reklama
reklama

W powiecie kolbuszowskim powstanie rezerwat przyrody. Będzie to 99 takie miejsce w województwie podkarpackim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: wolnerzeki.pl

W powiecie kolbuszowskim powstanie rezerwat przyrody. Będzie to 99 takie miejsce w województwie podkarpackim - Zdjęcie główne

W powiecie kolbuszowskim powstanie rezerwat przyrody. 99 rezerwat to Dolina Smarkatej. | foto wolnerzeki.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIDo 99 wzrośnie liczba rezerwatów przyrody w województwie podkarpackim. We wtorek, 2 kwietnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie popisał zarządzenie w sprawie rezerwatu przyrody „Dolina Smarkatej”, która znajduje się w powiecie kolbuszowskim.
reklama

Smarkata to niewielka, jednak nieprzeciętnie urokliwa rzeka na terenie gmin Cmolas i Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim. Za jej wyjątkowością przemawia fakt, że jest jedną z ostatnich już dzikich, nieuregulowanych rzek w północnej części Kotliny Sandomierskiej.

- Jej nieskrępowana aktywność przejawia się licznymi meandrami, starorzeczami (zwanych przez miejscowych „smarkaczyskami”) i bagnami. Całość nadaje niepowtarzalnego, pierwotnego charakteru całej dolinie

- wskazuje Łukasz Lis, rzecznik prasowy RDOŚ w Rzeszowie.

To właśnie ten naturalny charakter oraz niezaburzone procesy fluwialne i torfotwórcze stanowią przedmiot ochrony nowopowstałego rezerwatu przyrody. 

Inicjatorem objęcia tego cieku ochroną rezerwatową jest Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki.

Rezerwat obejmuje najcenniejszy i najpiękniejszy fragment doliny rzeki Smarkata i zajmuje powierzchnię 55,94 ha. Na otaczającym dolinę drzewostanie wyznaczono otulinę, o łącznej powierzchni 155,11 ha.

- „Pełnoprawnym” rezerwatem "Dolina Smarkatej" stanie po 14 dniach od opublikowania zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego

- dodaje przedstawiciel RDOŚ.

Jest to rezerwat krajobrazowy, jednak na chwilę obecną nie jest udostępniony turystycznie - nie posiada wyznaczonych szlaków ruchu pieszego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama