Reklama

Budżet Cmolasu na 2022 rok. Niespełna 40 milionów na inwestycje. Co w planach?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso Kolbuszowskie

Budżet Cmolasu na 2022 rok. Niespełna 40 milionów na inwestycje. Co w planach? - Zdjęcie główne

Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas, podkreślił, że wszyscy są świadomi, że rok 2022 będzie rokiem trudnym. | foto Archiwum Korso Kolbuszowskie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCI Samorządowcy z gminy Cmolas dyskutowali nad budżetem na 2022 rok. Czego mogą spodziewać się mieszkańcy? Jakie obawy i cele mają radni?

Uchwała budżetowa, którą podejmowali radni na styczniowej sesji (25 stycznia), to jeden z ważniejszych dokumentów dotyczących życia gminy i mieszkańców. To właśnie w nim zawarte są wszystkie plany, zamierzenia, wydatki i wpływy na cały 2022 rok.- Jesteśmy wszyscy świadomi, że rok 2022 będzie rokiem trudnym z wielu względów. Tym niemniej, przy zgodnej współpracy, wszystkie przeszkody uda nam się pokonać - mówił Eugeniusz Galek, wójt gminy Cmolas. 

Wyraził on także nadzieję, że uchwalając budżet, rada wraz z urzędem będzie nadal zgodnie współpracować, aby został on zrealizowany. - Oczywiście, będąc urodzonym optymistą, mam w przygotowaniu wiele projektów, związanych czy to z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, czy to z Polskim Ładem, abyśmy kontynuując nasze wspólne działania, mogli z tych programów skorzystać tak, żeby na koniec roku 2022 ten budżet był wzbogacony, rozwinięty, żeby wszyscy radni byli zadowoleni, a szczególnie nasi mieszkańcy - podkreślił włodarz cmolaskiej gminy. 

Stanisław Siębor, radny z Porąb Dymarskich, zauważył, że w każdej miejscowości są zaplanowane większe lub mniejsze inwestycje, a radni i mieszkańcy są bardziej lub mniej zadowoleni. W imieniu klubu Głos Mieszkańców zwrócił on uwagę, że zbliża się termin naboru do Polskiego Ładu (termin mija 15 lutego). 

- Ten fundusz wzbudza wśród nas wszystkich dużo emocji i oczekiwań i mamy nadzieję, że te propozycje, które były złożone na koniec roku, one znajdą odzwierciedlenie w tych wnioskach - mówił radny Siębor. - Trzeba mieć świadomość, że jeżeli te wnioski zostaną pozytywnie rozpatrzone i te promesy otrzymamy, będzie wyzwanie przed nami w postaci zabezpieczenia pieniędzy na wkład własny do realizacji tych inwestycji i oczywiście będzie się to wiązało na pewno z modyfikacją tego budżetu - dodał samorządowiec.

Wielkie nadzieje na Polski Ład 

Bernadetta Wolak-Posłuszny, radna z Cmolasu, zauważyła, że w budżecie pojawiły się pieniądze zabezpieczone na kilka inwestycji. Mowa o drodze relacji Jagodnik-Jamnica-Trzęsówka oraz przebudowie drogi Pańskie Pola oraz Grabie-Poręby Dymarskie. - To jest 1 mln 600 tys. zł. Dochodzą nas słuchy, że dofinansowanie, o które wnioskowaliśmy, nie zostało nam przyznane. W takim układzie, z czego chcemy zabezpieczyć pieniądze na tę inwestycję? Chyba że ta informacja jest niepotwierdzona - prosiła o wyjaśnienia radna. 

Krystyna Róg, skarbnik gminy, poinformowała, że nie ma jeszcze oficjalnej decyzji, co do dofinansowania tych zadań.  

Andrzej Bujak, radny z Trzęsówki, również podkreślił, że droga z Trzęsówki do Jagodnika przez Jamnicę to ważna inwestycja. - Jako radni z Trzęsówki liczymy na wnioski, które będą składane do Polskiego Ładu, szczególnie tutaj ta droga Koczubaj - Podpołudnie, droga Trzęsówka-Złota Góra-Ostrowy Tuszowskie. Mamy nadzieję, że te inwestycje znajdą się w tym rozdaniu i że to rozdanie będzie kwotowo wyższe od poprzedniego - mówił radny Bujak.  

Problemy z budżetem były, są i będą 

- Ja myślę, że będąc na początku roku 2022 i przededniu składania wniosków do Polskiego Ładu, wszyscy mamy świadomość i będziemy tak działać, zgodnie jak dotychczas, że żadna miejscowość nie zostanie pominięta i w tę stronę nasze działania powinny pójść. W miarę możliwości, w miarę tego co da się uzyskać, będziemy te pieniądze dzielić - wyjaśniał Eugeniusz Galek. 

Ryszard Warzocha, przewodniczący Rady Gminy Cmolas, zaznaczył, że co roku problemy z budżetem były, są i będą. - Tego nigdy nie unikniemy. Każdy budżet, który przyjmowaliśmy wcześniej, przeważnie był realizowany. Jak będzie w tym roku? Trudny czas, skrojony został budżet, warunki są trudne, mam trochę obawy, ale po to jesteśmy, żeby te obawy powoli rozwiać - zaznaczył szef cmolaskiej rady.

Budżet został przyjęty przez radę jednogłośnie.

Najważniejsze inwestycje planowane w 2022 roku

 • W planie jest budowa chodnika w Ostrowach Tuszowskich. Inwestycja kosztować ma kilkaset tysięcy złotych. Niejednokrotnie mieszkańcy oraz radni zwracali uwagę na to, że na tej drodze nie jest zbyt bezpiecznie. Jest to bowiem trasa, którą wybiera wielu kierowców, jadąc do Mielca.
 • Kolejną inwestycją za ponad 1,8 mln zł ma być długo wyczekiwany remont drogi relacji Trzęsówka - Jagodnik przez tzw. Jamnicę. W tej kwocie znalazł się także remont drogi Jagodnik - Kapłonka - Cmolas.
 • Przebudowana ma zostać także droga na Pańskich Polach oraz Grabie - Poręby Dymarskie za ponad 1,2 mln zł.
 • W planach jest także remont drogi Zakościele - Stary Gościniec w Cmolasie za ponad 900 tys. zł.
 • Cmolaski urząd planuje także wykonać remont Centrum Kultury Wsi w Porębach Dymarskich za ponad 600 tys. zł.
 • Dużą inwestycją, która właśnie się rozpoczęła, jest budowa sali gimnastycznej w Jagodniku za ponad milion złotych.
 • Kolejnym długo wyczekiwanym zadaniem, które ma zostać zrealizowana w 2022 roku, jest budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Hadykówce, siłowni zewnętrznej w Trzęsówce, a także rozbudowa placu zabaw w Jagodniku.
 • Wyremontowana ma zostać kryta pływalnia w Cmolasie. Konieczność prac wskazywała jakiś czas temu Iwona Soda, dyrektor Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Cmolasie.
 • Gmina Cmolas chce przeznaczyć także po 20 tys. zł dla parafii w Porębach Dymarskich i Ostrowach Tuszowskich. Pieniądze zostaną przeznaczone na konserwację i prace remontowe zabytków.
 • Dla Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie przewidziana jest dotacja w kwocie 543 tys. zł na bieżące utrzymanie.
 • Kolejne ponad 400 tys. zł przeznaczonych ma być dla bibliotekę w Cmolasie, również na bieżące utrzymanie.
 • Na kluby sportowe cmolaska gmina chce przeznaczyć 140 tys. zł.
 • Kolejne 903 743 zł zabezpieczone zostały na Ochotnicze Straże Pożarne. W tej kwocie znalazły się wydatki dla kierowców, na samochody, ubezpieczenie, paliwo, umundurowanie, remonty oraz na modernizację domu strażaka w Porębach Dymarskich.
 • Na utrzymanie szkół gmina zabezpieczyła ponad 10 milionów złotych. Z kolei na utrzymanie oddziałów przedszkolnych i przedszkoli ponad 2,5 mln zł.
 

Plan finansowy na 2022 rok

 • Dochody - 37 840 677 zł
 • Wydatki ogółem 39 499 946,63 zł
 • Deficyt (różnica między dochodami a wydatkami) - 1 659 269,63 zł

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy