Reklama

Co nowego w Cmolasie? Będą prace

Opublikowano: ndz, 27 wrz 2020 14:00
Autor:

Co nowego w Cmolasie? Będą prace  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI W niedzielę, 20 września, odbyło się zebranie wiejskie w Cmolasie. Podobnie jak w latach ubiegłych nie wzbudziło ono dużego zainteresowania. Na 2188 uprawnionych mieszkańców przybyło zaledwie 26.

Na spotkaniu mieszkańcy mieli m.in. zagłosować nad podziałem wiejskich pieniędzy. Jak poinformował Krzysztof Sochacki, sołtys Cmolasu, na rok 2021 wieś otrzymała do podziału nieco ponad 44 tys. zł. - Czy to jest dużo, czy mało, to zdania są podzielone. Najmniej ma Cmolas w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Mniejsze miejscowości mają takie same kwoty - zauważył gospodarz wsi.

Do Rady Sołeckiej i sołtysa wpłynęło kilka wniosków od mieszkańców, którzy mieli pomysł, jak te pieniądze wydać. Sołtys Sochacki ze swojej strony zaproponował, żeby na opracowanie projektu technicznego na parking przy przystanku PKP w Cmolasie przeznaczyć 5 tys. zł. Podobną kwotę chciał przekazać na remont dróg gminnych. Kolejnym pomysłem gospodarza Cmolasu było przekazanie 3 tysięcy złotych na nowe ławeczki do ogrodu przy Szkole Podstawowej w Cmolasie.

Mieszkańcy natomiast zaproponowali, aby na remont drogi za zabytkowym kościółkiem i dowiezienie tam kruszywa przeznaczyć 5 tys. zł. Chcieli oni także, aby powstały lampy w stronę ujęcia wody oraz na Jagodniku Cmoleńskim za łączną kwotę ponad 15 tys. zł. Również strażacy z OSP Cmolas zwrócili się, aby przeznaczyć 8 tysięcy złotych na zakup butów bojowych dla druhów. Pojawił się także pomysł wykonania stojaków na rowery wraz z zadaszeniem za ponad 8 tys. zł. Tempo Cmolas z kolei chciało otrzymać ponad 7 tys. zł na zakup kosiarki. Koło Gospodyń Wiejskich prosiło o wsparcie ich organizacji w kwocie 5 tys. zł. Ogółem wnioskowana kwota przerosła fundusz sołecki i wyniosła 62 tys. zł. - W związku z powyższym Rada Sołecka miała trudny orzech do zgryzienia, ale stanęła na wysokości zadania i wybrała te zadania, które są najważniejsze - mówił na zebraniu sołtys Krzysztof Sochacki.

Kwoty na poszczególne zadania zostały zmniejszone. Na remont drogi za zabytkowym kościółkiem zostanie przeznaczone mniej pieniędzy. Jak tłumaczył gospodarz wsi, tam mieszkańcy chcieli utwardzić drogę. - Częściowo jednak sami utwardzili wjazdy na posesję, więc w ramach remontu dowieziemy kruszywa - mówił sołtys.

Jeżeli chodzi o montaż lamp na Jagodniku Cmoleński, Rada Sołecka doszła do wniosku, że przeznaczy na to zadanie 5 tys. zł. - Po jednej stronie mieszkają mieszkańcy Cmolasu, po drugiej Jagodnika. W związku z powyższym zwróciłem się do mieszkańców Jagodnika i mam nadzieję, że mieszkańcy przekażą część fundusz na resztę oświetlenia - poinformował zebranych Krzysztof Sochacki.

Mieszkańcy byli za takim podziałem funduszu. Tylko dwie osoby wstrzymały się od głosu.

 

Ostateczny podział funduszu sołeckiego w Cmolasie:

  •  Na opracowanie dokumentacji technicznej na parking przy PKP - 4 tys. zł
  •  Remont dróg gminnych - 7 tys. zł
  •  Zakup ławeczek do ogrodu przedszkolnego - 2 tys. zł
  •  Wykonanie lamp w kierunku oczyszczalni ścieków - 3 tys. zł
  •  Wykonanie lamp w Jagodniku Cmoleńskim - 5 tys. zł
  •  Wykonanie stojaków rowerowych z zadaszeniem przy przystanku - 6 tys. zł
  •  Zakup kosiarki - 7 tys. zł
  •  Działalność KGW - 3 568 zł
  •  Dla jednostki OSP Cmolas - 7 tys. zł

Zebrani musieli także przegłosować zmianę przeznaczenia pieniędzy z 2020 roku. Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną nie odbył się zaplanowany Dzień Seniora czy festyn rodzinny, na których organizację przeznaczono pieniądze.
Pieniądze przekazano zatem m.in. na wycieczki oraz inne formy organizowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży oraz na doposażenie koła gospodyń w niezbędny sprzęt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.