Dzikowiecka gmina ma ambitne plany co do Rządowego Funduszu Polski Ład. Pięć wniosków złożonych do Banku Gospodarstwa Krajowego opiewa na łączną kwotę 13 mln 81 tys. złotych. Gmina zamierza przeznaczyć na te inwestycje w sumie 855 tysięcy złotych z własnego budżetu. Czy plan się powiedzie?
Kanalizacja na cztery kilometry
Pierwsza inwestycja została wyceniona na 2 mln 350 tys. złotych i zakłada budowę kanalizacji sanitarnej wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków w Wilczej Woli.Ma ona polegać na budowie kanalizacji na odcinku czterech kilometrów w przysiółkach Pniaki i Łąkieć w tej miejscowości oraz modernizacji urządzeń, które znajdują się na wyposażeniu tamtejszej oczyszczalni. Jak argumentuje gmina Dzikowiec, inwestycja ma poprawić stan środowiska naturalnego, czystości wód i gleby oraz dostosować prowadzoną na terenie gminy gospodarkę ściekową do polskich i europejskich standardów. Chodzi przede wszystkim o oszczędne i racjonalne gospodarowanie m.in. wodą.
Gmina na ten cel planuje przeznaczyć równe sto tysięcy złotych. Reszta ma pochodzić z rządowej dotacji.
Doświetlić ciemne ulice
Kolejny wniosek zakłada budowę i modernizację oświetlenia ulicznego w Wilczej Woli. Za kwotę 496 tys. złotych urząd planuje zbudować linię energetyczną oraz postawić nowe słupy z oprawami oświetleniowymi przy drogach powiatowych i gminnych.Jednak to nie wszystko. Gmina planuje również wymienić istniejące oświetlenie na nowoczesne lampy w technologii LED. Inwestycja ma poprawić widoczność na drogach oraz pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej.
Brak odpowiedniego doświetlenia ulic w Wilczej Woli był niejednokrotnie zgłaszany przez mieszkańców. W przypadku przyznania dofinansowania, ten problem zostałby raz na zawsze rozwiązany.
Gmina Dzikowiec zabezpieczyła na ten cel 496 tys. złotych w swoim budżecie.
Rozwiązać problem kanalizacji
Najdroższa inwestycja dotyczy modernizacji oczyszczalni ścieków w Nowym Dzikowcu. Ten wniosek opiewa na kwotę bagatela 6 mln 950 tys. złotych. Głównym celem tego zadania jest zwiększenie przepustowości najmniejszej oczyszczalni do wartości 600-700 metrów sześciennych na dobę.Modernizacja ma posłużyć dla mieszkańców gminy Dzikowiec, jak również obecnych i przyszłych podmiotów gospodarczych i firm. Chodzi m.in. o punkty handlowe, usługowe czy gospodarstwa agroturystyczne. Planowana inwestycja ma rozwiązać problem systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków. Ma to być również impuls do rozwoju budownictwa jednorodzinnego na terenie gminy.
Udział własny, jaki zapewniła dzikowiecka gmina, wynosi 350 tys. złotych. Resztę docelowo mają pokryć pieniądze z Polskiego Ładu.
Szkoła w Lipnicy do remontu
Ostatnim, piątym wnioskiem, który złożyła gmina w ramach rządowego programu, jest modernizacja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipnicy. Powstał on w latach 80. XX wieku i zdaniem gminy, wymaga pilnego remontu.Chodzi głównie o ocieplenie ścian szkolnego budynku, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, odnowienie instalacji centralnego ogrzewania oraz wewnętrznych pomieszczeń. Planowana jest również przebudowa wejścia do szkoły oraz barierek. Wszystko po to, aby lepiej przystosować budynek dla osób niepełnosprawnych.
Urząd zaznacza, że PSP w Lipnicy jest bardzo ważnym ośrodkiem edukacyjnym na terenie gminy. Jak dalej argumentuje, inwestycja pomoże zaoszczędzić na energii elektrycznej i ogrzewaniu. Szkoła ma stać się również przyjaznym miejscem pod względem estetycznym, jak i użytkowym.
Remont placówki wyceniono na 950 tys. złotych, z czego 150 tys. to wkład własny gminy Dzikowiec.
Ostatni wniosek dotyczył odnowienia zespołu parkowo-dworskiego Błotnickich w Dzikowcu. Pisaliśmy o tym tutaj: Rozbudowa dworu Błotnickich w Dzikowcu w zasięgu ręki. Gmina stara się o pieniądze z Polskiego Ładu [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.