Reklama

Drzewka z Holandii a krzesła z Wietnamu. Tak zmienia się otoczenie dworku Hupki w Niwiskach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Otoczenie wokół zabytkowego dworku Hupki w Niwiskach pięknieje. Wytaczane są alejki, zaplanowano dużo nasadzeń i oświetlenie zabytku. Wszystko ma wyglądać niemal tak, jak 80 lat temu.

Prace realizowane w Niwiskach są już na ukończeniu. - Wszystko ma być gotowe do końca listopada - mówi Elżbieta Wróbel, wójt gminy. Pracowników firmy, która wygrała przetarg, można spotkać na placu budowy od samego rana do zachodu słońca. 

- Jeszcze trochę zostało do zrobienia, chociażby pielęgnacja dębów przed budynkiem urzędu czy wykonanie alejek w parku, które zostały już wytyczone. Mamy też bardzo dużo nasadzeń do zrobienia. Wykonawca zapewnił mnie jednak, że przyjdzie tu 30 osób i uwiną się 2 trzy dni - dodaje szefowa gminy Niwiska. 

Jak za Hupki

Do Niwisk ściągane są stare odmiany krzewów. Będą też owocowe drzewka, które trafią tu prosto z Holandii.

- Wszystko musi być tak, jak było to za Hupki. Architekt od zabytków wyszukał, jakie krzewy wtedy rosły i tego musimy się trzymać

- dodaje nasza rozmówczyni. 

Na zobaczenie całego efektu wykonanych prac trzeba będzie poczekać przynajmniej rok lub dwa, aż zieleń podrośnie. 

Realizowany projekt przewiduje też zadbanie o stare drzewa w zabytkowym parku.

- Starodrzew zostanie poratowany. Inspektor od nadzoru powiedział, że te drzewa powinny jeszcze długo wytrzymać. Jedno z nich będzie wiązane metalową linką

- wyjaśnia wójt. 

Koncerty przed dworkiem

Po zakończeniu prac przed wejściem do zabytkowego dworku już nie zaparkujemy. Powstaje tam rondo. Droga będzie wyłożona kamieniem, podobnie jak alejki w parku. Nie ma tu mowy o kostce brukowej.

- Zrobimy jeden kierunek wjazdu i wyjazdu. Przed dworkiem będzie można się tylko na chwilkę zatrzymać. Mamy za to dodatkowe miejsca parkingowe w sąsiedztwie jako przedłużenie istniejącego parkingu

- wyjaśnia Elżbieta Wróbel. 

Zmienia się także otoczenie przy zlokalizowanej niedaleko szkole podstawowej. Sad przed budynkiem został wyrównany. Posiane zostaną łąki kwietne. Wykonane zostaną dwie altanki i miejsce na grilla. 

Z kolei przed dworkiem przygotowane zostało miejsce przed tarasem, gdzie będzie można postawić sto drewnianych krzeseł dla publiczności. Te zakupiono w Wietnamie.

- Jesteśmy też w trakcie opracowywania dokumentacji na monitoring całego terenu, co zostanie oczywiście uzgodnione z konserwatorem zabytków. To wszystko jest dla ludzi, o ile korzysta się z tego kulturalnie

- dodaje szefowa gminy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy