Reklama

Dom seniora w Brzostowej Górze zamiast szkoły. Ruszył przetarg na modernizację budynku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Google Maps

Dom seniora w Brzostowej Górze zamiast szkoły. Ruszył przetarg na modernizację budynku - Zdjęcie główne

Szkoła w Brzostowej Górze zostanie zaadoptowana pod dom seniora. | foto Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Budynek po dawnej szkole w Brzostowej Górze zostanie przekształcony w Dzienny Dom Seniora. Pieniądze na ten cel są zabezpieczone w gminnym budżecie. Samorząd ogłosił już przetarg. Co w planach?

Formalnie szkoła w Brzostowej Górze została zlikwidowana 31 sierpnia 2022 roku. Jej mienie całkowicie przejęła majdańska gmina. Decyzja o likwidacji nie była łatwa, ale konieczna.

20 miejsc dla seniorów

Przedstawiciele gminy Majdan Królewski niejednokrotnie podkreślali, że dzieci w tamtej placówce po prostu jest za mało i utrzymywanie budynku nie jest opłacalne. Stąd powstał pomysł na przekształcenie szkoły w dom seniora.

Samorząd w środę (12 kwietnia) ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Jerzy Wilk, szef majdańskiej gminy, zdradził, że planowane jest utworzenie około 20 miejsc dla seniorów. Ten jednocześnie ma obawy, że może okazać się to za mało.

- Mamy nadzieję, że w trakcie bieżącej działalności Dzienny Dom Seniora będzie się rozwijał, a liczba możliwych do utworzenia miejsc wzrośnie

- dodał nasz rozmówca.

Kompletny remont

Prace będą polegać na dobudowie dźwigu (platformy osobowej), wydzielenia dwóch lokali mieszkalnych, dostosowania istniejących pomieszczeń w obiekcie pod dom seniora oraz obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. W planach także wymiana istniejącej instalacji elektrycznej wraz z montażem systemu fotowoltaiki, wymiana centralnego ogrzewania i kotła gazowego na nowy oraz montaż systemu pompy
ciepła i układu chłodzenia.

Zmodernizowana zostanie także instalacja wodociągowa (ciepłej wody użytkowej), hydrantowa i wymieniona zostanie
instalacja sanitarna. Termomodernizację przejdzie cały budynek szkoły podstawowej - ocieplenie i izolacja ścian fundamentowych. Niezbędne będą prace projektowe i ocena stanu technicznego, a także wykonanie projektu kolorystyki.

Na zewnątrz powstanie siłownia terenowa. Planowana jest dostawa i montaż wyciągu górnego, wahadła, orbitreka i biegacza na stopie, motyla z prasą nożną, twistera, wioślarza i ławeczki. Majdańska gmina żąda wniesienia przez wykonawcę wadium w wysokości 30 tys. złotych.

Zainteresowani realizacją zamówienia mają czas do 28 kwietnia do godz. 11 na złożenie ofert do urzędu. Ich otwarcie nastąpi tego samego dnia. Firma, która wygra przetarg, będzie miała aż 430 dni na wykonanie robót.

Emeryci są zainteresowani

Włodarz przyznaje, że na terenie gminy Majdan Królewski brak jest obecnie instytucjonalnych form opieki dla osób starszych i zapewnił, że przystępując do realizacji tego projektu, rozeznano potrzeby mieszkańców w tym zakresie. 

- Mieszkańcy w wieku emerytalnym są zainteresowani możliwością wspólnego spędzania czasu w grupie rówieśniczej, w ramach której ich poglądy, oczekiwania, sposób spędzania wolnego czasu będą podobne

- poinformował Wilk i dodał: - Wstępnie oszacowano, że ok. 10 proc. z tej grupy jest w pełni zdecydowane na uczestnictwo w zajęciach DDS.

Dom za trzy miliony

Pomoc społeczna ma kosztować samorząd w 2023 roku prawie 5 mln 300 tys. złotych. Najwięcej z tej kwoty (2 mln 937 tys. zł) ma zostać przeznaczone na przebudowę i modernizację infrastruktury społecznej poprzez budowę Dziennego Domu Seniora w Brzostowej Górze.

Na ten cel z Polskiego Ładu samorząd otrzymał 2 mln 100 tys. zł. Adaptacja budynku była jednym z priorytetów wójta, znalazła się na 5. miejscu w jego zestawieniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy