reklama
reklama

Janusz Wepsięć: Czekaliśmy na tę wiadomość 5 lat. Dolina Smarkatej w powiecie kolbuszowskim oficjalnie rezerwatem przyrody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: wolnerzeki.pl

Janusz Wepsięć: Czekaliśmy na tę wiadomość 5 lat. Dolina Smarkatej w powiecie kolbuszowskim oficjalnie rezerwatem przyrody - Zdjęcie główne

Janusz Wepsięć: Czekaliśmy na tę wiadomość 5 lat. Dolina Smarkatej w powiecie kolbuszowskim oficjalnie rezerwatem przyrody. | foto wolnerzeki.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIDolina Smarkatej znajdująca się w powiecie kolbuszowskim stała się oficjalnie rezerwatem przyrody. - Czekaliśmy wspólnie na tę wiadomość dobrych 5 lat - mówi Janusz Wepsięć, wiceprezes PTP Wolne Rzeki.
reklama

- Czekaliśmy wspólnie na tę wiadomość dobrych 5 lat, bo tyle upłynęło czasu od złożenia wniosku przez Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki, aż zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w sprawie powołania rezerwatu zostanie podpisane - poinformował Janusz Wepsięć, wiceprezes PTP Wolne Rzeki.

Więcej o podpisanym przez dyrektora RDOŚ zarządzeniu przeczytasz w artykule: W powiecie kolbuszowskim powstanie rezerwat przyrody. Będzie to 99 takie miejsce w województwie podkarpackim

- Sami wiecie jak długa i kręta, niczym meandrująca rzeka była droga, którą przebyliśmy, jak wiele przeszkód i negatywnych opinii przeciwstawiały temu pomysłowi Lasy Państwowe i lokalne nadleśnictwa

reklama

- dodał wiceprezes.


Urokliwa Dolina Smarkatej. (fot. Janusz Wepsięć) 

Od 2017 roku grupa przyrodników, fotografów podjęła trud społecznej pracy polegającej na szerokiej inwentaryzacji doliny rzeki Smarkatej. Opracowali oni wniosek, stworzyli obszerną dokumentację, wydali album oraz zorganizowaliśmy wystawę w gminie Cmolas.

Z wnioskowanych 198 ha, ochroną rezerwatową objęte zostanie 56 ha, więc obcięte zostało ponad 70 proc. - Jednak pocieszające jest to, że meandrująca rzeczka niemal w całości doczekała się ochrony - wskazuje Janusz Wepsięć. 

reklama

- Praktycznie od samego początku i na każdym etapie towarzyszyliście nam, promując i pokazując regionalną perełkę, ukazując jej walory i bogactwo przyrodnicze za to wam serdecznie dziękuję i gratuluję, bo śmiało można stwierdzić, że powołanie 99 rezerwatu na Podkarpaciu to nasz wspólny sukces!

- zaznaczył wiceprezes Wepsięć. 

 

 

Dolina rzeki Smarkatej, o której mowa, leży w okolicach Ostrów Baranowskich i Huty Komorowskiej.

reklama

Na obszarze badań stwierdzono występowanie 163 gatunków roślin, w tym 21 gatunków mchów oraz 142 gatunki roślin naczyniowych. 18 gatunków jest objętych ochroną częściową, z czego aż 13 to mchy.

Podczas jednego rekonesansu terenowego stwierdzono występowanie 32 gatunków grzybów i 5 gatunków śluzowców w południowej części obszaru badań. Przyrodnicy stwierdzili także, że na terenie występują liczne gatunki ptaków chronionych, w tym bociana czarnego, czyżyka, dzięcioła zielonosiwego, kowalika, kukułkę czy żurawie.

Rezerwaty przyrody w powiecie kolbuszowskim

  • Jaźwiana Góra - utworzony w 1959 roku. Powierzchnia - 4 ha. Jest to rezerwat leśny znajdujący się w Ostrowach Baranowskich (gm. Cmolas). Podtyp ekosystemu: borów mieszanych nizinnych
  • Zabłocie - utworzony w 1999 roku. Powierzchnia: 536,9 ha. Jest to rezerwat faunistyczny. Jego celem jest zachowanie stanowisk lęgowych rzadkich gatunków ornitofauny oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych dawnej Puszczy Sandomierskiej, z licznie tu występującymi gatunkami roślin chronionych i rzadkich. Znajduje się on w części na terenie Porąb Kupieńskich (gm. Kolbuszowa).
 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama