Reklama

Gmina Majdan Królewski podsumowała sezon na lodowisku. Ile samorząd zarobił, a ile stracił? - Tutaj nie liczy się zysk - mówi wójt Jerzy Wilk

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Fortuna

Gmina Majdan Królewski podsumowała sezon na lodowisku. Ile samorząd zarobił, a ile stracił? - Tutaj nie liczy się zysk - mówi wójt Jerzy Wilk - Zdjęcie główne

Z lodowiska korzystają zarówno młodzi amatorzy sportów zimowych, jak i dorośli. Każdy znajdzie miejsce dla siebie. | foto Tomasz Fortuna

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Lodowisko w Majdanie Królewskim zakończyło w tym sezonie swoją działalność. Od grudnia do lutego skorzystało z tego miejsca około siedem tysięcy osób. Ile gmina zarobiła na lodowisku, a ile musiała dołożyć? Sprawdzamy.

Gmina Majdan Królewski wstępnie podsumowała tegoroczny sezon na lodowisku. Nie trudno się domyślić, że koszty utrzymania obiektu poszły ostro w górę.

Ile kosztowało gminę utrzymanie lodowiska w sezonie 2022/23? Ile wyniosły przychody z zakupionych biletów? Ile trzeba było dołożyć? Ile osób skorzystało w tym czasie z lodowej tafli? O to pytamy Jerzego Wilka, wójta majdańskiej gminy.

Tysiące odwiedzających

Lodowisko mieści się przy ul. Kozłowieckich w Majdanie Królewskim. Funkcjonuje od 2014 roku. To wtedy po raz pierwszy okoliczni mieszkańcy mogli z niego skorzystać.

W okresie zimowym zrzesza licznych amatorów sportów zimowych. Od oficjalnego otwarcia to miejsce odwiedziło kilkadziesiąt, jak nie kilkaset tysięcy osób i to nie tylko z terenu powiatu kolbuszowskiego.

Na uwagę zasługuje fakt, że ceny biletów w minionym sezonie nie uległy zwiększeniu. Mieszkańcy i przyjezdni goście mogli więc korzystać z lodowiska, nie martwiąc się zbytnio o zasobność portfela. Ile wyniósł zysk ze sprzedaży biletów?

- Na pewno nie będzie zysków, a wpływy z biletów to kwota 67 461 zł - poinformował w rozmowie z Korso Jerzy Wilk.

Ilu miłośników łyżew pojawiło się tym razem na lodowisku? - W zakończonym sezonie z lodowiska skorzystało około 7000 osób - nadmienił szef majdańskiej gminy.

Nie liczy się zysk

Nasuwa się pytanie, ile musiała ze swojego budżetu dołożyć gmina. W końcu koszt utrzymania obiektu mocno wzrósł, głównie ze względu na cenę energii elektrycznej.

- Prowadzenie lodowiska w gminie Majdan Królewski nie było kalkulowane na osiąganie zysków. W najkorzystniejszych sezonach wpływy z biletów były bliskie wydatkom związanym z jego prowadzeniem

- usłyszeliśmy od włodarza.

- Szacujemy, że miniony sezon zakończy się podobnie, jednak jest jeszcze za wcześnie na rozliczenie, gdyż nie wpłynęły jeszcze faktury za energię i nie są znane koszty demontażu. Na dzisiaj koszty wynoszą około 77 800 zł

- dodał Wilk.

Wójt: To nie strata

Gmina mówi wprost, że wzrost kosztów był jednoznaczny i łatwy do przewidzenia. Jerzy Wilk nie uważa natomiast, że pieniądze dopłacane do tego interesu to strata.

- Jest rzeczą oczywistą, że koszty wzrosły, bo znacząco wzrosły koszty energii elektrycznej, które stanowią ponad 50 proc. kosztów funkcjonowania lodowiska - tłumaczy wójt i dodaje:

- Pieniędzy, które są dopłacane z budżetu gminy do funkcjonowania lodowiska, nie można traktować jako stratę, podobnie jak środki wydatkowane na sport czy kulturę.

Wielka niewiadoma

Włodarza zapytaliśmy również o to, czy w planach są jakieś inwestycje związane z lodowiskiem, chociażby jego powiększenie lub zakup nowego sprzętu do utrzymania tafli.

- Co do przyszłości lodowiska na kolejny sezon to jeszcze za wcześnie na zajęcie stanowiska, bo nikt do końca nie wie, po ile będzie energia - prąd w grudniu - odpowiedział.

- Uruchomienie lodowiska 10 lat temu było tak przemyślane, że nie wymaga ono większych nakładów, chyba że coś ulegnie zniszczeniu. Doposażono lodowisko w buty z łyżwami, kaski i pingwiny do nauki jazdy dla najmłodszych

- podsumował Jerzy Wilk.

Ile trwa przygotowanie lodowiska do sezonu? Jak tworzona jest tafla lodowa i ile wody pochłania? Jak wygląda jego utrzymanie? O tym wszystkim przeczytasz w artykule: Jedyne takie w powiecie, czyli lodowisko w Majdanie Królewskim 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy