Reklama

Gdzie mogą podziać się seniorzy z Kolbuszowej i okolic?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Gdzie mogą podziać się seniorzy z Kolbuszowej i okolic?  - Zdjęcie główne

Seniorzy w Kolbuszowej i okolicach mają wiele miejsc, w których mogą się podziać. | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Seniorzy z Kolbuszowej i okolic mają duży wybór miejsc, w których mogą spotkać się ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi.

Często mówi się, że osoby starsze, czyli seniorzy, to grupa społeczna nieco wykluczona, niechciana i mniej pożyteczna dla społeczeństwa. Niektóre osoby w podeszłym wieku tak właśnie się czują.

Wiek emerytalny, zakończenie pracy zawodowej, duża ilość czasu wolnego. Przez to wszystko niektórzy mogą czuć się wykluczeni i samotni. 

Tutaj z pomocą mogą przyjść znajomi i przyjaciele, którzy chętnie spędzą wspólnie czas. Gra w szachy, warcaby, spacery, wspólne śpiewanie i biesiadowanie - to wszystko z pewnością poprawia samopoczucie naszych seniorów. 

Dlatego tak ważne jest, aby osoby w wieku emerytalnym nie czuły się osamotnione. Dlatego coraz liczniej powstają dzienne domy seniora. Ich w Kolbuszowej i okolicach nie brakuje. W ostatnim czasie powstał Dzienny Dom Pobytu Seniora w Kolbuszowej. Dom będzie funkcjonował w ramach otrzymanego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Podkarpacką Fundacją Rozwoju Regionalnego w Mielcu.

- Gruntownie przebudowany budynek przy ul. Narutowicza jest w pełni wyposażony i dostosowany do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Został udostępniony dla wypoczynku i rehabilitacji 30 seniorów i będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku po osiem godzin dziennie. Seniorzy mają zapewniony dowóz, wyżywienie (śniadanie oraz dwudaniowe obiady), stałą opiekę oraz zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia o charakterze rozwojowym, edukacyjnym i rekreacyjnym

- informują pracownicy kolbuszowskiego urzędu. 

Do swojej dyspozycji seniorzy mają salę spotkań z aneksem kuchennym, pomieszczenie klubowe z kącikiem czytelniczym i komputerowym, salę ćwiczeń z szatnią i natryskiem oraz sale do indywidualnej terapii i wypoczynku. Budynek jest wyposażony w windę, a na zewnątrz znajduje się zadaszony taras. Seniorzy mogą korzystać także z ogrodu wypoczynkowego z altaną i deptakami spacerowymi oraz z nowo powstałych bulwarów nad Nilem w pobliżu budynku. 

O tym więcej napisaliśmy w artykule: 

Domy seniora w powiecie kolbuszowskim

To nie jedyne takie miejsce w powiecie kolbuszowskim. Na terenie powiatu działa bowiem Dzienny Dom Senior "Wigor" w Niwiskach. To prężnie działająca i liczna grupa seniorów. 

- W ciepłym i przytulnym wnętrzu naszego Domu można odkryć zdolności artystyczne, manualne i kulinarne. Dbamy o zdrowie i dobre samopoczucie 

- piszą zachęcająco seniorzy na swoim profilu na Facebooku.

Prężnie rozwija się także Klub Senior + w Przedborzu. Działania szczęśliwych członków klubu możemy także śledzić na ich facebookowym profilu. W Kolbuszowej seniorzy śmiało mogą dołączyć także do Klub Trzeciego Wieku. To klub działający od 2008 roku przy bibliotece w Kolbuszowej. Mogą też zapisać się i wstąpić w szeregi Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział w Kolbuszowej.

Inne formy aktywności dla seniorów 

Seniorzy w Kolbuszowej mają także możliwość wstąpienia do wielu grup artystycznych i kapel. Należą do nich m.in. Ziemia Kolbuszowska, Górniacy, Cmolesianie i wiele innych. 

Śmiało mogą także zasilić szeregi Kół Gospodyń Wiejskich, do których coraz częściej należą także mężczyźni. 

Dom pomocy w powiecie kolbuszowskim 

W powiecie kolbuszowskim, a konkretnie w Cmolasie znajduje się Dom Pomocy Społecznej Caritas im. ks. Wojciecha Borowiusza.

Dom posiada 79 miejsc dla kobiet i mężczyzn, z czego 71 miejsc dla osób w podeszłym wieku i 8 miejsc dla osób przewlekle somatycznie chorych. Placówka zapewnia mieszkańcom całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby bytowe, opiekuńcze, społeczne i religijne w formach i zakresie wynikającym z indywidualnych potrzeb na poziomie obowiązującego standardu.

Szczególną rolę w pracy domu spełnia personel opiekuńczo-terapeutyczny. Każdy mieszkaniec może liczyć na pomoc w podstawowych czynnościach życiowych, takich jak wykonywanie toalety, ubieranie, karmienie, kąpiel. Opiekę lekarską nad mieszkańcami sprawuje lekarz rodzinny.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy