Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10 od złożenia kwiatów pod pomnikiem kaprala Stanisława Serafina, nieopodal kościoła parafialnego w Dzikowcu. Na miejscu odśpiewano także Mazurka Dąbrowskiego.
Druga część wydarzenia, mającego upamiętnić tragicznie zmarłego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza, miała miejsce w dworku Błotnickich przy ul. Dworskiej. To tam swoją premierę miał film pn. "W obronie granicy". Przemówienia wygłosili również lokalni historycy, regionaliści - Andrzej Wesołowski i Wojciech Mroczka, a także Jerzy Mańka.
Na zakończenie konferencji została oficjalnie otwarta wystawa pn. "W obronie granicy - upamiętnienie kaprala Stanisława Serafina". Na tym zakończyła się uroczystość. Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.
Historia bohatera z Dzikowca
Stanisław Serafin urodził się w rodzinie chłopskiej Józefa i Wiktorii. Pełnił służbę w batalionie Korpusu Ochrony Pogranicza "Orany". Nocą z 10 na 11 marca 1938 r. patrolował granicę litewską na rzece Mereczanka w pobliżu wsi Wiersze Radówka.W pewnym momencie dostrzegł dwóch ludzi próbujących przekroczyć granicę. Ruszył za nimi w pościg i przypadkowo wbiegł na terytorium litewskie, strzelając do litewskiego policjanta. Ten w odpowiedzi ranił Serafina.
Stanisław został wstępnie opatrzony przez Litwinów. Mimo to wykrwawił się, zanim o godz. 9 rano dotarł na miejsce litewski lekarz. Stało się tak, ponieważ Litwini nie zgodzili się na wejście na ich terytorium polskiego lekarza. Został on pochowany 14 marca we wsi Marcinkańce (powiat grodzieński). Na stopień kaprala został awansowany pośmiertnie.
Śmierć Serafina stała się dla polskiego rządu pretekstem do postawienia Litwie ultimatum z 17 marca. Zażądano w nim ustanowienia stosunków dyplomatycznych.
Informacje o kapralu Serafinie pochodzą z serwisu wikiwand.com.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.