Dom bez pozwolenia na budowę można legalnie stawiać już od 3 stycznia tego roku. Nie trzeba też zatrudniać kierownika budowy. W drugim kwartale roku dostępne będzie także 38 darmowych projektów takich budynków. Czy to zachęci potencjalnych inwestorów?
Jeden chętny na budowę domu do 70 mkw
Do Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej nie wpłynął żaden wniosek o budowę domu do 70 metrów kwadratowych. W gminach także nie ma praktycznie żadnego zainteresowania budową takiego budynku mieszkalnego. Do urzędów bowiem należy złożyć wniosek o warunki zabudowy, jeżeli w danej gminie nie ma Miejscowego Planu Zagospodarowanie Przestrzennego.Jedynie na terenie gminy Cmolas, w miejscowości Trzęsówka, jest jeden chętny na budowę domu do 70 metrów kwadratowych. Na terenie pozostałych gmin w powiecie kolbuszowskim zainteresowanie jest zerowe.
Z 70 metrów na 90 użytkowych
Inwestor może zbudować dom o powierzchni zabudowy (po obrysie) wynoszącej do 70 mkw. Oznacza to, że budynek może mieć wymiary siedem na dziesięć metrów. Wewnątrz wymiary będę jeszcze mniejsze. Po odjęciu murów będzie to około 6,5 metra na 9,5 metra.Z powierzchni 70 metrów kwadratowych możemy "wyciągnąć" jednak więcej powierzchni użytkowej. Budując parter i poddasze, można uzyskać nawet do 90 metrów kwadratowych. To w dalszym ciągu dla niektórych wciąż mało.
Przepisy mówią także, że na każde 500 mkw działki można postawić jeden taki dom. Budynek musi być wolnostojący i może mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Grzegorz Jaje, kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa w Kolbuszowej, dodaje, że nie można do takiego budynku dobudować garażu np. na samochód. Można go jednak postawić oddzielnie na tej samej działce.
Formalności w urzędzie - co jest potrzebne do budowy domu do 70 mkw
Dom bez pozwolenia nie wymaga załatwiania wielu formalności. Na początek trzeba być właścicielem działki budowlanej. Następnie na obszarach pozbawionych planu miejscowego inwestor musi uzyskać warunki zabudowy (WZ), które urząd wydaje w nieprzekraczalnym terminie 21 dni. Inwestor może nie otrzymać WZ, jeśli w promieniu 200 m od działki nie ma odpowiedniej zabudowy.Gdy inwestor już dysponuje WZ, projektem budowlanym domu i innymi wymaganymi dokumentami, dokonuje zgłoszenia budowy. Można zrobić to przez internet. Urzędnicy nie mogą się sprzeciwić budowie, a więc nie trzeba czekać na żadną zgodę. - Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia - czytamy w komunikacie rządowym na gov.pl.
Łatwiej sprawa wygląda na terenach posiadających plan miejscowego zagospodarowania. W takim przypadku wystarczy samo zgłoszenie budowy wraz z projektem domu i resztą niezbędnych dokumentów, bez uzyskiwania WZ. W obu przypadkach nie ma obowiązku zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Trzeba za to powiadomić o planowanym terminie rozpoczęcia robót nadzór budowlany oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem.
Gotowe i darmowe projekty już w drugiej połowie 2022 roku
Rząd zapowiedział stworzenie puli gotowych projektów domów jednorodzinnych do 70 mkw, z których Polacy mogliby korzystać za darmo. - Chcemy pójść jeszcze o krok dalej i wesprzeć Polaków w realizacji marzenia o własnym domu, udostępniając każdemu bezpłatnie projekty budowlane o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych - tłumaczył wiceminister rozwoju i technologii, Piotr Uściński.W styczniu tego roku rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny na stworzenie przykładowych projektów domów bez pozwolenia. Wybrano 38 prac. Już w drugim kwartale 2022 r. darmowe projekty będzie można pobrać ze specjalnej rządowej strony.
Stworzenie puli darmowych projektów pozwoli budującym zaoszczędzić. Od kosztów odpadnie bowiem cena projektu, która waha się aktualnie od tysiąca do kilku tysięcy zł. Jednocześnie budujący taki dom miałby pewność, że zatwierdzony przez państwowe instytucje projekt na pewno spełnia wszystkie wymogi. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli konieczne będą zmiany w projekcie, żeby dopasować go do konkretnej działki, to za wprowadzenie zmian trzeba już będzie zapłacić.
Koszty budowy domu do 70 mkw
Serwis internetowy money.pl przeanalizował przykładowe projekty domów do 70 mkw. Koszt budowy do stanu surowego waha się od 125 do 188 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wykończenia.
- Cena budowy domu do 70 mkw i załatwienia dokumentów jest podobna do budowy większego domu. Jedynie jest krótszy czas na załatwienie dokumentacji. Procedura warunków zabudowy jest skrócona do 21 dni, normalnie taka procedura trwa dwa miesiące
- wyjaśnia kierownik Grzegorz Jaje.
Czy zatem opłaca się budować taki dom, czy może dołożyć i postawić większy? Na to pytanie każdy z inwestorów musi odpowiedzieć sobie sam. Wiele osób wskazuje też na to, że chcąc sprzedać w przyszłości taki dom, nie każdy będzie chciał go kupić. Po pierwsze jest on mały. Po drugie, w praktyce, bez doświadczonego kierownika budowy, nie wiadomo do końca, czy dom został wybudowany solidnie i jest w stu procentach bezpieczny.
Czy mogę sprzedać dom do 70 mkw?
Konieczność złożenia oświadczenia o budowie dla własnych potrzeb mieszkaniowych wzbudziła wątpliwości związane z możliwością wynajmu czy sprzedaży domu do 70 mkw, wybudowanego bez pozwolenia na budowę i kierownika budowy. Ustawa nie reguluje w żaden szczególny sposób tej kwestii.Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiły się odpowiedzi dotyczące tej kwestii. Czy jeśli zmieni się moja sytuacja materialna i będę zmuszony sprzedać wybudowany dom, grożą mi jakieś konsekwencje? - Ustawa nie ogranicza w żaden sposób możliwości zbycia domu w takiej sytuacji - informuje ministerstwo.
Czy wybudowany w ramach programu dom mogę sprzedać? - Brak szczególnych regulacji w stosunku do Kodeksu cywilnego określających warunki zbycia, sprzedaży lub wynajmu takich nieruchomości - wyjaśnia ministerstwo
Domów w powiecie kolbuszowskim przybywa
W 2021 roku Wydział Architektury i Budownictwa w Kolbuszowej wydał 237 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych na terenie powiatu kolbuszowskiego. Większość z nich ma powierzchnię około 100 -120 metrów kwadratowych.Jeżeli chodzi o mniejsze domy "bez pozwolenie", zainteresowanie jest znikome. Przepisy weszły w życie od 3 stycznia. Czy zainteresowanie jednak rosło, dowiemy się pod koniec 2022 roku. O tym więcej przeczytasz w artykule: Coraz drożej, a domów przybywa. Ile pozwoleń wydano w ostatnim czasie w powiecie kolbuszowskim? [ROZMOWA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.