Reklama

Jedyne takie w powiecie czyli lodowisko w Majdanie Królewskim [CENNIK, GODZINY OTWARCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB lodowisko Majdan Królewski.

Jedyne takie w powiecie czyli lodowisko w Majdanie Królewskim [CENNIK, GODZINY OTWARCIA] - Zdjęcie główne

Lodowisko cieszy się dużą popularnością. | foto FB lodowisko Majdan Królewski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Nie ma takiego drugiego obiektu w powiecie kolbuszowskim. W okresie zimowym zrzesza setki, jak nie tysiące, amatorów sportów zimowych. Jego przygotowania trwały kilka miesięcy i pochłonęły około 40 tysięcy litrów wody. Mowa oczywiście o lodowisku w Majdanie Królewskim.

ZOBACZ TAKŻE: Kolędy i pastorałki z kolbuszowskim akcentem. Zobacz co można znaleźć w internecie [WIDEO]

Zapytaliśmy go o szczegóły. Rozmawialiśmy między innymi o tym, ile czasu i pieniędzy kosztuje przygotowanie oraz utrzymanie lodowiska. Ile wody potrzeba do utworzenia tafli lodowej oraz jak wygląda cały proces? Jak kształtują się ceny za godzinę pobytu oraz jak długo mieszkańcy będą mogli korzystać z lodowiska?

Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w artykule.

Lodowisko otwarte z małym poślizgiem

Lodowisko w tym roku zostało otwarte w poniedziałek, 13 grudnia. Mieści się ono przy ul. Kozłowieckich w Majdanie Królewskim. Pierwotnie otwarcie miało nastąpić kilka dni wcześniej, w sobotę, jednak plany pokrzyżowała niespodziewana awaria agregatu. Usterkę udało się dość szybko i sprawnie usunąć, jednak proces mrożenia tafli lodowej musiał potrwać kilka dni dłużej.

Warto dodać, że lodowisko w majdańskiej gminie funkcjonuje od 2014 roku. To wtedy po raz pierwszy okoliczni mieszkańcy mogli z niego skorzystać.

Jak wygląda uruchomienie lodowiska?

Tomasz Fortuna w rozmowie z nami przyznaje, że przygotowań związanych z lodowiskiem jest bardzo dużo.

- Począwszy od przygotowania podłoża, ułożenia specjalnych folii, armatury, uzupełnienie płynu chłodzącego, zalania terenu wodą, zrobienia obrzeży, postawienie band, skończywszy na wygładzeniu i napyleniu nawierzchni

- wyliczał Fortuna.

- Jest dużo rzeczy, które trzeba dopiąć na ostatni guzik, np. wiatrochrony, które mamy dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Kolbuszowa. Mamy je już od kilku lat i bardzo dobrze się sprawują, jest dzięki nim trochę cieplej

- nadmienia.

Dyrektor GOK-u przyznaje, że najważniejsze jest zadaszenie. Dzięki temu lodowisko może funkcjonować nawet w momencie, kiedy pada deszcz.

Jak dodaje, zaangażowanych w tworzenie lodowiska od podstaw jest co roku około 6-7 pracowników.

Zawsze pomagają strażacy z OSP

Tomasz Fortuna poinformował nas, że rokrocznie w przygotowywaniu lodowej nawierzchni, pomagają strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Majdanu Królewskiego.

- Ze strażakami nigdy nie ma najmniejszego problemu, zawsze służą pomocą, nigdy nie odmawiają

- dodaje.

Jak wygląda tworzenie nawierzchni?

- Wężem nalewamy delikatną warstwę i kiedy lekko przymarznie, strażacy dopełniają wodą, po pięć tysięcy litrów. Może tego nie widać, ale do stworzenia nawierzchni lodowiska potrzeba łącznie około 30 - 40 tysięcy litrów wody

- nadmienia nasz rozmówca.

Sama powierzchnia lodowiska ma wymiary 22 na 20 metrów, natomiast grubość tafli lodowej wynosi od 15 do 20 centymetrów.

Grubość lodu nie jest przypadkowa.

- Rurki (w nich płynie płyn chłodzący - przyp. redakcji) muszą być przykryte dosyć sporą warstwą lodu. Jedni jeżdżą rekreacyjnie, a drudzy agresywnie

- zaznacza Fortuna.

Wrząca woda na lodowisku 

Po każdym dniu tafla lodowa musi być odświeżona. Służy do tego rolba, czyli specjalna maszyna, która czyści i wygładza lód. Jak tłumaczy prezes GOK-u, ma ona za zadanie zebrać powstały w trakcie użytkowania śnieg.

- Po wstępnym czyszczeniu, do rolby nalewamy wrzącą wodę, która pokrywa wszelkie ubytki i zarysowania, które powstały przy użytkowaniu lodowiska. Ten zabieg odbywa się około dwie godziny przed otwarciem, żeby powierzchni lodowiska nie pokrył szron

- wyjaśnia.

Przerwy w trakcie nie ma, jak to często bywa w przypadku większych lodowisk. Tafla odświeżana jest na koniec dnia, jak wszyscy opuszczą lodowisko.

Wypożyczalnia łyżew

Osoby, które chcą skorzystać z lodowiska, a nie mają swoich łyżew, mogą je bez problemu wypożyczyć za niewielką opłatą. Nasz rozmówca dodaje, że można oczywiście przynieść swoje łyżwy, nawet je naostrzyć.

Gminny Ośrodek Kultury posiada swoją ostrzałkę do łyżew. Do ostrzenia wykorzystuje się specjalne kamienie, których ceny są dość wysokie. W związku z tym ta usługa nie jest tania, bo kosztuje 15 złotych za parę łyżew.

Jak informuje nas dyrektor GOK-u, jeden kamień wystarcza na zaostrzenie około stu par łyżew.

Podwyżki na lodowisku w Majdanie Królewskim

Tomasz Fortuna w rozmowie z nami wyjaśnia, dlaczego w tym roku ceny za lodowisko wzrosły. Ma to związek z drastycznymi wzrostami cen za energię elektryczną. Jak zaznacza, agregaty, które muszą działać non-stop, by chłodzić lodową taflę, generują spore koszty. 

Koordynator lodowiska podkreśla, że ceny podniesiono o niezbędne minimum, tak aby każdy mógł pozwolić sobie na chwilę przyjemności i spędził czas na lodowisku.

Jak zatem wygląda kwestia utrzymania lodowiska pod względem opłat za energię elektryczną? Fortuna informuje, że miesięczne utrzymanie lodowiska to koszt rzędu powyżej 10 tysięcy złotych. Za sezon gmina Majdan Królewski musi więc zapłacić ponad 30 tysięcy złotych za prąd.

Liczba osób korzystających z lodowiska

Czy na lodowisku obowiązują ograniczenia z powodu Covid-19?  Jak poinformował nasz rozmówca, lodowisko jest na świeżym powietrzu, dlatego większych ograniczeń nie ma.

- Maksymalnie na lodowisku może przebywać 70 osób, ale i tak wpuszczamy mniej. Wszelakie środki ostrożności oczywiście zachowujemy, a lodowisko znajduje się na świeżym powietrzu

- uspokaja.

Do kiedy lodowisko będzie czynne?

Do kiedy mieszkańcy Majdanu Królewskiego i okolic będą mogli cieszyć się lodowiskiem? Tomasz Fortuna przekazał nam, że póki temperatura na zewnątrz jest bliska zeru stopni, lodowisko będzie funkcjonować.

- Tak naprawdę do siedmiu stopni na plusie, jeśli nie ma wiatru, agregat chłodzący da sobie radę i jesteśmy w stanie  utrzymać właściwe parametry lodu. Powyżej siedmiu stopni zaczyna pojawiać się woda na tafli lodu i wtedy gołym okiem widać, że już nie można jeździć

- nadmienia.

Cennik lodowiska w Majdanie (za godzianę)

 • 7 zł - bilet normalny
 • 5 zł - bilet ulgowy (dzieci do 7 lat, uczniowie oraz studenci)
 • 0 zł - zorganizowane grupy szkolne (w ramach zajęć lekcyjnych)
 • 6 zł - wypożyczenie 1 pary łyżew
 • 15 zł - ostrzenie łyżew (od pary)
 • 6 zł - pingwinek do nauki jazdy na łyżwach (za 30 min)
 • 2 zł - jabłuszko do zjeżdżania
 • 3 zł - kask
LODOWISKO OTWARTE DLA MIESZKAŃCÓW JEST PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ. W JAKICH GODZINACH?

 • Poniedziałek - Piątek w godz. 14:00 – 21:00
 • Sobota- Niedziela w godz. 11:00 – 21:00
ZMIANA GODZIN OTWARCIA NASTĄPI W DNI:

 • 24.12.2021r. - czynne w godz. 11:00 - 15:00
 • 25.12.2021r. - NIECZYNNE
 • 26.12.2021r. - czynne w godz. 15:00 - 21:00
 • 31.12.2021r. - czynne w godz. 11:00 - 21:00
 • 01.01.2022r. - czynne w godz. 15:00 - 21:00
 • 06.01.2022r. - czynne w godz. 11:00 – 21:00
W pozostałe dni wolne od nauki (przerwa świąteczna, ferie zimowe) lodowisko czynne od godz. 11 do 21.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy