Reklama

Fundusz sołecki podzielony. Mieszkańcy Kolbuszowej Górnej zaplanowali wydatki na 2023 rok. W planie m.in. pralko-suszarka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Fundusz sołecki podzielony. Mieszkańcy Kolbuszowej Górnej zaplanowali wydatki na 2023 rok. W planie m.in. pralko-suszarka - Zdjęcie główne

Sołtys Jan Fryc z Kolbuszowej Górnej mówi o planowanych zadaniach w 2023 roku. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Ponad 50 tysięcy złotych mieli do podziału mieszkańcy Kolbuszowej Górnej. Mowa o pieniądzach przyznanych w ramach funduszu sołeckiego. Jakie zakupy zaplanowano w 2023 roku?

Chociaż Kolbuszowa Górna jest jednym z największych sołectw w gminie Kolbuszowa, o podziale 52 347,20 zł decydowało zaledwie 26 osób. Tyle właśnie wzięło udział w zebraniu wiejskim, którego jednym z punktów był podział funduszu sołeckiego na 2023 rok. 

Największa część z tej kwoty (14,6 tys. zł) wydana zostanie na utrzymanie dróg gminnych w Kolbuszowej. Mowa tu o pracach wykonanych równiarką, jak i zakupie kamienia, którym utwardzane są gminne trakty. 

Niewiele mniej (14 tys. zł) trafi na opracowanie dokumentacji potrzebnej do budowy parkingu przy szkole podstawowej.

- Na razie czekamy na uporządkowanie tego placu po budowie kanalizacji. Liczymy też na to, że jak już będziemy mieć dokumentację na parking, to w budżecie znajdą się pieniądze na jego budowę

- mówi Jan Fryc, sołtys Kolbuszowej Górnej.

Mieszkańcy sołectwa zaplanowali także 7,5 tys. zł na utrzymanie zieleni we wsi. Czy to wystarczy? Sołtys Fryc zaznacza, że samo koszenie trawy z roku na rok kosztuje coraz więcej. 

- Ciężko powiedzieć, czego możemy się spodziewać. Ceny idą w górę

- stwierdza.

Z 52 tys. zł zakupione zostaną także stroje dla miejscowego zespołu Górniacy (3,5 tys. zł). Kolejne 2 tys. zł na remont drogi za rzeką oraz spotkania integracyjne organizowane w ciągu roku (5 tys. zł). 

W 2023 roku zaplanowano także zakup sprzętu AGD. Dwie przenośne lodówki trafią do Koła Gospodyń Wiejskich w Kolbuszowej Górnej (koszt 1,2 tys. zł). Z kolei druhowie z miejscowej jednostki OSP dostaną pralko-suszarkę za 4,5 tys. zł, do której będą mogli wrzucić ubrania specjalne po akcji gaśniczej. 

To wszystkie wydatki, jakie uwzględniono w przyszłorocznym funduszu sołeckim. Sołtys Jan Fryc ma także nadzieję na to, że w budżecie gminy zaplanowane zostaną kolejne pieniądze na dokończenie parkingu przy kościele. Ta inwestycja, etapami, jest realizowana od kilku lat - ostatnio jesienią tego roku za 99 655,71 zł. 

Szefowi wsi marzy się także chodnik przy drodze powiatowej Kolbuszowa Górna - Kłapówka w przysiółku Wojków.

- Gdyby się udało zrobić, na razie, chociaż ten odcinek od nowego peronu kolejowego do drogi krajowej nr 9 to byłoby dobrze. To jednak zadanie dla powiatu, który jest zarządcą drogi

- dodaje nasz rozmówca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy