieli przyjść do pracy - dodaje nasz rozmówca. W rozmowie z Korso mężczyzna podkreśla, że w Kolbuszowej nie ma zatrudnienia na samochody ciężarowe. Co to oznacza? Są tylko sporadyczne przypadki, gdzie lokalna firma, działa dla regionalnego pracodawcy tak jak robi to np. fabryka mebli w Kolbuszowej. 

- My szukamy pracy dla tych samochodów poza granicami naszego powiatu, bo tutaj jej po prostu nie ma - podkreśla właściciel firmy transportowej. 

Czy będą strajkować w Kolbuszowej? 

Tomasz Buczek, lokalny działacz z Kolbuszowej, podczas piątkowej (18 listopada) konferencji pod urzędem miejskim, wspomniał, że przedsiębiorcy z firm transportowych skarżą się na wzrost stawek podatku od środków transportu. Zapowiadają, że będą strajkować. Nagranie dostępne TUTAJ.

- Dzisiaj nie ma miejsca na strajk. Właściciele firm transportowych muszą pracować, bo oprócz podatku drogowego mamy mnóstwo innych obciążeń i na nie trzeba zarobić. Nie możemy strajkować. Możemy wyrazić tylko swoją opinię i grzecznie zapytać co dalej

- nadmienia nasz rozmówca.

Jak dodaje, w ostatnim czasie przedstawiciele firm trasportowych spotkali się z Janem Zuba, burmistrzem Kolbuszowej. Szef gminy wytłumaczył zebranym, że był projekt, który zatwierdziła rada i na tym temat się zakończył. 

- Burmistrz przekonywał, że w przyszłym roku (na rok 2024) przyp. red. postara się, aby stawek nie podnosić. Jednak my już na ten moment mamy wątpliwości ilu z nas przetrwa do tego czasu. To wszystko zweryfikuje rynek i gospodarka, czy będzie zapotrzebowanie na nasze usługi, czy się to drastycznie zmniejszy. Straszą kryzysem gospodarczym co będzie niosło za sobą spadek zapotrzebowania na transport i wtedy może być naprawdę różnie. Oby się to nie spełniło, ale trzeba być realistą i mieć oczy szeroko otwarte. Więc nie możemy przechodzić obojętnie obok każdej podwyżki podatku nałożonych na przedsiębiorców bez żadnej konsultacji

- podsumowuje właściciel firmy transportowej z gminy Kolbuszowa.

Na zakończenie dodaje, że baza danych firmy transportowych jest znana urzędnikom. Jeżeli podatek nie wpływa do gminy w wyznaczonym terminie, gdzie pierwsza rata jest do 15 lutego, druga do 15 września, to za dwa dni na biurku przedsiębiorcy leży pismo ponaglające.

- Mając nasze dane do kontaktu to powinni decyzję podwyżek z nami skonsultować. Nie mam też złudzeń, że kalkulacja urzędu co do przyszłorocznych wpływów do budżetu będzie wadliwa, bo gros podatków nie wpłynie w gminie Kolbuszowa - podkreślił nasz rozmówca. 

Poniżej zestawienie stawek w poszczególnych gminach w powiecie kolbuszowskim. 

Podatek od środków transportowych na terenie gminy Niwiska

1) od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12

ton, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu:

a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 450 zł,

b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 730 zł,

c) powyżej 9 ton i poniżej 12 ton 850 zł;

2) od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton

– w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia:

3) od ciągnika siodłowego lub balastowego, przystosowanego do używania łącznie z naczepą

lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton:

a) od 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 470 zł,

b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 740 zł,

c) powyżej 9 ton i poniżej 12 ton 870 zł;

od przyczepy lub naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną

masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością

rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego:

a) od 7 ton do 10 ton włącznie 650 zł,

b) powyżej 10 ton i poniżej 12 ton 770 zł;

7) od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy:

a) mniejszej niż 22 miejsca 880 zł,

b) równej lub większej niż 22 miejsca 990 zł.

Podatek od środków transportowych na terenie gminy Raniżów

Radni nie podejmą uchwały od środków transportu na 2023 rok, ponieważ podatki zostają na tym samym poziomie co dotychczas. Ostatnia uchwała została podjęta w 2018 roku, ustalająca stawki podatku od środków transportu na 2019 rok. 

Obowiązujące stawki:

1) od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu:

a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 724 zł,

b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 1 038 zł,

c) powyżej 9 ton i poniżej 12 ton 1 202 zł;

2) od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia:

3) od ciągnika siodłowego lub balastowego, przystosowanego do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton:

a) od 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 940 zł,

b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 1202 zł,

c) powyżej 9 ton i poniżej 12 ton 1 448 zł;

Od ciągnika siodłowego lub balastowego przystosowanego do używania łącznie z naczepą, lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów równej, lub wyższej niż 12 ton w zależności od liczby osi dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia 

Od przyczepy lub naczepy, która łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton do 12 ton włącznie, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego:

a) od 7 ton do 10 ton włącznie 480 zł

b) powyżej 10 ton i poniżej 12 ton 520 zł 

Od przyczepy lub naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego 

Od autobusu w zależności od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy

a) mniejsze niż 22 miejsca  940 zł

b) równej lub większej niż 22 miejsca 1 760 zł 

Podatek od środków transportowych na terenie gminy Cmolas

W tej gminie radni dopiero końcem listopada zagłosują nad przyjęciem stawek podatku na 2023 rok. Urząd w Cmolasie planuje, że podatek pozostanie na tym samym poziomie co w roku 2022. Poniżej zestawienie: 

1. Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton:

1) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 700 zł,

2) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 1 020 zł,

3) powyżej 9 ton a poniżej 12 ton 1 360 zł,

2. Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton - w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia

3. Ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton:

1) od 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 930 zł,

2) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 1 170 zł,

3) powyżej 9 ton a poniżej 12 ton 1 350 zł,

4. Ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej, lub wyższej niż 12 ton

5. Przyczepy lub naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego:

1) od 7 ton do 10 ton włącznie 470 zł,

2) powyżej 10 ton a poniżej 12 ton 490 zł,

6. Przyczepy lub naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego

7. Autobusy, w zależności od liczby miejsc do siedzenia (poza miejscem kierowcy):

1) mniej niż 22 miejsca 820 zł,

2) równej lub większej niż 22 miejsca 1 710 zł,

Podatek od środków transportowych na terenie gminy Kolbuszowa

Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej:

a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie: 790,00 zł

b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie: 1 320,00 zł

c) powyżej 9 ton, a niższej niż 12 ton 1 580 zł

2) od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton 

3) od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton 1 840 zł

4) od ciągników siodłowych i balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej, lub wyższej niż 12 ton

 

5) od przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego 1 020 zł

6) od przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego 

7) od autobusów, w zależności od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy:

a) mniej niż 22 miejsca 1 500 zł

b) równej lub wyższej niż 22 miejsca 1 610 zł

Podatek od środków transportowych na terenie gminy Dzikowiec 

W tej gminie obowiązują stawki przyjęte w 2017 roku na rok 2018. Urząd na rok 2023 nie planuje zmian. 

Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej:

a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie: 402 zł

b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie: 670 zł

c) powyżej 9 ton, a niższej niż 12 ton 806 zł

2) od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton 

 

3) Ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton: 940 zł

4) Przyczepy lub naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego: 805 zł

Od autobusu w zależności od siedzenia poza miejscem kierowcy

1) mniejszej niż 22 miejsca 900 zł

2) równej lub większej niż 22 miejsca 1 100 zł

Podatek od środków transportowych na terenie gminy Majdan Królewski

Nowe stawki podatków na 2023 rok:

od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu:

 a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie 743 zł,

 b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 1 018 zł,

 c) powyżej 9 ton i poniżej 12 ton 1 243 zł;

2) od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej mmasie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton

 3) od ciągnika siodłowego lub balastowego przystosowanego do używania łącznie z naczepą lub

 przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton:

 a) od 3,5 tony do 5,5 tony włącznie  908 zł,

 b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 1 139 zł,

 c) powyżej 9 ton i poniżej 12 ton 1 353 zł;

 4) od ciągnika siodłowego lub balastowego przystosowanego do używania łącznie z naczepą lub

 przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton -

 5) od przyczepy lub naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton,:

 a) od 7 ton do 10 ton włącznie 501 zł,

b) powyżej 10 ton i poniżej 12 ton 567 zł,

- z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika

podatku rolnego;

6) od przyczepy lub naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego 

 7) od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy:

 a) mniejszej niż 22 miejsca 853 zł,

 b) równej lub większej niż 22 miejsca  1 848 zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy