Reklama

Idą zmiany. Wyższe płace, emerytury i droższe paliwo. Co przyniesie nowy 2023 rok?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Idą zmiany. Wyższe płace, emerytury i droższe paliwo. Co przyniesie nowy 2023 rok? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Niewątpliwie rok 2023 przyniesie wiele zmian. Jakie najważniejsze z nich czekają nas w życiu społecznym?

Każdy nowy rok przynosi zmiany. Niekiedy lepsze, czasem gorsze. Co zmieni się po 1 stycznia 2023 roku? Mowa tu o zmianach gospodarczych i społecznych. Rząd planuje podwyższyć najniższą krajową. Zyskać mają także emeryci. 

Najniższa krajowa 

Wyższa płaca minimalna od stycznia jest już pewna. Najniższa krajowa w kolejnym roku wzrośnie prawie o 600 zł brutto. Tak rządzący chcą "przywrócić godność pracy". Optymizmu rządu nie podzielają jednak ekonomiści i przedsiębiorcy. Za podwyżki zapłacą przede wszystkim ci ostatni.

Tak dużego wzrostu płacy minimalnej chyba nikt się nie spodziewał. Jeszcze 12 września eksperci przewidywali, że zostanie ona podniesiona do kwoty 3450-3500 zł. Dzień później Rada Ministrów, po konsultacji ze związkowcami zawodowymi, przyjęła rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3490 zł, a od 1 lipca 2023 r. – 3600 zł. To podwyżka o 590 zł brutto w porównaniu z obecną płacą minimalną, która wynosi 3010 zł. 

Zmiany w kodeksie pracy 

Zmiany obejmą także stawki godzinowe na umowie zlecenia w 2023 r. Minimalna stawka godzinowa obowiązuje zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Za sprawą rządowego rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 roku jej wartość również wzrośnie dwa razy i wyniesie: 22,80 zł brutto – od 1 stycznia 2023 roku i 23,50 zł brutto od 1 lipca 2023 roku.

Droższa wódka i papierosy  

W styczniu 2023 roku najbardziej podrożeje cena wódki. Eksperci oceniają, że średnia cena półlitrowej butelki tego trunku wzrośnie z 23,50 zł do 24,40 zł. To prawie o złotówkę drożej.

Podwyżki, choć nie aż tak drastyczne, dotkną także inne wysokoprocentowe alkohole. Butelka wina 0,75 l, którego średnia cena wynosi około 20 zł, zdrożeć ma o kilkanaście gorszy. Z kolei za butelkę piwa 0,5 zł zapłacimy także średnio więcej o kilka groszy. To wzrost z 2,86 zł do 2,90 zł. Dobrych wieści nie ma też dla palaczy. W styczniu 2023 roku za paczkę papierosów liczącą 20 sztuk zapłacą średnio więcej o 42 gr.

Obowiązek czipowania 

Ustawa o obowiązku czipowania psów ma być gotowa w pierwszym półroczu 2023 r. Tak zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji szczepień.

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że czip umożliwi m.in. odnalezienie psa, właściciela. Wicepremier podał, że ustawa o obowiązkowym czipowaniu psów będzie gotowa w pierwszym półroczu 2023 r.

Jak zaznaczył, w tej sprawie ma nadzieję na porozumienie rządu, samorządu i izby weterynaryjnej. Podkreślił on, że docelowo każdy pies będzie zaczipowany. - Zastanawiamy się tylko, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc przynajmniej na początku tak, żeby to nie było na koszt właścicieli, tylko żeby w sposób zachęcający w tych kosztach partycypowały rząd i samorząd - powiedział wicepremier.

Wyższe emerytury

Wyższe emerytury mają zyskać Polki i Polacy. Proponowany wskaźnik 13,8 posłuży do procentowej waloryzacji emerytur i będzie dotyczył emerytów, którzy pobierają świadczenia wyższe niż 1850 zł brutto, co będzie dla nich korzystne.

Emerytury i renty do kwoty 1850 zł brutto będą podlegać waloryzacji kwotowej z gwarantowaną minimalną kwotą podwyżki w wysokości 250 zł brutto, czyli 227,50 zł na rękę. 

Nowe prawo budowlane 

W 2023 roku zmiany mają dotyczyć także prawa budowlanego. Najważniejszym aspektem ma tu być budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia. Na tę chwilę nie wiadomo, czy metraż tutaj byłby ograniczony. Mowa jest tutaj o maksymalnie 200 metrach kwadratowych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy