reklama

Bobry, wilki, żubry czy niedźwiedzie. RDOŚ informuje o szkodach w powiecie kolbuszowskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva.com

Bobry, wilki, żubry czy niedźwiedzie. RDOŚ informuje o szkodach w powiecie kolbuszowskim - Zdjęcie główne

Bobry coraz częściej można spotkać w powiecie kolbuszowskim. | foto Canva.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WIADOMOŚCIChoć dzikie zwierzęta są nieodłącznym elementem ekosystemu, ich obecność może powodować realne straty. Mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego sporadycznie zgłaszają szkody wyrządzone przez wilki, bobry czy inne chronione gatunki. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie (RDOŚ) przyjmuje takie zgłoszenia i analizuje sytuację.
reklama

Jak przekazał Łukasz Lis, rzecznik prasowy rzeszowskiego RDOŚ-u, w ostatnich latach nie odnotowano wielu zgłoszeń z powiatu kolbuszowskiego. Ostatni przypadek ataku wilków na zwierzęta gospodarskie miał miejsce w 2021 roku i dotyczył miejscowości Ostrowy Tuszowskie, Baranowskie i Jagodnik. Od tego czasu nie wpłynęły kolejne skargi na te drapieżniki.

reklama

Bobry w akcji 

Nieco inaczej wygląda sytuacja z bobrami. Te pracowite zwierzęta potrafią znacząco zmienić krajobraz, budując tamy, które powodują podtopienia pól i łąk. W 2024 roku RDOŚ otrzymał trzy zgłoszenia dotyczące szkód wyrządzonych przez bobry – dwa przypadki w Ostrowach Tuszowskich i jedno w skansenie w Kolbuszowej, gdzie zwierzęta zadomowiły się w pobliżu zabytkowych drewnianych budynków.

Leśnicy i specjaliści od ochrony środowiska podkreślają, że działalność bobrów ma zarówno zalety, jak i wady. Ich tamy wpływają korzystnie na retencję wody, ale jednocześnie mogą utrudniać gospodarkę wodną na terenach rolniczych.

reklama

Obawa przed wilkami 

Wilki wzbudzają mieszane uczucia – dla jednych są symbolem dzikiej przyrody, dla innych zagrożeniem. Chociaż przypadki ataków na zwierzęta gospodarskie zdarzały się w przeszłości, obecnie nie ma sygnałów o większych problemach. Leśnicy i ekolodzy podkreślają, że wilki unikają kontaktu z ludźmi i są kluczowym elementem ekosystemu, regulując populację jeleni i dzików.

Co ze szkodami? 

Mieszkańcy, którzy zauważą szkody wyrządzone przez chronione gatunki, mogą zgłaszać je do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Możliwe jest również ubieganie się o odszkodowanie, choć wymaga to odpowiedniej dokumentacji i udowodnienia strat.

Na razie sytuacja w powiecie kolbuszowskim pozostaje stabilna, jednak obecność dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków i bobrów, to temat, który warto monitorować.

reklama

5 gatunków 

RDOŚ przyjmuje wnioski o szacowanie szkód powstałych w wyniku bytowania 5 gatunków - bobrów, wilków, rysi, żubrów oraz niedźwiedzi. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo