Reklama

Gmina Majdan Królewski. Wiejska kasa podzielona, mieszkańcy zdecydowali. Na co zostaną przeznaczone pieniądze z funduszu sołeckiego?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: K. Ząbczyk

Gmina Majdan Królewski. Wiejska kasa podzielona, mieszkańcy zdecydowali. Na co zostaną przeznaczone pieniądze z funduszu sołeckiego? - Zdjęcie główne

Jedną z największych inwestycji w ramach funduszu sołeckiego będzie wyposażenia remizy OSP w Majdanie Królewskim w meble do szatni oraz strażaków w sprzęt i ubrania. Niewiele więcej będzie kosztować budowa garażu w pobliskiej Brzostowej Górze. | foto K. Ząbczyk

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Pieniądze z funduszu sołeckiego w gminie Majdan Królewski zostały już podzielone. Na jakie zadania sołectwa przeznaczą dziesiątki tysięcy złotych? Sprawdzamy.

W jednych sołectwach inwestycje na 2023 rok zostały przegłosowane jednogłośnie, a w innych konieczne było dojście do kompromisu. Wszystkie wsie, oprócz Rusinowa, miały do podziału po 50 946,90 zł.

Ubrać gospodynie

Mieszkańcy Huty Komorowskiej postanowili przeznaczyć pieniądze z funduszu na trzy zadania. Pierwsze zakłada zakup materiałów i uszycie 10 kompletów strojów dla Koła Gospodyń Wiejskich "Dworzanki" za kwotę 10 tys. zł.

- Obecne stroje, które są już używane od kilku lat, są już zniszczone i wymagają wymiany. Ponadto są nowe członkinie, dla których trzeba uszyć stroje

- argumentowały gospodynie.

Ochotnicza Straż Pożarna zakupi natomiast wykaszarkę spalinową za 3,5 tys. złotych. 

- Obecny sprzęt jest już zniszczony i wymaga częstych napraw. Wykaszarka jest niezbędna w celu utrzymania we właściwym stanie terenu wokół remizy OSP

- przekonywali druhowie.

Ostatnie zadanie będzie polegać na budowie ogrodzenia przy remizie OSP. - Część ogrodzenia w ogóle nie istnieje, natomiast brama i ogrodzenie wzdłuż drogi powiatowej jest już stare i podniszczone. Przy remizie znajduje się altana i grill, a nieogrodzony teren stwarza ryzyko dewastacji - czytamy w uzasadnieniu. Uchwałę przegłosowano jednogłośnie. "Za" było 34 mieszkańców sołectwa obecnych na zebraniu. 

Wystarczy tylko na drogę

W Komorowie ponad 50 tys. złotych zostanie przeznaczone na remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Inwestycja ma polegać na adaptacji zaplecza kuchennego. Mają powstać prysznice, klimatyzacja, postument dla orkiestry. Garaż zostanie odmalowany, zostaną zakupione szafy ubraniowe i regały, a także powstanie projekt placu wokół budynku z odwodnieniem. Na 25 osób obecnych na zebraniu zaledwie dwie były przeciwne takiemu podziałowi sołeckiego funduszu. 

Z kolei Rusinów w roku 2023 otrzyma najmniej pieniędzy do podziału w ramach funduszu sołeckiego. Będzie to 21 907,17 zł, które zostanie przeznaczona jedynie na wykonanie nawierzchni asfaltowej na drodze wewnętrznej nr 77 R w Rusinowie. Na więcej pieniędzy nie wystarczy. W spotkaniu wzięło udział 17 mieszkańców. Wszyscy chcieli wykonania nowego asfaltu.

Ośrodek zdrowia do remontu

Stanisław Kopeć, sołtys Krzątki, zaproponował remont pomieszczeń byłego ośrodka zdrowia w budynku wielofunkcyjnym.

- Remont jest uzasadniony złym stanem technicznym pomieszczeń i klatki schodowej. Nie odpowiadają obecnym standardom i uległy naturalnemu zużyciu. Pomieszczenia z klatką schodową są po zlikwidowanej filii ośrodka zdrowia w Majdanie Królewskim

- czytamy w uzasadnieniu.

Konkretnie mówiąc, remont ma polegać na wymianie okładzin schodów, podestów i podejść, łazienek, posadzek i wykładzin, a także uzupełnienie tynków i malowanie ścian.

Były też inne propozycje. Jeden z mieszkańców chciał, aby część pieniędzy przeznaczyć na remonty w szkołach w Klatkach i Krzątce. Jak twierdził, w szkołach zawsze jest potrzeba wykonania remontów. W odpowiedzi sołtys poinformował, że finanse na tego typu inwestycje ujmowane są w budżetach gmin i nie ma konieczności wykorzystywania na ten cel pieniędzy z funduszu.

Głos zabrał również przedstawiciel OSP w Krzątce. Ten z kolei mówił, że strażacy w ostatnich latach nie korzystali z funduszu sołeckiego, a chcieliby pozyskać wspomniane pomieszczenia i wyremontować na swoje potrzeby. Jednakże pierwszy z wniosków (remont byłego ośrodka zdrowia) został poddany pod głosowanie i to on został zatwierdzony przy pięciu przeciwnych głosach. Z uwagi na to, że uzyskał on większość, wniosek strażaków nie był poddany głosowaniu.

Na szkołę i strażaków

W sołectwie Majdan Królewski ponad 50 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na dwa zadania. Pierwsze zakłada zakup mebli (szafek) do szatni remizy, drabiny nasadowej składającej się z trzech elementów, ubrań koszarowych (10 szt.), ubrań specjalnych (3 szt.), kurtek typu sztormiak (10 szt.), hełmów technicznych (8 szt.) oraz butów strażackich (2 pary) na potrzeby miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej za kwotę 30 946,90 zł.

Drugie zadanie obejmuje natomiast wymianę drzwi wejściowych (zewnętrznych i wewnętrznych) w budynku szkoły w Majdanie Królewskim przy ul. Jagiellońskiej. To koszt rzędu 20 tys. zł. Oba wnioski mieszkańcy przegłosowali jednogłośnie.

Doszli do kompromisu

Irena Krystel, sołtys Brzostowej Góry, zaproponowała, aby przeznaczyć fundusz sołecki na zakup mundurów oraz wykonanie podłogi dla OSP Brzostowa Góra, utworzenie progu zwalniającego na drodze gminnej w kierunku Porąb Dymarskich, wykonanie oświetlenia drogowego w rejonie Stawisko od numeru 154 do 167, adaptację pomieszczeń po szkole podstawowej w Brzostowej Górze na świetlicę wiejską oraz malowanie przystanków na trenie wsi. Mieszkańcy mieli jednak nieco inne zdanie i przedstawili swoje propozycje.

Ci domagali się, aby pieniądze wydać na garaż dla strażaków zamiast adaptacji szkoły, odnowienie siłowni, która znajduje się przy budynku byłej szkoły w Brzostowej Górze oraz budowę chodnika w rejonie Stawisko. Ostatecznie, po dłuższej dyskusji, przedstawiono cele do realizacji w 2023 roku.

Budowa garażu dla OSP ma pochłonąć 35 tys. zł, wykonanie oświetlenia drogowego w rejonie Stawisko od numeru 154 do 167 - 15 tys. zł, a malowanie przystanków na terenie wsi - 946,90 zł. Jedynie w przypadku budowy oświetlenia jedna osoba obecna na spotkaniu wstrzymała się od głosu. W przypadku reszty planowanych inwestycji nie było żadnego sprzeciwu i uchwały przegłosowano jednogłośnie.

Najwięcej dla szkoły

Największa część funduszu sołeckiego w Woli Rusinowskiej zostanie przeznaczona na remont miejscowej szkoły podstawowej - 25 tys.zł. Na zakup strojów ludowych dla Koła Gospodyń Wiejskich trafi 5 tys. zł. Zaplanowano także remont świetlicy wiejskiej oraz jej doposażenie poprzez zakup witryny (chłodni na ciasto), jak również zakup zabezpieczeń na ściany przed ocieraniem krzeseł - 12 tys. zł. Pozostała kwota,  8 496,90 zł, wydana zostanie w przyszłym roku na remont drogi wewnętrznej na działce o numerze 804 w Woli Rusinowskiej.

W zebraniu wzięło udział 15 osób. Wszystkie wnioski zostały przegłosowane jednogłośnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy