Reklama

Dziś radni podejmą decyzję co ze szkołą w Posuchach. Czy zostanie zamknięta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Dziś radni podejmą decyzję co ze szkołą w Posuchach. Czy zostanie zamknięta? - Zdjęcie główne

W szkole w Posuchach uczą się jedynie dzieci w klasach I-III. Otwarty jest tam także oddział przedszkolny. | foto pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Dziś (poniedziałek, 30 stycznia) radni z gminy Raniżów podejmą decyzję, co ze szkołą w Posuchach. Czy zostanie zamknięta?

Radni z raniżowskiej gminy jeszcze w 2020 roku podjęli decyzję o zamknięciu szkół w Zielonce i Staniszewskiem. Powód? Brak dzieci. Wszystko wskazuje na to, że taki sam los czeka szkołę w Posuchach. Aktualnie trwają w tej sprawie konsultacje.

Jak czytamy w uzasadnieniu dotyczącym zamiaru likwidacji szkoły, placówka ma zostać zlikwidowana 31 sierpnia 2023 r. Ma działać zatem do końca roku szkolnego, do którego  zostało jeszcze kilka miesięcy. 

W szkole działają jedynie klasy I-III oraz oddział przedszkolny. Z dniem 1 września 2023 roku dzieci miałyby zapewnioną kontynuację nauki oraz dowóz do szkoły w Raniżowie, która jest wyposażona w świetlicę szkolną, salę gimnastyczną, boiska sportowe, plac zabaw czy stołówkę, czego nie ma placówka w Posuchach. 

Struktura organizacyjna szkoły w Posuchach obejmuje klasy I-III oraz oddział przedszkolny. Według stanu na dzień 30 września 2022 r. do szkoły uczęszcza zaledwie ośmiu uczniów oraz do oddziału przedszkolnego 15 maluchów. 

- Zgodnie z posiadaną przez gminę wiedzą na temat społeczności lokalnej można stwierdzić, iż znaczny procent dzieci zameldowanych w obwodzie nie uczęszcza do tej szkoły. Spowodowane jest to wyjazdami zagranicznymi rodziców za pracą lub pobieraniem nauki w innych szkołach, np. w szkole w Raniżowie

- czytamy uzasadnienie. 

W szkole w Posuchach zatrudnionych jest sześciu nauczycieli w łącznym wymiarze 3,66 etatu oraz jedna osoba obsługi w wymiarze 0,50 etatu. 
Jak wynika z przedstawionych okoliczności, nie ma tej w chwili możliwości zapełnienia klas istniejącej szkoły w Posuchach kolejnymi rocznikami dzieci. 

Również dane meldunkowe dotyczące dzieci nie dają podstaw do zapełnienia klas, ponieważ wiele dzieci mimo zameldowania, nie zamieszkuje miejscowości. - Podjęcie przez radę decyzji o likwidacji szkoły jest uzasadnione wysokimi i wciąż rosnącymi kosztami utrzymania szkoły. Z każdym rokiem szkolnym maleje liczba uczniów - argumentuje urząd. 

Dalej czytamy, że wskazana sytuacja ma swoje dalsze negatywne konsekwencje w postaci niemożności zapewnienia uczniom optymalnych warunków nauczania, związanych m.in. z koniecznością prowadzenia zajęć edukacyjnych w małych, kilkoosobowych grupach klasowych, będących klasami łączonymi, co znacząco redukuje możliwość indywidualnej pracy nauczyciela z uczniem, która to kwestia uchodzi za główny atut tzw. małych szkół. 

Andrzej Burek, sołtys Posuch, zaznacza, że rodzice chcą utrzymać chociażby oddział przedszkolny, do którego uczęszcza aktualnie 15 dzieci. Co nie znaczy, że nie zależy im na utrzymaniu całej szkoły. 

- Zależy na tym, żeby przedszkolaki miały gdzie chodzić

- mówi sołtys.

Gospodarz wsi zauważył także, że mieszkańcy mają obawy, że jeżeli radni zagłosują nad likwidacją szkoły wraz z oddziałem przedszkolnym, trudno będzie na nowo powołać przedszkole. - Widzimy, co się dzieje w Staniszewskiem. Ten budynek niszczeje, nie chcemy, żeby u nas było podobnie - zanzacza sołtys Andrzej Burek.

Radni podejmą decyzję w tej sprawie w poniedziałek, 30 stycznia, na sesji.

Uczniowie w szkole w Posuchach (dane aktualne):

  • oddział przedszkolny 0 15 dzieci (w wieku od 3 do 6 lat)
  • kl. I - 2 uczniów
  • kl. II - 2 uczniów
  • kl. III - 4 uczniów

Z analizy danych demograficznych wynika, że liczba uczniów przypisanych do obwodu tej szkoły w kolejnych ladach będzie nadal kształtowała się na bardzo niskim poziomie i będzie wynosiła w klasach I-III:

W roku szkolnych 2023/2024

  • kl. I - 3 uczniów
  • kl. II - 2 uczniów
  • kl. III - 2 uczniów

W roku szkolnym 2024/2025

  • kl. I - 4 uczniów
  • kl. II - 3 uczniów
  • kl. III - 2 uczniów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy